Se poate face kinetoterapie?

28-11-2012
lucia_calciu
Nu este medic/terapeut
lucia_calciu
Raportul medical primit la o Tomografie coloana vertrebala este:
1.Importante modificari degenerative cu osteofite laterale si anterioare la nivelul corpurilor vertebrale lombare si a apofizelor posterioare
2.Discret antelistezis L5/S1
3.Hernie de disc la L4 / L5 si L5 / S1 cu ingustarea canalului spinal la acest nivel
4.Fenomen de vacuum la nivelul apofizelor posterioare L3 / L5
Intrebarile mele sunt:

1. care sunt riscurile daca nu ma operez?
2. Se poate face kinetoterapie ? (mentionez ca nu am voie sa fac fizioterapie din cauza unei afectiuni operate la Fundeni)
4 comentarii
0
01-07-2013, ora 17:30
Kinetoterapeut Serban Dragos
Recuperare, medicina fizica si balneologie, Cluj-Napoca
Kinetoterapeut Serban Dragos
Este foarte riscant ca in aceasta situatie sa faceti orice forma de recuperare fara recomandarea clara a medicului. Atat osteofitele cat si ingustarea canalului spinal si a herniilor de disc va pot agrava starea.
0
28-07-2013, ora 14:08
anna_kineto
Nu este medic/terapeut
anna_kineto
buna.sunt anna si am o intrebare...in decembrie am avut o trauma la genunki cu ruptura de ligamente si un pic traumat si meniscul...am stat in pansament gipsat 2 saptamani apoi am avut interventie... la 2 luni dupa interventie am facut un program de recuperare si am obtinut rezultate bunicele dar dupa ce am intrerupt exercitiile nu am mai facut nici un progres...imi puteti da un sfat ce sa fac...ce exercitii tb sa fac ca sa mai obtin ceva rezultate...mersi mult
0
30-08-2013, ora 17:56
Kinetoterapeut Serban Dragos
Recuperare, medicina fizica si balneologie, Cluj-Napoca
Kinetoterapeut Serban Dragos
Probabil ca programul de recuperare trebuia continuat pana in punctul in care articulatia genunchiului era complet stabilizata. Un program de recuperare complet presupune recuperarea mobilitatii articulare, a fortei musculare periarticulare, a stabilitatii, a echilibrului si a coordonarii. Pentru fiecare dintre aceste obiective terapeutice se efectueaza programe speciale de exercitii, iar la finalul unei recuperari reusite se pot face orice miscari, de orice complexitate (vezi sportivii care fac performanta chiar si dupa o astfel de afectiune).
0
13-06-2015, ora 17:57
mariaandries83@yahoo.de
Nu este medic/terapeut
mariaandries83@yahoo.de
in cazul unei persoane de 65 de ani imobilizata din cauza metastazelor credeti ca este indicat sa apelam la ajutorul unui kinetoterapeut??? doctorii ne-au recomandat sa o ridicam in sezut si sa o miscam, dar ne este frica sa nu facem ceva gresit, va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: