Se schima si pivotul cand se schimba coroana?

08-02-2018
iulia_lm
Nu este medic/terapeut
iulia_lm
Am o coroana pe pivot metalic facuta acum 15 ani. Coroana ori s-a ciobit pe marginea gingiei ori s-a retras gingia. Am vazut doi stomatologi. Unul spune ca trebuie scos si pivotul si inlouit cu unul nou deoarece lucrarea are 15 ani iar celalalt stomatolog spune ca trebuie schimbata doar coroana. Va rog sa ma sfatuiti cum este corect din punct vedere medical. Nu vreau sa schimb coroana si peste cativaani sa apara alte complicatii din cauza unui pivot vechi. Stomatologul care vrea doar sa schimbe coroana sustine ca se poate rupe radacina la inlocuirea pivotului. Este adevarat? Va multumesc
1 comentarii
0
09-02-2018, ora 04:12
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Clinica Stomatologica Andra Smile
Buna dimineata,
Exista riscuri la scoaterea pivotului, exact cum v-a spus stomatologul dumneavoastra, de ruperea radacinii. In acelasi timp este foarte important sa se ia o decizie in functie de cum arata ale pivot si cum este adaptarea lui la radacina pe care este pus, si sa se analizeze si tratamentul de canal existent. Este greu de spus fara o examinare clinica si o radiografie la acel dinte care este decizia cea mai buna.

Multumesc si eu!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: