Scurgeri si probleme cu menstruatia

26-02-2013
matei*
Nu este medic/terapeut
matei*
Buna!

Prietena mea are probleme cu menstruatia...pana acum un an ii venea ciclul regulat..in ziua la care trebuia, insa a avut 1 luna 2 in care a fost stresata rau si dupa acea perioada menstruatia ii intarzie si cate 1 sapt 2...nu ii mai vine regulat...care ar fi problema?
Si mai are si niste scurgeri alb galbui, nu tot timpu, dar in ultimul timp au fost cam abundente..stiti ce e de facut?
4 comentarii
0
05-03-2013, ora 10:15
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Buna ziua,

In cazul prietenei dumneavoastra este necesar un control la medicul ginecolog care poate determina motivul dereglarilor menstruale si natura scurgerii vaginale abundente, pot exista diverse explicatii ale acestor dereglari insa fara un control de specialitate nu va putem da un raspuns cat mai aproape de realitate.

O zi excelenta!
0
05-03-2013, ora 11:37
matei*
Nu este medic/terapeut
matei*
Ok. A facut doar un control pentru chisturi! Atat!
0
10-03-2013, ora 18:27
serpedin_rian
Nu este medic/terapeut
serpedin_rian
buna ziua,
As dori un raspuns daca se poate.
Am 52 ani si pina acum am avut ciclu aproximativ regulat la 24 zile., uneori 26 uneori 22 zile. Acum am o problema. Am avut ultima menst. pe data de 24 februarie si s-a incheiat pe 2 martie. Dar pe 4 Martie am evut din nou scurgeri nu foarte abundente. Deci continu putin cite putin, culoarea rosu mai inchis. De pe 8 martie a inceput mai abundent iar astazi a fost si mai abundent. As vrea sa specific ca nu a fost mai mult decit in perioada de cilcu, dar faptul ca a venit la 2 zile dupa terminare m-a pus pe ginduri..In luna ianuarie am fost la ginecolog pentru un control de rutin, si nu am avut probleme nici macar minore.Am facut testul Papa-Nicolau si totul a fost OK. acm nu stiu ce sa fac? sa merg din nou la consult? SAU sa astept sa vad ce se intimpla? as vrea sa mentionez ca nu am chisturi, doar un uter mare si fibromatos.Oare o fi inceput de menopauza?
iN SPERANTA UNUI RASPUNS VA MULTUMESC.
0
14-03-2013, ora 20:12
vio i.
Nu este medic/terapeut
vio i.
buna ziua. am si eu o problema cu menstruatia. am nascut acum sase luni, iar la patru luni de la nastere mi-a venit menstruatia dar foarte putin, si dupa prima zi sa oprit, urmatoarea luna mi-a venit la fel numai ca o zi aveam cate un pic 2-3 zile nu si apoi iar, si tot asa toata luna, vreau sa precizez ca consum anticonceptionale cerazette, sa fie de la ele? as vrea o parere, va rog frumos...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Câte zile poate să întârzie ciclul (fără a fi o problemă)
  • Scurgere vaginală - ce e normal și ce nu
  • Secreție vaginală infectată - gravitate în funcție de agentul patogen
  • Secreții / scurgeri genitale la femei - cauze, diagnostic, tratament
  •