Schema de vaccinare

03-11-2007
adelapope2006
Nu este medic/terapeut
adelapope2006
Copilul meu a facut la 2 luni si la 4 luni vaccinul obligatoriu, romanesc. La 6 luni si la un an a facut Pentaxim, vaccin care continea si anti-haemophilus influenzae. Este aceasta schema completa?Sunt suficiente doar cele 2 doze de anti-haemophilus influenzae ?
4 comentarii
0
30-12-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Schema de vaccinare pentru Haemophilus influuenzae presupune 3 doze si o a patra doza la 6 luni dupa primele 3, care se administreaza de obicei la intervale de doua luni. Puteti sa-i faceti la 8 si la 18 luni numai vaccin antihemophylus - ActHib sau Hiberix, iar la 12 luni, tot vaccin Pasteur in combinatie cu antihemophilus inluenzare.
0
04-02-2008, ora 00:00
TINCAN
Nu este medic/terapeut
TINCAN
Daca doriti un raspuns de la un profesionist incercati cu doamna doctor Miruna Georgescu de la Hyperclinica Medlife. Eu am fost foarte multumita de schemele de alimentatie si vaccinari stabilite cu dansa. -*


(*modificat de administrator)
0
19-10-2010, ora 21:02
irinet
Nu este medic/terapeut
irinet
Fetita mea a facut la 2 luni vaccinul de la dispensar, apoi la 4 luni Pentaxim, iar la 6 luni Infarix hexa (ultimele doua continand vaccinul anti-Haemophilus). Ma gandeam sa ii iau si pentru 12 luni tot Infarix.
Stiu ca schema pentru vaccinare impotriva Haemophilus influenzae nu este completa, dar cand ii mai pot face a patra doza?
Acum fetita mea are 9 luni.
0
22-10-2010, ora 19:30
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Puteti sa-i faceti acum la 9 sau la 10 luni Hiberix sau Act-Hib care contine numai Haemophilus si la 1 an Infanrix sau Pentaxim si in acest fel schema va fi completa (4 doze inainte de 1 an).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vaccinul antiHPV
  • Vaccinarea și autismul
  • Evaluarea nou-născutului
  • Evaluarea sugarului de două luni
  • Evaluarea sugarului de patru luni
  • Evaluarea sugarului de șase luni
  • Evaluarea copilului de 4 ani
  •