se scapa vreodata de streptoccocus pneumoniae? | Forumul Medical ROmedic

se scapa vreodata de streptoccocus pneumoniae?

15-05-2009
amuzan.andrei
Nu este medic/terapeut
amuzan.andrei
baietelului meu din luna octombrie anul trecut la fiecare exudat care i-l fac ii apare in nas streptococul pneumonie. a facut diverse boli otite medii, otite medii supurative, bronsite, bronsita astmatiforma, pneumonie (este ordinea in care le-a facut). Si a luat o groaza de antibiotice, singurele la care raspundea erau cele injectabile. Toate antibioticele care i-au fost prescrise au fost in urma antibiogramei. Deci de cand a contactat acest streptococ doar in luna martie i-a iesit rezultatul negativ la exudat (a fost singura data). De atunci a mai facut exudate si i-a iesit de fiecare data acest streptococ. doresc sa stiu daca se poate scapa vreodata de el si in ce conditii?
P.S. : Mentionez ca in primul set de analize care i-a fost facut in august, exudatele i-au iesit negative, dar de cand l-am dus la cresa.
9 comentarii
0
16-05-2009, ora 03:06
*aky*
Nu este medic/terapeut
*aky*
Si baietelul meu prezinta acelesi simtome... Oare acest streptococ pneumonic se mai imblanzeste dupa vaccinarea cu prevenar ?.
0
16-05-2009, ora 19:48
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Vaccinare cu vaccin Prevenar este buna ; dupa vaccinare se vor dezvolta anticorpii anti Streptococus pneumoniae care vor oferi protectie impotriva infectiilor cu acest tip de streptococ. Infectiile cu streptococ sunt contactate forte bine in colectivitati [ cum ar fi cresa ], de la ceilalti copii infectati prin tuse, stranut sau de pe suprafete pline de praf, din incaperi neaerisite etc. si se " lipesc" rapid pe copii care au imunitatea scazuta. Acasa camera copilului trebuie sa fie curata, aerisita, fara fum de la soba sau de la tigara.Pe masura ce cresc copii, aceste infectii respiratorii se vor rari.
0
18-05-2009, ora 14:30
amuzan.andrei
Nu este medic/terapeut
amuzan.andrei
va multumesc mult. doresc sa mai mentionez ca in urma vaccinarii (miercuri 13.05.2009), cam la 3 zile a inceput sa aiba secretii galben verzui in nas si tuse seaca. este tot o reactie a vaccinului? De facut curatenie si de aerisit fac zilnic, e un fel de farmacie la mine acasa, dar locuiesc intr-o zona care este inca in constructie si este foarte mult praf.
0
18-05-2009, ora 20:32
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu este o reactie a vaccinului, ori era putin racit, ori a racit dupa ce a fost vaccinat.Nu-ti fa probleme caci va trece, ai sa vezi ca va raci mai putin si va fi mai rezistent la infectiile respiratorii pe viitor.Numai bine!
0
19-05-2009, ora 00:07
botez74
Nu este medic/terapeut
botez74
Raman surprins pentru ce vad aici.
1. Vaccinarea cu Prevenar pentru acest pneumococ ?... Pai am si eu o intrebare, legitima : daca DEJA are pneumococul, pentru ce sa fac vaccinul ?? ca e cam tarziu, nu ?...deja am pneumococul...
2. Fetita mea de 1 an si 10 luni a facut Prevenar cand avea un an si un pic... (si continuarea, la aproape 3 luni dupa ). Acum are acest pneumococ zis si streptococcus pneumoniae. Abia apoi am aflat ca Prevenarul la copii de sub 2 ani nu acopera decat 7 din 100 de tulpini de streptococi...
0
19-05-2009, ora 06:34
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu mai fi tu chiar asa de surprins de ce vezi aici...Vaccinul pneumococic contine cele mai frecvente serotipuri intalnite in timpul epidemiilor de meningita, in pneumoniile cu evolutie severa si mortalitate ridicata etc..Nu se pot ingloba toate serotipurile unui agent microbian intr-un anumit vaccin, nu exista asa ceva, vaccinurile acopera doar un numar redus de tulpini, cele mai frecvente si mai agresive, care,. dupa studii epidemiologice, se presupune ca ar circula in anii urmatori.De ce un numar mic de persoane vaccinate antigripal fac totusi gripa? Preventiv, la persoanele predispuse, cu risc, in zonele unde se izoleaza frecvent tulpini de pneumococ, la cei care, in momentul vaccinarii nu sunt raciti si nu fac febra, se face acest vaccin, nu se cauta indivizi care nu au intrat niciodata in contact cu strptococul pneumoniae.Infectiile cu streptococ nu dau imunitate, peste o saptamana poti raci iar.Deci nu fi suparat ca ai facut vaccinul la copil, chiar daca el va mai raci, acum el are anticiorpii necesari pentru a lupta cu strptococul, cel mai des intalnit in raceli la copii si vei observa ca nu va fi chiar ca inainte de a-l vaccina.Numai bine!
0
19-05-2009, ora 08:38
amuzan.andrei
Nu este medic/terapeut
amuzan.andrei
multumesc mult!
m-am mai linistit. aseara a facut iar temperatura mare si tuseste foarte rau. am fost la medicul pediatru si mi-a spus la fel ca dumneavoastra ca nu e de la vaccin. mi-a dat sa-i dau antibiotic conform antibiogramei timp de 7 zile. cert e ca nu a mai facut febra asta noapte, si sper sa nu mai faca. Oricum inca o data multumesc mult!
0
20-05-2009, ora 02:36
*aky*
Nu este medic/terapeut
*aky*
Stimata Dr. Balcan A. va multumesc pt. amabilitatea si profesionalismul cu care ati tratat acest subiect si totodata pt. linistea sufleteasca ce ati lasat-o in sufletele parintilor lui Andrei !!!
0
25-05-2009, ora 14:11
botez74
Nu este medic/terapeut
botez74
= pt. Casa Doctor House.

1." Nu mai fi tu chiar asa surprins de ce vezi aici " - trec peste fi si fii... Dar raman in continuare surprins... sa va spun de ce... Daca va uitati cu atentie, dvs sfatuiti sa faca vaccinarea cu prevenar unor copii care deja au pneumococ. de exemplu Aky va intreaba daca vaccinarea cu prevenar va mai imblanzi pneumococul . Nu sunt doctor si de aceea repet cu copy paste intrebarea mea : "Pai am si eu o intrebare, legitima : daca DEJA are pneumococul, pentru ce sa fac vaccinul ?? ca e cam tarziu, nu ?...deja am pneumococul... "

2. In atentia parintilor cu copii care au pneumococ sau stafilococi, nu dati antibioticele prescrise de doctorul dvs fara sa studiati efectele negative ale acestora. Mie mi s-a prescris un antibiotic OFLOXACIN pe care nu i l-am mai dat copilului pentru ca am aflat ca exista riscul opririi din crestere pt. copil. Mai exact uitati ce se scrie despre OFLOXACIN : """" Ofloxacin nu se va administra la copii si la femeile in perioada sarcinii sau lactatiei, deoarece inca nu a fost stabilita utilizarea sa sigura.""""" Am facut 3 antibiograme la 3 spitale diferite ( nu costa mult ) pana am gasit un antibiotic la care pneumococul era sensibil, si la fel de important, nu prezinta riscuri pentru copii !!!! Al meu are 1 an si 11 luni...

Va multumesc anticipat in speranta ca ma veti lamuri la aceasta problema...

P.S : Logica mie imi spune ca daca am pneumococ, vaccinul nu ma va ajuta cu nimic la pneumococul existent DEJA in organismul meu, ci ma va ajuta pentru a preantampina ( ma rog, va creea anticorpi ) aparitia altora - mai exact a tulpinilor pentru care ma vaccinez... Dar pentru ca nu am pregatire de specialitate, astept sa-mi confirmati sau infirmati logica...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: