Secretii in gat + respiratie mirositoare

15-09-2016
Onlyme1
Nu este medic/terapeut
Onlyme1
Ma bantuie aceasta problema a secretiilor in gat de vreo 3-4 ani, acum am 18.
Am fost la 2 medici orl diferiti, acum 6 luni cand am fost la primul a zis ca am o deviatie de sept + cazeum la amigdalite ceva de genul si ca ar trebui sa operez operatia de sept... am deviatie dar nasul imi e uscat si curat si nu simt ca respir greu. A da, si sinuzita cronica.

Al doilea medic orl mi-a spus ca am o deviatie si amigdalitele marite si ma diagnosticat cu rinoree, am facut si un exudat in care mi-a iesit stafilococ auriu in nas si gat. La scaun nu a iesit nimic. Mi-a dat un tratament de 5 zile cu oxacilina pentru ca la asta e sensibil stafilococul + pastile de supt si hexoral spray.A spus ca operatia de deviatie nu e necesara nasul fiind curat si din amigdalite pot si eu sa scot acele bilute care se fac 1-2 pe luna... a zis ca nu sunt necesare operatiile.. atunci ce sa fac...

Asta a fost acum 2 saptamani, starea mea s-a ameliorat putin, mai ales pe timpul tratamentului... secretia nu mai e chiar asa vascoasa dar e tot acolo si simt cum imi curge in gat...limba nu se mai albeste total ca inainte... ideea e ca dupa terminare parca simt ca revine totul ca inainte

Gura imi miroase foarte urat, probleme dentare din cate am vazut si mi sa spus nu am, ma spal pe dinti 10 min/2 ori zi...CAND Imi curat limba, o rad si atunci mirosul devine mai puternic... Simt ca vine din spatele limbii, cand imi fortez gatul simt cum iese un miros din el sau cand tusesc.

Ajutati-ma va rog, nu mai rezist, vreau doar respiratia sa o am normala

Am fost si la gastrologie, dupa un set de intrebari mi-a spus ca daca nu am simptome din ce mi-a spus, nu am nimic...
3 comentarii
0
15-09-2016, ora 00:52
Onlyme1
Nu este medic/terapeut
Onlyme1
https://postimg.org/image/5fg5md3wf/

o poza de acum, se pot vedea si secretiile :(
0
15-09-2016, ora 11:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste ca am scris pe forum despre Amigdalita cronica cu cazeum
de acolo o sa intelegi ca cauza problemelor cu mirosul si amigdalele marite..este la nivelul tractului digestiv
e cazul de investigatii serioase la Gastrologie
tratament corect gastric. regim corect alimentar..si numai in acest caz se linisteste si gatul
0
20-11-2020, ora 13:07
hithere12345
Nu este medic/terapeut
hithere12345
Aceeasi problema o am si eu de cand aveam 10 ani, iar acum am 25. Ma confrunt cu o respiratie urat mirositoare la cateva minute dupa ce ma spal pe dinti. Mestec guma in continuu pentru a acoperi mirosul.

Dupa multi ani totusi am descoperit care este problema si vreau sa impartasesc si cu voi.

Am o igiena dentara exemplara. Folosesc ata dentara de 1-2/zi, apa de gura, periuta electrica pentru curatarea individuala a fiecarui dinte si o periuta normala pentru curatarea limbii. Investesc timp in a merge la dentist la 6 luni pentru igienizare profesionala, iar orice carie aparuta este plombata. Mi-am scos toate maselele de minte la final de 2019 crezand ca poate asta era unul dintre motive, dar se pare ca nu. Prin urmare, orice afectiune dentara a fost scoasa din calcul.

La indrumarea medicilor mi-am facut exhudat nasal si test pentru helicobacter pylori. Acestea au iesit ok.

Acum cativa ani am avut o gastrita pe care am tratat-o, iar ulterior am facut o endoscopie din care nu a reiesit nimic. Aici cred ca doctorii nu au fost suficient de atenti pentru ca eu de mica si in continuu am avut probleme la stomac - dureri, balonari dupa masa, dureri in capul pieptului, etc.

Recent am fost la un control ORL la care ma descoperit ca am deviatie de sept, rinoree cronica (scurgerea mucusului din nas pe gat), rinita hipertrofica acuta (cornee inflamate, iar pe nara dreapta nu respiram decat cu jumatate de capacitate). Acelasi doctor mi-a gasit si reflux gastroesofacian. Totodata, doamna doctor mi-a spus ca hormonii au un mare rol in acest aspect si ca am dereglari hormonale pe fond de stres si anxietate.

Pentru reflux gastric mi-a fost recomandat Gaviscon 1-2/zi -> Ma simt absolut minunat. Nu mai am dureri si simt ca mirosul nu mai este la fel de puternic. Imi este clar acum ca o mare parte din problema se poate rezolva prin controlul acestui reflux si printr-o dieta corespunzatoare. Incerc sa dorm pe stanga acum pentru a nu pune presiune pe stomac si am realizat ca o dieta bazata pe mai multe legume si fructe, fara dulciuri sau carne, imi prieste mai mult. Daca mananc carne imediat realizez ca respiratia este din nou afectata. Am inceput sa tin si un jurnal pentru a intelege ce alimente nu sunt ok pentru organismul meu.

Pentru anxietate si stres mi-a fost recomandat Calciu Gluconic si Magne B6. Imi priesc tare si voi continua sa iau. Sunt o fire care se streseaza imediat. Toate schimbarile imi afecteaza starea de spirit si imi provoaca dereglari hormonale. Am decis sa imi fac un plan de nutritie si sa continui sa fac sport pentru a minimiza aceste simptome.

Pentru rinita hipertrofica acuta mi-au fost recomandat initial picaturile Nasonex de 2 ori/ zi timp de 7 zile. Inflamatia nu s-a retras si am decis sa imi fac terapie prin radiofrecventa a cornetelor nazale (interventie cu laserul 1000 RON). Interventia a dura 30 minute in total cu anestezia locala. Nu am simtit disconfort nici in cursul nici dupa operatie. Dupa interventie mi-au fost prescrise Rhinoil, Rinopanteina, Vitamina C 1000mg si Clarinase. In principiu pentru imunitate, curgerea nasusului, umezirea mucoasei - refacerea tesutului dupa interventie.

Deviatia de sept am decis sa nu o fac acum pentru ca necesita putin mai multa refacere desi nu sunt speriata si sunt sigura ca mi-o voi face in urmatorii 2-3 ani.

In privinta Rinoreei se pare ca nu exista un tratament care sa fie dovedit ca a dat roade. Majoritatea oamenilor cu aceasta afectiune cam o duc pe picioare toata viata. Ceea ce mie mi-a fost recomandat este sa tin in frau dereglarile hormonale si sa imi controlez refluxul gastric.

Prin urmare, solutia propusa ar trebui sa fie un control ORL, Stoma si Gastro pentru diagnosticare, dar ceea ce este cel mai important este sa ne autocontrolam starile care influenteaza hormonii si sa avem o dieta corecta. Este cu bataie lunga, dar daca putem minimiza orice riscuri ale afectiunilor care pot evolua mai tarziu, eu sunt dispusa sa fac acest sacrificiu.

Sanatate tuturor si sper ca va ajuta experienta mea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Flegma în gât - ce este și de ce apare?
  • Miroși urât deși ai o igienă corectă? Câteva motive surprinzatoare
  • Un mic dispozitiv care elimină rapid respirația urât mirositoare
  • Combaterea respirației urât mirositoare
  • O combinație de bacterii este responsabilă pentru mirosul foarte urât al respirației
  •