Schimbarea laptelui praf la bebelusi

07-06-2020
Denisa C
Nu este medic/terapeut
Denisa C
Buna ziua! Am un Bebeluș de o luna și o saptamana. De la naștere i-am dat lapte praf topfer 1 ca așa ii dădea și im spital. Totu a fost ok chiar dacă el mai vărsa câte putin însă acum cutia laptelui s-a schimbat la fel și conținutul.mi se pare ca bebele uneori este putin agitat su laptele cel nou îl dau de 4 zile. Va rog sa îmi dați un sfat ce ar trebui sa fac și dacă ar trebui sa îl schimb cu ce. Când plânge îmi da senzația ca nu se satura și ii e foame iar chiar dacă a mancat. Va rog sa îmi Spune-ți o părere. Multumesc!
9 comentarii
0
09-06-2020, ora 16:26
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua Denisa
Regurgitarea specifica acestei varste nu trebuie confundata cu varsatura. Daca Laptele Topfer il tolereaza si copilul il accepta si creste in greutate, cred ca trebuie sa continui, fara sa te ingrijorezi. Sanatate !
0
09-06-2020, ora 23:22
Denisa C
Nu este medic/terapeut
Denisa C
De acceptat îl accepta dar mi se pare ca tot cere după ce mănâncă sau la cevs timp. E posibil sa nu ii ajunga sa nu fie suficient ?
0
10-06-2020, ora 09:54
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata Denisa.
Da, poti suplimenta crescand putin cantitatea pe masa.
0
10-06-2020, ora 11:32
Denisa C
Nu este medic/terapeut
Denisa C
Am inteles deci nu ar fi o problema cu laptele ca el îl accepta deci mănâncă ma gândesc ca dacă nu vroia nu îl accepta sau plângea. Nu stiam și nu vroiam sa îl schimb ca ma gândesc ca nu e o problema doar ca nu stiam
0
21-02-2021, ora 08:19
Mariaaaaaaa
Nu este medic/terapeut
Mariaaaaaaa
Buna dimineata, am o fetita de 2L1s, problema ar fi ca nu ia in greutate asa cum trebuie.Sa nascut cu 2600 si in aceste 2l a luat in jur de 550gr.Este hranita cu Hipp Organic Combiotic iar ca si gramaj mananca 60ml si uneori 90ml, scaun normal 1 data pe zi, este vesela, activa.Ma gandesc sa-i schimb laptele, asta si la sugestia medicului, dar mi a sugerat 2 marci :Aptamil sau Topfer.Ce sa fac?
0
25-02-2021, ora 10:33
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna dimineata
Momentan Topfer-ul este creditat ca fiind o formula de lapte care confera o compozitie mai buna pt dezvoltarea copiilor. Succes !
0
10-04-2021, ora 03:01
Zee
Nu este medic/terapeut
Zee
Buna dimineata. Am un baietel de 6 saptamani, hranit cu hipp organic combiotic de la nastere, de 2 zile am trecut pe Hipp HA la recomandarea pediatrului in urma unei dermatite, neavand alte probleme care ar da semne pt intoleranta (voma, scaun). Eu am impresia ca nu se satura. Este normal sa manance 120-150ml la o masa si la 2-3h sa ii fie foame? Nu plange din alt motiv, nu se linisteste numai cand mananca. Nu ar fi normal sa treaca 3-4h intre mese? Imi puteti recomanda o marca de lp sa il schimb? De asemenea, sa raman pe HA sau pe formula normala si daca trecerea se face treptat. Va multumesc. Mentionez ca aceasta problema cu mesele dese o aveam si inainte sa trec pe ha.
0
13-04-2021, ora 17:31
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Nu specificati ce greutate are in prezent si cu cat s-a nascut. Baietelul plange pt ca, in primele 3 luni de viata, are colici ca urmare a formarii florei intestinale care il va ajuta sa digere alimentele. Lapatele caldut ii calmeaza colicile. Nu cred ca este cazul sa ii schimbati laptele. Sanatate !
0
13-04-2021, ora 17:54
Zee
Nu este medic/terapeut
Zee
Si inca o intrebare. Oare in cat timp se regleaza tranzitul cu noul lapte? Azi a avut un scaun verde cu miros intepator, pe urma a facut normal. Ii dau HA de 5 zile. Ia in greutate, mananca mai bine, nu mai e asa agitat ca si dupa vechea formula, nu a avut simptome de voma sau ceva asociat. Primele 2 zile avea scaun dupa fiecare masa, apoi 1-2 zi cu un miros mai intepator. Mi se pare ca inca cumva i se regleaza tranzitul dar nu stiu daca e ok si dupa 5 zile sau poate dura mai mult. A luat 300gr de cand ii dau HA, s-a nascut cu 3, 200 iar acum la 7 saptamani are 4, 500
Adaugă un comentariu / răspuns

10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.