sclerodermie?

18-02-2009
emihaela
Nu este medic/terapeut
emihaela
Buna ziua!
Acum aproximativ un an mi-a aparut o bubita ca o piscatura de tantar insotita de mancarimi puternice. Initial nu am luat in seama, insa ea s-a transformat intr-o pata maronie de cca 1 cm diametru, pielea fiind ingrosata. Acum jumatate de an am fost la dermatolog, am fost diagnosticata cu neurodermita si mi s-a recomandat sa aplic local timp de 2 saptamani Protopic.Dupa acest tratament pata s-a mai decolorat putin, insa (pe fondul neprezentarii la medic) s-a extins si a aparut o alta pata mai micuta cu aceleasi trasaturi in apropierea ei. Precizez ca pe pata cea mare parul inca mai creste.
M-am prezentat din nou la medic si mi-a recomandat sa fac o biopsie deoarece nu este sigur ce diagnostic si tratament sa dea.
Deoarece pana la rezultatul biopsiei mai este mult timp v-as ruga sa imi spuneti (sperand ca am fost clara in exprimare) daca banuiti ce ar putea fi, sau daca ar putea fi sclerodermie.
Va multumesc anticipat. Sanatate!
8 comentarii
0
21-02-2009, ora 16:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Asteptati rezultatul biopsiei. Orice parere ne-am da, ea ramane doar o parere! Certitudinea o da biopsia. de cele mai multe ori!
0
23-02-2009, ora 08:45
emihaela
Nu este medic/terapeut
emihaela
multumesc frumos!
0
24-02-2009, ora 17:48
diana_popescu
Nu este medic/terapeut
diana_popescu
buna ziua
Am si eu o rugaminte: fetita mea in virsta de 14 ani a fost diagnosticata cu sclerodermie in banda la reversul piciorului stang.In prezent urmam un tratament recomandat de dl prof.Nedelcu, dar vreau sa stiu daca exista si un tratament homeopat si unde sa ma adresez( locuiesc in Bucuresti)
Multumesc
0
12-03-2009, ora 17:46
lupu elena
Nu este medic/terapeut
lupu elena
am fetita de 9 ani cu sclerodermie de 5 ani a facut tratament cu cortizon vessel due si piascledin acest tratament nu este recunoscut in germania unde am fost de curind pentru dureri doctorita mia dat un singur medicament naproxen - ct si vitamina e
0
13-03-2009, ora 10:23
diana_popescu
Nu este medic/terapeut
diana_popescu
buna ziua

pentru d-na elena lupu: suntem si noi programati in germania pe 23 martie la Universitätsklinikum Gießen und Marburg.unde anume ati fost dvs in germania? daca puteti sa-mi dati mai multe detalii referitoare la tratament si evolutia bolii, costurile de acolo.
multumesc
0
13-03-2009, ora 18:47
lupu elena
Nu este medic/terapeut
lupu elena
pt.diana, am fost la o clinica de universitate din mainz la o profesor doctor care ma reprogramat pt. investigati in luna iunie acum mi-a facut doar analize de urgenta vsh si urina dar eu aveam toate analizele adn facute din 3 in 3 luni la bucuresti dar dr, mia spus dupa ce a vazut niste radeografi ca la coloana e un pic afectata din cauza medrolului si la picior datorita cremelor eleton, daivobet, ciroxi, loroid, davinorex a facut o adincitura la picior de 2 cm si nu a recunoscut nici tratamentul cu vessel due si piascledine mia spus de fizeoterapie f, mult acasa, fara stres si mincare ce contine multe vitamine fructe si legume si sa feresc copilul de grasimi in prima faza costurile sint mici va pot spune exact dupa ce primeste sora mea factura ea are acte de germania si nu a primit inca fact dar dr.mia spus de citeva sute mai scump o sa fie in iunie cind i se face toate analizele si inclusiv rmn imediat ce am raspunsul cu costuri va transmit sa stiti ca nu e luat in consideratie asigurarea din romania, afectiune la picior pe muschiulet, culoare maronie.4 ani apoi dureri de maini si picioare cu modificari mici la degete in perioada rece energie slabita de cind ia acest tratament cu naproxen -ct200 nu mai este rece la picioare si nu mai are dureri la doar citeva zile de tratament iar pe piele masaj doar cu ulei de copii sa nu se intareasca locul afectat mia spus intradevar in germania ca cu naproxen o sa am rezultate in citeva zile ori cum e f, greu va rog sa-mi trasmiteti si mi-e ce ati facut in germania daca doriti dati-mi doar un vip va sun eu 0747191602 va doresc succes si multa sanatate elena
0
06-04-2009, ora 16:22
lupu elena
Nu este medic/terapeut
lupu elena
pt. doamna diana, sunt elena si nu am memorat nr. de tel.al dumneavoastra daca ati venit din germania va rog sa/mi dati si mie un tel va multumesc
0
08-04-2009, ora 12:13
coman daniela
Nu este medic/terapeut
coman daniela
buna ziua!
sunt un copil de16ani...ma lupt cu boala de la3ani si jumatate.dar, din fericire, momentan este stopata datorita doamnei dr Zapucioiu Carmen(sp clinic central de urg pt copii Grigore Alexandrescu), care ma are in evidenta de9ani.urmez tratament cu piascledine300 si antiinflamator;produse pt imunitate de la herbalife.
m'i s'a spus k tratamentul este acelasi si in afara tarii...
parintii m'au dus si la prof dr Lascar(sp de Urg Floreasca)in vederea unei interventii chirurgicale.
in fiekre an fac o luna de balneofizioterapie la Techirghiol.
as vrea sa cun si parerea dr Dorin Mihalache.
multumesc anticipat:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: