Scolioza de vreo 6 luni

23-11-2011
krystynyk
Nu este medic/terapeut
krystynyk
Buna ziua,
Am si eu o problema...am fost diagnosticata cu scolioza de vreo 6 luni...am facut recuperare, dar durerile sunt insuportabile si continua...a senzatia cateodata ca imi arde spatele, sau mi se rupe coloana. In urma cu un an aveam durerile acestea insuportabile dar nimeni nu stia ce am...e o problema relativ simpla si usor de depistat dar se pare ca nu am mers pe unde trebuia...cateodata imi apar si niste vanatai pe coloana si nimeni nu mi'a zis ce sunt si de ce apar...poate sa ma indrume cineva sau a mai auzit cineva de asa ceva...vanataile apar si dipar dupa cateva saptamani...am fost si la dermatolog si la neurolog si habar nu au doctorii din Suceava de asa ceva...
1 comentarii
0
24-11-2011, ora 00:49
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Petele acestea pot aparea in reumatismul articular acut.
Pot fi mai multe cauze care sa provoace aceste dureri.
Daca ai o infectie bacteriana undeva in corp, toxinele acestor bacterii irita articulatiile.
Cum tu ai deja o priblema la coloana, pot aparea dureri foarte mari.
Astfel de dureri pot da infectiile vaginale mai vechi, cu - streptococ, enterococ, e-coli.
Daca nu ai gasit cauza pana acum, cred ca ar trebui sa faci si o - analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Pentru analiza, nu te speli in vagin si nu ai contact sexual cu 72 de ore inainte de recoltare si sa treaca cel putin 10 zile de la ultimul antibiotic luat
Altfel, poate iesi rezultatul fals negativ.
Merita sa faci si acest control, daca este de aici, faci tratament si scapi, daca nu de tot, macar in mare parte de dureri.
Petele care apar se usuca? formeaza scuame? Ai cumva ASLO marit?
Asta ar insemna ca este o infectie streptococica.
Te doare in gat, ai nasul infundat sau te doare capul?
Streptococul il mai poti gasi si in nas sau gat.
Vorbeste cu doctorul si in functie de unde anume simti ca ai o problema, sa faci un exudat nazal si/sau faringian, ambele cu antibiograma
In antibiograma iti va scrie la ce antibiotice sunt sensibile bacteriile gasite, ca sa nu faci cumva un tratament gresit cu un antibiotic la care acestea sa fie rezistente.
Un tratament antibiotic administrat incorect iti poate face mult rau.
Daca ti se gaseste ca ai streptococ, tratamentul nu trebuie intrerupt timp de 10 zile si luat la ore fixe.
O intarziere si de 15 min. poate face ca bacteria sa devina rezistenta la antibioticul luat.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Scolioza în sarcină
  • Deformările coloanei - explicații și sfaturi utile
  •