Se poate lua hepatita B de la o bricheta?

12-05-2017
amf55
Nu este medic/terapeut
amf55
Buna seara
Azi stateam in fata la spital si am vrut sa fumez o tigara dar nu aveam foc si am cerut la o doamna, mi-a dat si in timp ce fumam am auzito vorbind cu altcineva ca are hepatita b, am incremenit.Se poate lua de la o bricheta?rani pe maini nu aveam doar un pic mai uscate, dupa m-am dus repede si m-am spalat pe maini cu apa(sapun nu era in spital..)Este vreo sansa sa iau hepatita B in acest fel? sunt foarte speriat, Multumesc
5 comentarii
0
13-05-2017, ora 00:04
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna seara.
Probabilitatea e 0. O astfel de situatie presupune mai multe conditii, indeplinite simultan, pentru ca sa se poata intampla asa ceva - persoana cu bricheta sa aiba o rana activa ( sangerare ) pe mana, sa contamineze cu sange bricheta, iar d-vs sa aveti o solutie de continuitate la nivel tegumentar ( mana ), care sa intre in contact cu sangele de pe bricheta.
Pentru a va linisti, faceti un test pentru AC peste 6 luni de zile.
0
13-05-2017, ora 09:03
amf55
Nu este medic/terapeut
amf55
Numai dupa 6 luni se pot face analizele? dupa o luna jumate nu este sigur?
0
13-05-2017, ora 17:10
Dr. Adrian Platon
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Anticorpii pot aparea pana la 6 luni de zile. Dar se poate face si viremia, care apare precoce. Testul se poate face la Spitalul Colentina - infectioase.
0
13-05-2017, ora 22:05
amf55
Nu este medic/terapeut
amf55
Nu sunt din Bucuresti dar viremia cam dupa cat timp se poate face? si as mai avea o intrebare, eu am tulburare obsesiv compulsiva, am tinut-o in frau multi ani dar acuma a revenit la maxim cu faza asta, eu pana sa ajung la baie sa ma spal am tinut in mana cu care am aprins bricheta folia cu analize, daca cumva m-as fi contaminat pe mana puteam transmite si pe acea folie si dupa ce mi-am spalat mainile sa iau virusul dinou pe mana? Multumesc
0
14-05-2017, ora 09:31
Dr. Adrian Platon
Dr. Adrian Platon
Buna ziua. Viremia se pozitiveaza dupa cca 3 saptamani. Inca o data va precizez ca, daca nu aveati o solutie de continuitate pe maini - rana prospata -, va faceti griji degeaba. Mai bine consultati un medic infectionist, eu sunt chirurg.
Adaugă un comentariu / răspuns

13-09-2017, ora 09:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
12-11-2019, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
OptiBac
OptiBac - probiotice adaptate nevoilor tale
Optibac Probiotic zilnic Extra Forte are o concentratie de 20 miliarde de bacterii vii si contine Lactobacillus acidophilus NCFM - cea mai cercetata tulpina acidophilus din lume. Este probioticul ideal pentru persoanele care au urmat un tratament indelungat cu antibiotice, se confrunta cu alergii sau afectiuni digestive. Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Studiu: terapia antivirală care elimină complet virusul hepatic B
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.