Secretii nazale... copil de 3 ani si 8 luni

20-02-2014
corina_k
Nu este medic/terapeut
corina_k
Buna ziua! Baiatul meu de 3 ani si 8 luni a facut duminica, in urma cu 4 zile, febra dar nu mai mare de 37, 8 si o tuse seaca si iritanta dar si cu expectoratii. Luni am fost la medicul de fam care e si pediatru si i-a prescris ZInnat, Erdomed, Nurofen alternativ cu Panadol si Bixtonim Xylo. Azi, joi, am fost la control dar cum are aceeasi tuse si mucozitati multe pe gat, pt ca desi are nasul infundat de mucozitati acestea nu ies pe nas ci se scurg pe gat in jos, trebuie sa continuam cu Zinnat pana la 7 zile, in plus avem Salbutamol si Loratadina, picaturi Bixtonim si niste picaturi rosii (asa cum am primit si la otita din decembrie) si in loc de Erdomed, aerosoli cu 1 ml de Bromhexim si 2 ml de ser fiziologic de 2 ori pe zi.
Pana la aceasta varsta copilul meu a luat doar de doua ori antibiotic, o data la un rosu in gat urat si apoi in decembrie la otita medie catarala, in rest isi revenea cu sumetrolim; acum mi se pare mult sa-i dau 7 zile antibiotic mai ales ca febra n-a tinut nici doua zile insa, pe de alta parte mi-e frica sa nu ajungem iar la otita mai ales ca nu ii ies mucii pe nas. La otita, medicul Orl mi-a spus ca va trebui cu siguranta pe viitor sa-i scoatem polipii. Sa fie polipii cauza pt care mucozitatile nu ii curg pe nas ci se scurg pe gat?
Va rog frumos sa va spuneti parerea! Multumesc!
4 comentarii
0
20-02-2014, ora 19:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1, toti copiii au polipi. La inflamatie polipii cresc si dupa se retrag la marimea normala, Tratamentul corect si alimentatia corecta fara produse alergene.. mentine polipii la marimea normala pana la 5 ani..si dupa se incep a micsora de la sine.
2 tratamentul corect.. inseamna aerosoli, inhalatii, spalaturi nazale si aspiratia secretiilor cu aspiratorul nazal, pe nasul curat s eface tratamnt cu Colargol 10 zile lunar. Acesta este si tratamentul corect pentru a preveni O otita
3 acum la sedintele de aerosoli mai adaugati 5 pic de ser efedrinat.. in acea solutie
0
20-02-2014, ora 20:52
corina_k
Nu este medic/terapeut
corina_k
Multumesc pt raspunsul prompt.
De doua luni nu mai consumam ciocolata si portocale, lamai, muraturi. I-am facut des
aerosoli cu ceai de musetel, eucalipt si sare de mare.

Despre antibiotic ce parere aveti, sa-i dau 7 zile oare 5 nu vor fi suficiente?
0
21-02-2014, ora 10:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca medicul a vazut ca NU e bine.. se poate face antibioticul si 7 si 10 zile.. odata inceput nu mai conteaza cate zile
trebuie luat probiotic pentru refacerea florei intestinale
IN aerosoli adaugati 1 fiola de fluimucil si 5 pic de ser efedrinat
0
21-02-2014, ora 12:14
corina_k
Nu este medic/terapeut
corina_k
Multumesc pt raspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tusea uscată vs tusea productivă - diferențe, cauze, tratament
  • Cum și când trebuie tratată tusea
  • Ce înseamnă febră mare și cum o gestionăm
  • Ce faci când febra nu cedează la tratamentul antitermic?
  • O altă cauză a febrei ar putea fi stresul
  • Febră și transpiraţii nocturne - cauze, diagnostic, tratament
  • Tipuri de tuse pentru care trebuie să te îngrijorezi
  •