scaune cu sange de vreo 2-3 ani | Forumul Medical ROmedic

scaune cu sange de vreo 2-3 ani

11-09-2007
dorin24
Nu este medic/terapeut
dorin24
de mai mult timp (2-3 ani) se intampla sa fac scaune insotite de sangerari. nu intotdeauna insa ci doar uneori. nu sunt sangerari abundente, in general se intampla atunci cand ies mai greu dar banuiesc ca ceva e in neregula. am fost o singura data la medicul de familie care mi-a dat sa iau un tratament(niste unguente) si mi-a zis ca e posibil sa fie ceva legat de hemoroizi. din pacate nu am luat tratamentul si nici la medic nu am mai fost. asta si pt ca m-am speriat un pic si pt ca se intampla relativ rar. oare ce sa fie?
3 comentarii
0
12-09-2007, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Ar fi fost bine sa fi facut macar un consult chirurgical pentru a putea fi indrumat mai bine. Poate fi vorba de prezenta unor hemoroizi sau fisura anala daca spuneti ca se intampla cand iesiti mai greu. Insa, nu trebuie minimalizata nici posibilitatea existentei unor polipi ce sangereaza in portiunea rectisigmoidiana care in timp pot degenera in alte probleme mult mai grave. Daca este cazul, chirurgul va spune sa faceti o rectosigmoidoscopie pentru a vedea ce este acolo.
Nu trebuie sa va speriati, probabil e vorba de hemoroizi interni.
Numai bine!
0
17-09-2007, ora 00:00
amalia74
Nu este medic/terapeut
amalia74
eu zic ca nu e de joaca...sa mergi cat poti tu de repede la un control..mai ales ca e de 3 ani...ai sangerari.ce te a facut sa astepti atata?...trebuie sa ti faci o programare la gastroentrologie si e foarte posibil sa ti se faca o endoscopie, e un control la colon sa vada ce provoaca sangerarile.e un pic ciudat contolul dar trebuie facut.si eu am aceiasi chestie si am amanat si acuma imi pare rau ca nu m am dus mai devreme.eu am fost diagnosticata cu o boala f grava...boala crohn.sfatul meu e sa mergi cat mai urgent...
0
19-06-2009, ora 19:13
ady stancila
Nu este medic/terapeut
ady stancila
acum cateva luni au aparut sangerari si sa intimplat de 5-6 ori scaunele sunt normale si zilnice dar am si dureri de burta, nu mari dar sunt jenante iar sangele este curat si deschis la culoare fata de culoarea normala. Astept un raspuns de la dumneavoastra.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: