Secretii nazale de 2 saptamani

22-02-2019
Anemona C
Nu este medic/terapeut
Anemona C
Buna ziua,

Fetita mea de 4 ani a inceput gradinita si la o saptamana deja avea muci. Am inceput tartamentul cu colargol, i-am dat 10 zile, s-au oprit mucii. Este al treilea tratament cu colargol in ultimile 3 luni pe care l-am dat pentru ca avea polipi. La 3 zile dupa terminarea tramentului au inceput iar mucii. Mai am o fetiat de 1 an si jumatate si a luat si ea, am senzatia ca isi dau una de la alta. In ultimile 2 saptamani nu le-am mai scos in comunitate, ci doar in curte la aer curat la temperaturi de peste 10 grade. Intrebarea mea este la cate zile pot sa reiau sa ii dau colargol? Tin sa mentionez ca e si pe regim fara gluten si lactate. Multumesc,
5 comentarii
0
22-02-2019, ora 14:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
spalati nasul cu ceai de musetel, folositi spreiuri cu apa de mare si dupa ce curatati nasul puneti cate 1 ic de sol cu Ciproflocaxin ( picaturi Oftalmice)
nu mia puneti colargol macar 1 luna
0
22-02-2019, ora 15:10
Anemona C
Nu este medic/terapeut
Anemona C
Multumesc mult pentru raspuns. Nu am in casa decat Tobradex picaturi oftalmice. Noi locuim in Germania si nu ne poate da absolut nimic fara reteta si la orl se ajunge greu. Chiar ieri am fost la medicul de familie pentru vaccin si ne-a zis ca are o banala infectie respiratorie, nu a vrut sa ne recomande nimic ne-a spus ca vobim la urmatoarea vizita ca acum e doar despre vaccin... Sunt foarte dezamagita de sistemul medical de aici. La urgente te primesc cu copilul doar daca faci peste 4 zile febra de 40, iar pentru niste muci se uita urat la noi, chiar daca sunt de 2 saptamani. Prima programare la orl este abia peste 2 saptamani. In caz ca pot da tobradex, merge sa dau la ambele fetite si la cea de 1 an jumatate si la cea de 4 ani? Multumesc frumos,
0
22-02-2019, ora 15:51
Anemona C
Nu este medic/terapeut
Anemona C
am uitat sa mentionez ca a facut acum o luna vaccinul mmrv -------*
si la reactii adverse sunt si infectiile respiratorii si secretii nazale.

(*modificat de admin)
0
22-02-2019, ora 16:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tobradex.. NU.
contine dexametazona
0
22-02-2019, ora 17:14
Anemona C
Nu este medic/terapeut
Anemona C
OK. Multumesc, ramane atunci sa astept 2 saptamani un control orl si sa pun asa cum m-ati sfatuit...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Îmi curge apă din nas
  •