SEMIPAREZA SPI -8 luni de la operatie HDL- SINDROM COADA DE CAL INCOMPLET

25-01-2012
adiprovista
Nu este medic/terapeut
adiprovista
Buna ziua,

Va scriu deoarece dupa 8 luni de la o operatie HDL am o semipareza SPI picior drept care nu s-a recuperat inca, desi medicul neurochirurg era foarte increzator ca voi avea o recuperare totala.

Dupa 8 luni de la operatie inca am o senzatie de raceala a labei piciorului drept, schiopatez usor la viteze mai mari de deplasare si am atrofie musculara incepand cam de pe la jumatatea femurului pana jos (1, 5 - 2 cm pierdere masa musculara), inclusiv laba piciorului drept fiind mai subtire decat laba piciorului stang.

As dori sa-mi spuneti ce investigatii ar mai fi necesare si ce as mai putea face pt recuperare, deoarece stiu ca pana la 1, 5 ani mai sunt ceva sanse de ameliorare.

Povestea mea este urmatoarea:

Am fost operata la inceputul lunii iunie 2011 de HDL L4 - L5, fiind diagnosticata cu "SINDROM COADA DE CAL - INCOMPLET" - RESPECTIV PARALIZIE BILATERALA A NERVULUI SCIATIC POPLITEU INTERN (nu am avut probleme cu vezica sau anusul si nici anestezie/ hipoestezie in sa). Durerea pe nervul sciatic a inceput, fara o cauza aparenta, pe la jumatatea lunii mai 2011 (fara a fi insotita de durere de spate), iar la recomandarea medicului de familie timp de 2 saptamani m-am "tratat" cu repaos la pat, 2 injectii cu diprophos si injectii cu ketonal de 2 ori pe zi - acestea ameliorand doar foarte putin durerea, aceasta ramanand oricum incredibil de puternica (dormeam maxim 3 - 4 ore pe noapte, cu intrerupere). Incepand de a doua zi de la debutul durerii nu am mai putut conduce (de mers mergeam oricum f greu, de durere), deoarece nu mai aveam putere in labele picioarelor sa apas pedalele de la masina (piciorul drept fiind mult mai puternic afectat). Medicul meu a refuzat atunci sa ma trimita la RMN desi i-am descris simptomele si i-am cerut explicit sa fac RMN, spunand ca durerea trece de la sine in 2 - 3 sapt.
Dupa 1 sapt si 5 zile de la debutul durerii am inceput sa simt 'furnici' in piciorul drept iar urmatoarea zi aveam picioarele f reci desi afara erau 30 grade, si nu imi mai simteam degetele mici de la piciorul drept si jumatatea externa a labei.
Apoi la 2 saptamani si doua zile de la debutul durerii s-a instalat paralizia pe ambele picioare: nu ma mai puteam ridica pe varfuri si mergeam f ciudat doar pe calcaie. IN aceeasi zi am fost consultata de un medic de balneofizioterapie care m-a programat de urgenta la RMN si mi-a spus sa ma pregatesc de operatie.

Astfel, dupa 2 sapt si 4 zile de la debutul durerii am fost operata de HDL L4 - L5 dreapta (aveam 2 fragmente rupte, migate).
Dupa 1 luna de la operatie am facut 3 sapt de recuperare intr-o sectie specializata apoi am continuat cu inca 3 sapt de recuperare la Techirghiol. Dupa cam 2 luni de la operatie piciorul stang si-a revenit, au disparut amortelile si incet incet am inceput sa ma pot ridica pe varful piciorului stang. Acum, spatele nu ma doare si nici nu am dureri pe traseul nervului sciatic, iar semne nu par a fi ca as fi facut hernie pe alt nivel, dupa ce am fost deja operata la L4- L5.

In ultimele 7 luni am facut zilnic (cu foarte putine exceptii) gimnastica medicala pentru intarirea musculaturii spatelui, precum si exercitii pentru intarirea muschilor picioarelor - toate recomandate de kinetoteapeut. Merg si pe banda 10 - 30 min, sau la plimbare in jur de 1 - 1, 5 h (merg intre 3 si 5 km pe diverse tipuri de teren). Am luat si medicamente: Piracetam, Sermion, Pentoxifilina, Milgamma, Tiolin, Neuromion.

Cu piciorul drept insa ma chinui si acum dupa aproape 8 luni, desi s-a ameliorat f mult comparativ cu starea in care era dupa operatie: acum am stabilitate cat de cat pe el, iar amortelile au disparut in proportie de 95%, ramanand o usoara amorteala pe spatele celor trei degete mici, treptat si-au revenit si muschii pulpei piciorului. Dar tot nu pot sa ma ridic pe varful piciorului drept, deci tot nu pot sa merg pe varfuri!

Deci, problema principala este ca schiopatez cu piciorul drept cand merg repede si ca se vede. Daca ma incalt cu incataminte cu tocuri marisoare si talpa rigida, ortopedica, nu mai schiopatez (probabil datorita pozitiei labei piciorului), dar nu pot sa merg foarte mult pe tocuri pt ca muschii piciorului drept sunt totusi slabiti, si nu am stabilitate pe el cum am pe stangul.

Simt efectiv ca am ajuns intr-un punct mort cand nu mai stiu ce sa mai fac si sunt disperata ca, desi am depus toate eforturile, totusi nu mi-am revenit.

Am uitat sa precizez ca am 29 ani, 65 kg la inaltimea de 1, 65, am lucrat la birou si am avut o viata sedentara (am renuntat insa la job pt ca nu m-am simtit in stare dupa 3 luni de la operatie sa stau 9 - 11 ore la birou + 2 ore de condus zilnic). Desi nu am avut crize de sciatica inainte de cea in urma careia a trebuit sa ma operez, si nici nu am fost diagnosticata cu hernie de disc pana atunci, aveam uneori dureri de spate (inca de la varsta de 9 -10 ani), si am ramas intepenita de spate de cateva ori in urma cu 3 - 4 ani, cand am facut si radiografii si mi s-a spus ca totul este ok.

Avand in vedere situatia descrisa mai sus si faptul ca au trecut déjà aproape 8 luni de la operatie, ce imi recomandati sa fac?

Ar trebui sa mai fac investigatii si ce fel de investigatii? A recidivat hernia? Ce sanse am sa ma mai recuperez cat mai aproape de normal, se mai refac nervii?

Atrofia musculara pronuntata, prezenta chiar si la muschii labei piciorului ar putea fi totusi motivul principal pentru care nu m-am recuperat inca

Va rog foarte mult sa-mi spuneti parerea dvs. !
1 comentarii
0
27-01-2012, ora 14:20
1969
Nu este medic/terapeut
1969
Cere-ti o alta parere sunt f f multi domni doctori neurochirurgi de treaba si va vor ajuta cu siguranta.De ce va-ti rezumat la parerea unuia singur ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul