scolioza, ciocuri si hernie intraspongioasa - incotro?

23-09-2011
simonaga
Nu este medic/terapeut
simonaga
Tatal meu are probleme cu coloana- scolioza, ciocuri, o hernie intraspongioasa si in partea de jos mai are si niste vertebre tasate. Catre ce medic trebuie sa se indrepte? Reumatolog, ortoped, neuro...?
Multumesc.
5 comentarii
0
23-09-2011, ora 18:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Catre neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
01-03-2012, ora 14:51
Necula Ionela
Nu este medic/terapeut
Necula Ionela
Buna ziua am dureri mari la ambele calcaie iar medicul de la fabrica unde eu lucrez a zis ca imi e afectat tendonul lui Ahile.Mentionez ca am 39 ani 1, 53 inaltime si 70 kg sunt fumatoare iar intrebarea mea pt DVS e:daca urmez tratamentul ce mi-a fost recomandat (ibuprofen, diclac gel)dar durerea reapare ce trebuie sa fac?Daca reiau tratamentul se poate vindeca in cele din urma?
0
01-03-2012, ora 15:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pentru mai multe informatii puteti citi comentariile mele de pe topicul
http://forum.romedic.ro/prod/durere_calcai_stang_064613.html
Fiind vorba despre o problema de tip mecanic (suprasolicitarea tendonului calcaneean si a aponevrozei plantare), pe termen scurt numai scaderea ponderala (min 20 kg) si reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos) va poate ameliora suferinta, antiinflamatoarele si unguentele fiind total inutile.
Radiografia este de obicei contraindicata, deoarece v-ar putea aduce in situatia prezentarii faimosilor "pinteni" ca fiind cauza durerii, aspect fundamental gresit. Trebuie sa refuzati cu strictete atat infiltratiile cortizonice (tip Diprophos) cat si iradierea cu radiatii Roentgen.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
01-03-2012, ora 23:52
gentalmancatalin
Nu este medic/terapeut
gentalmancatalin
salut am 21 de ani si multe dureri de mijloc si inchieturi mai ales cand ploua sau e frig cel mai mult ma dor picioarele soldul drept si mijlocul mainile doar cand ploua sau e frig nu pot sa stau mult timp in picioare imi puteti spune ce remediu sa folosesc ??
0
02-03-2012, ora 14:43
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai probabil este vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc, stenoza canalului vertebral etc).
Se impune un consult clinic la neurochirurg si reducerea drastica a eforturilor fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scolioza în sarcină
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  •