Schimbare germeni in ITU

07-11-2009
sabina dragan
Nu este medic/terapeut
sabina dragan
Buna ziua!
Vreau sa stiu ce parere aveti despre cazul meu.

Am facut analizele si mi-a iesit urocultura cu E COLI peste 100000 germeni
Nu am crezut si am refacut analiza, peste 2 zile, la alte 2 lab si a iesit Klebsiela peste 100000 germeni
Bulversata de aceste rezultate am refacut analiza, peste alte 3 zile, la 2 lab si a iesit E COLI peste 100000 germeni.
La sumarul de urina, uneori apar LEUCOCITE 25, alteori LEUCOCITE ABSENTE.

Intre aceste analize nu am facut nici un tratament!!!
In conditiile in care nu a fost vorba de eroare de laborator, NU stiu ca sa mai cred!
Este posibil ca in cadrul aceluiasi episod de infectie urinara SA SE SCHIMBE in acest fel GERMENII???Sa apara unul, apoi sa dispara si sa revina celalalt fata nici un tratament?
Oare nu este vorba de o infectie urinara? Ce altceva ar putea fi?
Este sau nu cazul sa fac tratament?
Multumesc!
5 comentarii
0
07-11-2009, ora 18:55
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Ambele bacterii sunt bacili gram negativi care fac parte din aceasi familie de bacterii, sunt conditionat patogene, mediul lor de viata este colonul.La toate cele trei analize ti-au iesit un numar mare de germeni si daca aceste analize sunt insotite si de simptome tipice itu (usturime la urinat, urinari in cantitati mici si dese) atunci ar fi sigur de preferat sa faci un tratament, desi sunt cazuri in care itu trece si fara simptome la inceputul infectiei.Am avut si eu ceva probleme de genul si am folosit un tratament naturist Tintura de Ricin..este foarte eficienta, dara daca vezi ca nu da rezultate atunci va trebuii sa refaci testele din nou si sa ceri si o antibiograma pt a folosi un antibiotic tintit pe ce ai tu.


Multa sanatate!
0
07-11-2009, ora 19:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Este extrem de probabil sa fie vorba de o eroare de laborator.
2. Daca este ori nu cazul sa faceti un tratament, cel mai bine va spune medicul care v-a recomandat analizele. Ca regula generala, daca aveti semne de infectie urinara este cazul sa faceti tratament, iar daca nu aveti semne nu este cazul.
0
08-11-2009, ora 01:27
sabina dragan
Nu este medic/terapeut
sabina dragan
Multumesc pentru raspunsul dv prompt.

Ca si simptomatologie pot sa spun ca aveam doar o usturime la urinat.Am crezut ca este o iritatie locala de la prea mult sapun si am tratat-o cu apa si bicarbonat.

Daca nu este ITU, totusi ma ingrijoreaza numarul de leucocite din sumarul de urima (25). Este posibil sa fie de la o iritatia locala pe care am avut-o la timpul recoltarii urinii, SAU acele leucocite indica sigur si intotdeauna o infectie urinara?
Tin sa precizez ca dupa ce am tratat iritatia cu apa si bicarbonat am refacut analizele si au iesit leucocite zero dar urocultura cu peste 100000 ufc e coli.

Germenii din urocultura pot aparea si de la o colonizate temporara a zonei orificiului urinar (avand in vedere ca germenii s-au tot schimbat fara ca eu sa fac vreun tratament) ? SAU indica intotdeauna o ITU?
Daca nu este o ITU cum pot scapa de acesti germeni numerosi? Pot folosi substante antiseptice, rivanol pentru spalaturi locale?

Din cauza faptului ca leucocitele ba apar, ba nu apar iar germenii se schimba inexplicabil, ma face sa nu iau tratament cu antibiotic. Nu am inca un diagnostic cert si nu stiu ca sa fac.
Doctorul doar cand vede germeni peste 100000 ufc imi da tratament cu antibiotic fara a mai sta la alte discutii.El considera suficient doar numarul de germeni pentru a pune diagnosticul de ITU.
Va multumesc anticipat!
0
17-11-2009, ora 23:17
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
In nici un caz ITU nu se trateaza cu substante dezinfectante gen rivanol...ci cu antibiotice.Cat despre prezenta leucocitelor da pot fi prezente in urina ci datorita acelei iritatii de care vorbesti.

Pt o analiza corecta a sumarului de urina : iti faci igiena intima seara, fara a folosi sapunuri sau ceva de genul, nu te stergi cu prosop sau alceva si dimineata recoltezi urina (nu la inceput si nici la sfarsitul mictiunii ci la mijlocul procesului), recoltarea o faci in recipient steril cumparat de la farmacie.

Multa sanatate!
0
25-04-2010, ora 17:12
visu
Nu este medic/terapeut
visu
buna ziua.Daca am klebsiella peste1000 imi afecteaza daca raman insarcinata?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Reglementările care restricționează consumul de antibiotice în creșterea animalelor, asociate cu o reducere a infecției cu E. Coli la oameni
  • Peptidele din susan au dovedit că pot combate E. coli și S. aureus
  •