Secretii la ochi

19-08-2011
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Pe linga scaderea vederii mai am si alte probleme care ma supara. Am o secretie permanenta (nu numai dimineata ci si pe tot parcursul zilei) care, pe linga faptul ca e inestetica imi da mincarimi de ochi, tulbura vederea, etc. Nu cunosc sursa acestei secretii si nici medicul oftalmolog nu mi-a recomandat altceva decit... igiena. Dar eu vreau sa elimin cauza, vreau vindecare. Mai ales ca, in mintea mea, aceasta ar fi cauza scaderii vederii. Ar putea fi o infectie de la ceva? Multumesc pentru sfaturi folositoare!
7 comentarii
0
19-08-2011, ora 13:58
floare albastra
Nu este medic/terapeut
floare albastra
Schimba medicul si spune-i ca vrei o analiza la secretia oculara..posibil o conjuctivita..
0
19-08-2011, ora 15:25
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
@ floare albastra, floare-albastra!...
Totusi, este trist in lume!
E trist ca schimbind medicul (e drept, doar o data), nu am obtinut un rezultat mai bun. Din pacate, nu le poti sugera nimic, unii se simt jigniti. Eu am insistat asupra acestui aspect (secretia) dar... De asta am scris aici, poate vre-un medic banuie ceva din povestile mele si ma ajuta. Eu suspectez o sinuzita care a ajuns pina la a-mi afecta ochii. Si apropo de medici, unii accepta asta (cei mai in virsta sau mai "incercati"), altii chiar au ris de mine. Evident, asta nu era in timpul consultatiilor.
0
06-09-2011, ora 09:21
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
Completare la offf-ul meu: am ajuns pina la Bucuresti... degeaba. Mi s-au facut mai putine investigatii decit in orasul meu; si nici o recomandare.
0
06-09-2011, ora 16:47
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Trebuie sa faci un Exudat nazal cu antibiograma.
Foarte posibil ca este de la sinuzita, nasul comunica cu ochii prin canalul nasolacrimal.
Daca mai esti in Bucuresti, mergi la o clinica si fa-ti anliza cu plata.
Neaparat sa faci si antibiograma ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria si cu ce sa te tratezi.
Bacteriile au devenit rezistente la multe dintre antibiotice.
Ai facut o analiza care sa excluda totusi o infectie cu fungi? Daca nu, intreaba un doctor oftalmolog sau mergi la un laborator de analize si intreaba ce analiza se face pentru depistare a conjunctivitei fungice.
Doctorul ar fi putut printr-un examen clinic sa te indrume daca ar fi banuit asa ceva dar...avand in vedere situatia descrisa, daca pana acum nu ai gasit cauza, este bine sa faci si analiza asta.
Documenteaza-te si tu in legatura cu asta si vezi daca ai simptomele respective.
Cauta pe google - conjunctivita fungica Si asta da ceva secretii galbene,

Analizele sunt : Secretie otica cultura si antibiograma
Secretie otica cultura si antifungigrama
Deasemenea Exudat nazal cultura si antibiograma / antifungigrama
Cel putin una din aceste analize o sa iti spuna ce ai. Dar, vezi ca, ce ai la ochi poti sa ai si in nasi si invers din cauza ca acestea comunica prin acel canal nasolacrimal.
De aceea am zis sa faci analizele si la nas si la ochi. Sanatate multa!
0
06-09-2011, ora 18:02
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Nora2.mii de scuze, am facut o mare gresalla. Nu am cum sa rectific asa ca o sa fac o corectura acum:
Analizele de care spuneam se refereau la secretia conjunctivala adica de la ochi si nu otica...din urechi!!! SCUZE!!!

Aveam in minte doua subiecte, deci scuza-ma. Le mai trec inca o data, in caz ca te intereseaza.
Secretie conjunctivala: cultura (incl. antibiograma)
Secretie conjunctivala: cultura fungi (incl. antifungigrama)
Exsudat nazal: cultura (incl. antibiograma)
Le-am luat se pe pagina unui laborator asa ca, denumirea este exacta, chiar asa trebuie sa ceri. Poti sa le faci si cu trimitere si la cerere
Daca iti ies fungi la secretia conjunctivala ar trebui sa vezi daca nu cumva ai si in nas
Exsudat nazal: cultura fungi (incl. antifungigrama)
0
06-09-2011, ora 20:19
Tania-bis
Nu este medic/terapeut
Tania-bis
MULTUMESC, @tema, multumesc!!
Probabil telepatia m-a facut sa reintru pe subiect caci eram deja descurajata. Nu mai sint in Bucuresti dar voi incerca la mine in oras la vre-un laborator cu plata fiindca vad ca in policlinica nu am succes. Si eu asteptam sa mi se indice analize de acest fel insa... Multumesc pentru enumerarea lor, nu as fi stiut ce sa cer!
0
06-09-2011, ora 20:31
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: