Semne autism?

07-05-2019
mich@ela
Nu este medic/terapeut
mich@ela
Buna ziua! Am un baietel de 2ani 4 luni. Am tot citit de pe net tot felul de articole avem si programare la medic, curand..dar pana atunci stau ca pe ace...Piticul nu vorbeste, bine spune mama, tata, numara pana la 5(mai le stalceste), exclama WOW cand vede ceva nou, sau ceva drag lui, imita unele animale...vorbim cu el si romana si maghiara, ceea ce ar putea sa il incurce pe el. Doar ca are momente cand parca nu ma baga in seama, trebuie sa il strig si de 3-4ori sa se uite l mine(mentionez ca nu are probleme cu auzul, sau parca nu intelege ceea ce ii spunem dacat atunci cand vrea. Este un copil lipicios, ii place sa fie mereu cineva cu el, sa intre in jocul lui, dar poate sta si singur si cate o ora, iar in unele cazuri daca doreste ceva prefera sa te duca de mana pana la obiectul/jucaria care o doreste, dacat sa spuna ce vrea. Nu vrea sa manance singur la masa, trebuie sa fug dupa el prin casa, sau daca se uita la desene. Acum incercam sa renuntam si la tv. Multumesc pt Raspunsuri
2 comentarii
1
07-05-2019, ora 15:19
Dr. Eugenia Vitan
Pediatrie, Alba-Iulia
Dr. Eugenia Vitan
Buna ziua
Este foarte bine ca apelati la un medic de specialitate, dar parerea mea este ca va faceti griji inutil. Nu este un caz de autism. Succes !
0
30-07-2020, ora 12:02
Pot
Nu este medic/terapeut
Pot
Buna ziua. Am un băiețel de 1 an si 8 luni, spune câteva cuvinte( mama, tata, alta, ouă, doua si altele mai stalcite), uneori repeta de multe ori anumite silabe( ex.baba care însemna balon pt el), arata cu degetul, intelege ce ii spun, dacă ii cer ceva imi aduce, vine când il chem, merge de la vârsta de un an dar de o săptămână, din când în când, chiar si cand suntem afara sau la bunici începe să meargă în patru labe, nu stiu daca face asta de bucurie sau se alinta. Pana la vârsta de an nu l-am lăsat la tv, tel dar de câteva luni ii pun desene pe telefon când ii dau sa manance( mereu a mancat foarte greu si doar asa sta in scăunel sa ii dau mancare). Cand iesim afara nu este atras de ceilalți copii, doar se uita la ei si aleargă singur. Acestea sunt semne ale autismului? Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: