Schimbarea mediului pt bebe

14-07-2011
liudca_rpc
Nu este medic/terapeut
liudca_rpc
dl.dr. Flueraru...

buna ziua, imi cer scuze pt deranj.am mai apelat la sfaturile dvs si va multumesc mult. acum am o intrebare. baietelul meu are acum 1 an 11 luni. in ianuarie am facut otita, in martie si aprilie rinite, in iunie rinofaringita si acum o amigdalita catarala cu febra mare. dupa cum vedeti sufera des de afectiuni ale aparatului respiratir, mai spun mrdicii ca am avea probleme si cu adenoizii...de la inceputul verii tot vrem sa plecam lamare, si intervine cite o afectiune, ba il ia curentul, ba o viroza...nu stiu cei de facut sa-i intaresc imunitatea locala, ca parca asa in rest nu avem probleme. suntem din Republica Moldova si cel mai apropiat loc la mare ar fi Ucraina, apr. 200 km, spun unii medici ca iar face rau asa drum si un schimb de clima ar provoca o faringita...transpira foarte tare, des ii schimb hainutele, adica pt mine e clar ca ne va fi greu in calatorie...dar citesc atitea despre beneficiile marii incit parca as risca sa merg la mare...daca ne puteti ajuta cu un sfat, va multumim
8 comentarii
0
14-07-2011, ora 18:46
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
NU.. nu e bine la mare pentru el acum...
drumul, caldura.. poate sa.l oboseasca foarte tare si sa aveti multe nopti nedormite.
va cumparati acasa aparat de aerosoli, aparat salin pentru camera..si nu e cazul pentru alceva
Cautati firma Vivasan in chisinau.. luati de la ei.. ulei volatil de eucalipt, balzam din 33 plante. spreiul pentru nas.
este foarte probabil ca pe16.sau 17 iulie.. sa fiu in chisinau
0
15-07-2011, ora 10:25
liudca_rpc
Nu este medic/terapeut
liudca_rpc
va multumesc pentru sfaturi...daca nu e mare indrazneala...in Chisinau veti avea program de consultatii in vreo institutie medicala la care putemveni la o consultatie?...
0
15-07-2011, ora 10:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. trebuiea sa fie o vizita privata.. dar sa amanat...
1 in aparatul de aerosoi.. ceai de musetel cal in care a fost pus in prealabil 1 pic de eului volatil de eucalipt
daca sunt secretii abundente se adauga 1 fiola de acc si 1 de hidrocortizon acetat
2 salina o folositi cateva ore pe zi
nasult trebuie sa fie aspirat cu o para de cauciuc sau batista bebelusului,.
cate 10 zile pe luna faceti traatment cu Colargol la nas
0
15-07-2011, ora 11:08
liudca_rpc
Nu este medic/terapeut
liudca_rpc
va multumim, aparatul Salin trebuie procurat din Romania? de la Vivasan ce mai luam? poate ceva pentru imunitate?..
0
15-07-2011, ora 11:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. exista extract din seminte de grefe.. foarte bun pentru imunitate
aparat salin.. cautati pe internet.. poate exista si in moldova sau ucraina
0
15-07-2011, ora 12:03
liudca_rpc
Nu este medic/terapeut
liudca_rpc
multumesc
0
17-11-2011, ora 15:21
liudca_rpc
Nu este medic/terapeut
liudca_rpc
buna ziua.ia re sezonul rece si iar avem probleme cu nasucul.copilul are 2 ani si trei luni. deja de trei luni stam doar pe picaturi, altfel nu respira. muci nu am avut. acum o saptamina au aparut mucii, albi, apoi verzui, iam facut sedinte cu aerosol, dar nimic, sunt aproape 10 zile si mai are muci albi, foarte lipiciosi?poate sai dau cu antibiotic local?spalaturi nazale facem...parca in gol, apar iar si iar.si inca o intrebare.daca stiti cum putem procura aparatul Salin s2, dvs l-ati recomandat vara, la noi in Republica Moldova el nui.poate in Bucuresti cumva?multumiesc
0
17-03-2012, ora 12:01
georgeg
Nu este medic/terapeut
georgeg
buna ziua domnule doctor! suntem parintii unei fetite de 5 luni, din iasi. Am ajuns luna trecuta la dvoastra la cabinet unde ati consultat o pe micutza. ati spus ca e bine, atunci, i ati scos putina ceara din urechiuse. acum insa avem alta problema si va cer ajutorul. eu am fost racina acum doua saptamani foarte tare. cum alaptez nu am putut sa stau departe de bebe...ea a facut intr o singura noapte temperatura si a tusit putin. atunci pediatrul i a recomandat eurespal si nurofen, trei zile si colargol 7 zile (f putine secretii avea). au trecut cela 7 zile de tratament cu colargol si bebelusul are din ce in ce mai multe secretii, aspiram la inceput numai seara si dimineata insa am ajuns sa stam mai mereu cu batista bebelusului dupa ea, lucru ce o deranjeaza enorm de mult. ieri am fost din nou la pediatru si i a pus diagn rinofaringita acuta. tratament : ospen 400 2.5ml la 8 ore si claritine 2 ml pe zi. mi a zis sa nu i mai aspir secretiile. sunt ingrijorata... nu e prea mica pt antibiotic? secretiile alea daca nu le aspir unde se duc? nu pot aparea complicatii? va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •