Sechele dupa o otita netratata

21-11-2018
Ariana8
Nu este medic/terapeut
Ariana8
Buna ziua,
Daca bate vantul, dau drumul la aer sau deschid geamul in masina a doua zi ma dor urechile teribil. Dupa mai multe controale cativa medici mi-au spus ca am avut candva o otita netratata si acum am ramas cu sechele. Nu stiu cand am avut aceasta otita sau daca am avut-o, insa durerile acum sunt groaznice si se intampla dupa fiecare dus! Chiar daca nu imi intra apa in urechi, nu imi ud capul in piscina/ mare.
Al medic mi-a spus ca mi se blocheaza canalul nas- urechi si sa fac un exercitiu, sa imping aerul blocand nasul, dar nu il pot face zilnic!
As dori sa stiu daca ar trebui sa merg la un alt medic sau daca pot face ceva pentru a nu imi umple organismul cu cate un nurofen de fiecare data cand ma spal pe cap
Va multumesc!
2 comentarii
0
21-11-2018, ora 10:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult la stomatolog.. infectiile dentare dau dureri in ureche
2 consult la gastrologie... un reflux gastro-esofagian poate irita faringele pana sus sub ureche cu otalgie
3 consult la un medic ORL.. care sa verifice si nasul..si gatul.., sa faca otoscopie cu otoscop..si sa se pronunte daca problema tine de ORL
4 investigatii la coloana cervicala..si de acolo durerea poate radia spre cap si ureche
0
21-11-2018, ora 13:45
Ariana8
Nu este medic/terapeut
Ariana8
La stomatologie am avut probleme dar le-am dezolvat si durerile continua,
Voi face un control la coloana, gastrologie si Orl.
Nu m-as fi gandit la coloana sau gastrologie! Am 30 de ani si durerile au incep de la 20
Va multumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Când sunt indicate antibioticele în otită/ otalgie (durerea de ureche)
  •