Schimbare anticonceptionale - Karissa->Logest

07-01-2021
Eliut
Nu este medic/terapeut
Eliut
Buna seara ! Am fost astazi la medicul ginecolog si mi-a prescris anticonceptionalele Logest, tin sa mentionez ca astazi iau ultima pilula de Karissa, pe care le-am luat timp de 2 ani. (care nu se mai gaseste pe piata) Acesta mi-a spus sa incep folia din prima zi de menstruatie, insa eu de obicei faceam pauza aceea de 7 zile (perioada in care imi vine menstruatia).
Sa iau anticonceptionalele Logest asa cum le luam in mod normal pe cele Karissa? sau din prima zi a menstruatiei ? Va multumesc!
4 comentarii
1
07-01-2021, ora 21:30
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Oricare dintre variante este ok.
0
07-01-2021, ora 21:57
Eliut
Nu este medic/terapeut
Eliut
Sunt protejata in ambele cazuri? Daca iau anticonceptionalele in mod normal ca si pe cele de la Karissa ?
1
08-01-2021, ora 10:44
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
Da, compozitia este identica.
0
04-02-2021, ora 17:00
Username1234
Nu este medic/terapeut
Username1234
Buna ziua, am luat Karissa timp de 4 ani dar nu am mai găsit pe piața, in urma unui control am descoperit ca am ovare polichistice, am primit tratament de 3 luni cu karissa dar nu am mai fost la medic și le.am luat in fiecare luna timp de 4 ani, cu ce as putea sa le înlocuiesc sa aibă aceasi substanța ? Țin sa Menționez ca am terminat pastilele in luna Decembrie, și de atunci nu am mai luat nimic, in luna Ianuarie când trebuia sa încep următoarea tableta mi s.a spus la farmacie sa le înlocuiesc cu Artizia, ce îmi puteți recomanda ? Mulțumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  •