se poate ca sinuzita sa nu se vada la CT?

20-10-2009
laura86
Nu este medic/terapeut
laura86
Salutare!
Cu vreo 2 ani in urma am avut o raceala puternica dupa care am ramas cu o durere sacaitoare zilnica de cap (in special in varful capului si la ceafa) ceea ce m-a facut sa cred ca am sinuzita sfenoidala. Am facut un CT cranio facial si mi s-a spus ca nu sunt semne de niciun fel de sinuzita. In acesti doi ani am avut niste secretii uscate in nas, uneori cu chegulete de sange(chiar si cand afara erau 30 de grade), mai ales dimineata ma trezesc si simt nevoia sa suflu nasul desi nu am secretii abundente. Acum ca a venit din nou anotimpul rece, secretiile au devenit mai apoase da printre astea apoase sunt si galben-verzui un pic si uscate. Acum simt ca mi se scurge ceva prin spatele nasului si simt nevoia sa inghit din cand in cand (nu foarte des).Si ma dor si ochii, cand ii misc parca mi se desprind din cap asa de tare ma dor (oftalmologul mi-a zis ca nu am probleme pe partea asta) Nu stiu ce sa mai fac cu durerea asta de cap.de unde ar putea veni daca Ct-ul a iesit perfect?.ORL-istii mi-au zis in general ca probabil e o rinita si mi-au dat medicamente precum: picaturi (Pinosol, Nazomer).am luat si vitamina C.am fcut inhalatii, mi-am intarit foarte mult sistemul imunitar (mananc multe fructe, legume) si am un mod de viata foarte sanatos (dorm cat trebuie, nivel de stres 0) si totusi nu simt nicio ameliorare a durerii de cap (nu trece cu nimic).
Sanatate la toata lumea!
7 comentarii
0
20-10-2009, ora 12:36
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
CT-ul nu duce la nimic bun decat la radiatia corpului cu o cantitatea de radiatii ca de la 30-40 de radiografii facute in acelasi timp si este la fel de eficient pentru a vedea lucruri fine si secretiile din corp ca si o radiografie normala. De cele mai multe ori este facut fara vreun folos ulterior, ca in cazul tau si din pacate cu daune 100% pt. organism.

Daca ai facut deja un CT acum iti recomand sa eviti orice alt CT si radiografie pe urmatorii 5 ani.

Consulta un medic homeopat pt. problemele pe care le ai, mai ales ca nu ti se depisteaza nimic si nimic nu te ajuta. Homeopatia vindeca usor asa ceva.
0
20-10-2009, ora 21:28
laura86
Nu este medic/terapeut
laura86
Mersi pentru sfat!
Ma poti indruma catre un atfel de centru/medic homeopat in Bucuresti?
0
20-10-2009, ora 23:04
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Rinita se trateaza eficient cu picaturi Colargol!Depinde si ce fel de rinita este...
Pt detalii, da un click pe id-ul meu si citeste la subiectul deschis de mine "catre dl.dr.fvaleriu"!!Poti adresa o intrebare dlui doctor Flueraru si cu siguranta iti va raspunde imediat!!Este un medic foarte bun!!
Sanatate!
0
21-10-2009, ora 17:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
qlaura: Mergi in Bucuresti la Dr. Sorin Cadar, este homeopat si in plus si ORL-ist. Il gasesti in google.
Am pus si un link aici cu un interviu cu el unde este trecta adresa.


@Jaq: Colargol.hmm... daca ar fi asa de usor...
0
21-10-2009, ora 21:11
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
scarface, nu stiu cat este de usor, dar eu mi-am tratat o rinita cronica hipertrofica, doar cu picaturile Colargol!Am un subiect deschis chiar aici in forum, iar dl.dr.orl-ist Flueraru mi-a recomandat Colargolul si a avut efect, cel putin la mine...avand in vedere ca devenisem dependenta de spray-urile nasale, din cauza ca nu puteam sa respir!
0
21-10-2009, ora 21:56
laura86
Nu este medic/terapeut
laura86
la mine pare mai degraba a fi o rinita cronica atrofica...asa ca nu stiu daca se potriveste acelasi tip de medicament, oricum, am cautat pe google sa citesc un prospect de Colargol dar nu am gasit.cineva spunea pe un forum ca nu se mai gaseste colargol.tu cand l-ai folosit jaqueline? si cat timp ai avut rinita asta si ce simptome aveai?

eu de cand am durerile astea de cap am devenit un pic cam ipohondra :).ma gandesc ba ca poate am aia, poate ailalta...de fiecare data cand aud de o boala care are ca si simptom durerea de cap, ma gandesc ca poate o am si eu :)).asa si astazi, ma asezasem un pic pe pat si am observat ca stand asa culcata, durerea era provocata de zvacniturile de dupa ceafa (niste pulsatii dureroase si pe stanga si pe dreapta care incepeau de la baza gatului pana in crestetul capului...) si am mai observat ca erau in concordanta cu bataile inimii...ce sa fie oare? o problema de circulatie a sangelui?...cand mi-am masurat tensiunea aveam 12 cu 5 si mi-au zis ca e bine.

aaaaa...si am constant ochii rosii, in special ochiul drept...oricat m-as odihni..tot rosii sunt

eu toate analizele pe care le-am facut in perioada asta cuprind: CTcraniu, radiografie craniu si radiografie a coloanei cervicale, analize ale sangelui, electroencefalograma, vizite ORL, vizite oftalmologie, vizite neurolog.si toate au iesit bine asa ca nu stiu ce sa mai cred

acum nu mai stiu in ce directie s-o iau.o sa-mi strang bani si o sa incerc si la un medic homeopat cum zici tu, scarface
0
21-10-2009, ora 23:16
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
laura86, cel mai bine intra la subiectul deschis de mine si adreseaza-i o intrebare in legatura cu problema ta dlui doctor!!
Eu am folosit Colargolul anul trecut, timp de cateva luni, chiar daca dl dr mi-a spus ca doar 10 zile!!Simptomele erau nas infundat, deci practic nu puteam sa mai respir pe nas si pt asta am folosit un timp foarte indelungat spray-uri nasale, ca sa pot respira normal.De cand am folosit colargolul, nu am mai avut nevoie de niciun spray pt a-mi desfunda nasul, pt ca pot in sfarsit sa respir normal.Colargolul nu se gaseste in orice farmacie, se gaseste cam greu, dar inca se mai gaseste!Trebuie sa intrebi la farmacii care au laborator propriu, pt ca el se prepara in laborator!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •