Se poate face o punte cu extensie?

02-11-2007
beanne
Nu este medic/terapeut
beanne
Am un molar 2-4 extras. Se poate face o punte cu extensie? Pentru a putea pastra caninul! Multumesc anticipat pentru raspuns!
4 comentarii
0
04-11-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
.4 nu este molar ci premolar
2.5 idem
se poate dar nu iti recomand asa ceva ptr ca asta va duce la mobilizarea lui 2.5 clar
cea mai buna solutie ca sa nu distrugi caninul(si e de dorit asta la toti pacientii) este un implant
faptul ca asta costa mai mult compenseaza cu faptul ca sacrificiul de tesut dentar mult mai mic !!! si financiar diferenta nu este asa de mare!(vei plati un implant si o coroana fata de doua coroane si tratamentul aferent)
daca vrei punte cu extensie totusi trebuie sa incluzi in lucrare si 2.6
cred ca am fost destul de clar
0
05-11-2007, ora 00:00
beanne
Nu este medic/terapeut
beanne
multumesc pentru raspuns. Ideea este ca 2-6 este distrus iar un implant nu mi pot permite. Solutia cu extensia nu poate fi sub nici o forma adoptata??
0
06-11-2007, ora 00:00
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
nu treb sa fii asa de pesimista cu 2.6.chiar daca este distrus poate ca mai este posibil sa il iei in calcul...asta se vede la consultatie
si hai sa facem un calcul..cat de cat..
un implant plus coroana...650 euro sa zicem(ceramica)

punte cu extensie 2.5-2.4...8, 5 milioane(aproximativ)...250 euro..dar nu ti-o recomand ca modalitate de tratament...

punte cu extensie 2.6-2.4(in cazul in care 2.6 poate fi tratat) 15, 5 milioane..470 euro
cel mai bine consulta-te in amanunt cu medicul tau si luati impreuna hotararea cea mai buna ptr ca diferenta intre prima si ultima varianta nu este chiar asa de mare...iar banii nu ii vei rasturna pe toti odata in cabinet ci pe parcursul tratsamentului care oricum ia ceva timp.preturile care le-am calculat eu sunt estimative...nu am avut rabdare sa fac ceva concis.Si un sfat..gandeste-te si la beneficiile sanatatii inaintea celor materiale.Numai bine!
0
05-05-2008, ora 00:00
dentista
Nu este medic/terapeut
dentista
Sau mai exista optiunea unei extensii de 2 elemente sau trei in functie de caz cand se utilizeaza bonturile din cristal ZX27, noutate la noi in tara. Pretul e mic comparativ cu al unui implant, nu necesita interventie chirurgicala, e lucrare fixa realizata in 7-8 zile, pacientul nu va purta proteza, etc... detalii despre sistem pe www.dentaltech.ro
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: