sediment in scaun

03-10-2007
LoraA
Nu este medic/terapeut
LoraA
Buna ziua! Am un baietel de 1 an si 10 luni, si in urma unei infestari cu giardia depistata in luna aprilie 2007, a ramas cu intoleranta la lactoza si la gluten. A tinut regim fara lactoza si fara gluten 4 luni, si de aproximativ o spatamana i-am introdus piine de griu in alimentatie. Am observat in scaun o multime de firisoare ca de nisip, care raman pe fundulet, si nu-mi explica ce sunt. In urina nu exista nimic suspect. Multumesc foarte mult!
2 comentarii
0
30-12-2007, ora 00:00
As. univ. Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
As. univ. Dr. Ana-Maria Slanina
E posibil sa fie reziduuri ale fibrelor din alimente, dar cel mai bine e sa efectuati un examen coproparazitologic, o coprocitograma, si de repetat analizele pentru intoleranta la gluten (anticorpi antigliadina).
0
30-12-2007, ora 00:00
LoraA
Nu este medic/terapeut
LoraA
Va multumesc! La multi ani fericiti !
Am facut analizele pentru intoleranta la gluten si au iesit negative.
Adaugă un comentariu / răspuns

01-10-2019, ora 12:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Otosan Gel Forte pentru gat
Durere acută, iritație, pierderea vocii, tuse uscată?
Otosan Gel Forte pentru gât este un produs inovator natural ideal pentru ameliorarea simptomelor asociate cu iritarea gâtului. Datorită formulei sale speciale sub forma de gel, acesta formează o peliculă mucoadezivă activă în tractul faringian și laringian, care protejează mucoasa de acțiunea iritantă a agenților externi, oferind o stare de confort prin eliminarea durerilor de la nivelul gâtului. Detalii aici
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vitamina D și intoleranța la lactoză
  • Noi speranțe de tratament pentru boala celiacă (inactivarea enzimei TG2)
  • Ești „nutricondriac”?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.