Secretie ochi drept

09-11-2011
Pustan mircea
Nu este medic/terapeut
Pustan mircea
Buna seara in urma unui corp strain care mi-a sarit in ochi dar nefiind necesar nu am mers la doctor pentru ca nu ma deranja, ma trezesc la vreo doua luni cu o secretie galbuie in coltul ohiului dimineata si pe parcursul zilei.merg la doctor mi se spune ca am o leziune si conjuctivita corp strai nu s-a gasit.Urmez tratamentul prescris dar secretia persista.Am mers la privat mi s-a dat alt tratament cu antibiotice [picuri] fara rezultat mi se face analza secretiei conjuctivale cu antibiograma mi se da alt tratament conform antibiogramei nimic nici un rezultat.Merg la alt doctor imi face un test lacrimal a vrut sa-mi faca o radiografie si analza secretiei conj.se rasgandeste si mi spune ca a vazut un chist si trebuie interventie [procedeul pichet daca bine am inteles.Ce ma pune ganduri este ca chistul putea sa-l vada la prima consultatie.Dca ma pote ajuta cineva si sa-mi spuna ce implica acest procedeusi daca chistul ar fi cauza secretiei?V a multumesc anticipat,
3 comentarii
0
13-11-2011, ora 13:45
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Chistul acela ar putea fi o flictena conjuntivala ; flictenele conjunctivale pot apare in unele conjunctivite infectioase, de exemplu, conjunctivita cu Staphylococcus aureus. Totusi, este greu de banuit online despre ce este vorba, este necesar un examen oftalmologic. Si leziunea despre care vorbeai? Este pe cornee?
0
13-11-2011, ora 20:27
Pustan mircea
Nu este medic/terapeut
Pustan mircea
Buna seara imi cer scuze pentru exprimare dar nu stapanesc bine termenii madicali.Da in urma analizei secretiei conjunctivale mi-a iesit prezenta stafilococului aureu am urmat tratamentul conform antibiogramei dar nu mi-a trecut pot spune ca s-a ameliorat dar secretia persista.Dupa cum spuneti si d-voastra despre flictena conjuctivala cred ca la acest lucru s-a referit d-l doctor si ca trebuie indepartata prin procedeul PINQUET daca nu ma insel. V-as ruga sa-mi spuneti ce risc presupune acest procedeu si daca ar trebuii sa incerc alta forma de tratament.Mentionez ca in decursul a trei luni am facut patru tratamente cu antibiotic.Va multumesc foarte mult pentru raspunsul dat si astept sa ma sfatuiti in continuare, O seara fromoasa.
0
14-11-2011, ora 19:22
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Tratamentul flictenei conjunctivale care apare in unele conjunctivite sau poate fi vorba despre un chist de retentie conjunctival consta in punctionarea cu un ac steril. Numai bine
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •