Senzati ciudata in gat.

27-08-2015
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Bună domnule doctor! Am o senzatie stranie in gat de vreo 5 luni. Cand mananc simt ca se lipeste mancarea de gat (pe faringe) iar cand beau ceaiuri simt o senzatie de strangere a mucoasei (ca si un fel de pliu). Ce este? Ar putea fi candida? Mi-am facut acum aprox. 3 luni un VELscope pentru cancer oral din cauza ca ma durea in cerul gurii si am si acum ganglioni mobili la gat. Acum o saptamana mi-a iesit unul inghinal mobil si foarte dureros. Senzatia aceea ca ma strange disparuse dar a reaparut.
5 comentarii
0
27-08-2015, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatiile din gat sunt doar varful unui Aisberg
problemele sunt la nivelul tractului digestiv
sa scris mult despre asta pe forum
pasii corecti
consult si investigatiila gastrologie
schimbarea regimului alimentar cum gasesti pe forum
tratament local Gat..cu spreiuri uleioase si tab de supt fara vit C si fara lamaie
0
28-08-2015, ora 14:45
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Ai anxietate. Uita-te printre subiectele tale. Ti-a raspuns si un psiholog sa te tratezi si sa faci sedinte la psiholog.
Contractiile gatului sunt o somatizare a anxietatii.
Ia macar un anxiar la nevoie si vei observa ca in 10-15 minute dupa ce l-ai luat iti trece aceasta senzatie.
Si eu sufar de asemenea contractii dar nu stau sa ma chinuiesc. Un xanax sau un anxiar sau jumatate de diazepam care e miorelaxant si la revedere. Trebuie sa imi ajut organismul.
0
29-08-2015, ora 12:50
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Doamna/Domnisoara, NU AM NICI O ANXIETATE! Aceasta senzatie este datorita SM-ului si al BRGE cu care am fost diagnosticat! De episoadele cu pricina am trecut. Intr-adevar ca aveam atacuri de panica datorita simptomelor datorate SM-ului. Acum stiu cum se manifesta si nu mai am stari anxioase.
0
30-08-2015, ora 13:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu trebuie sa simti anxietate ca sa ai somatizari de anxietate, cum ar fi senzatia ca gatul te strange. Daca ai avea alta boala ti-ar trece cu medicamente pentru alta boala. Poti sa incerci un xanax de 0, 25 o data in viata ta sa verifici daca e anxietate si sa vezi daca iti trece.
Sa fii sanatos !
0
01-09-2015, ora 11:59
alexis951
Nu este medic/terapeut
alexis951
Din păcate SM-ul nu se vindeca. Deci medicatia e doar pentu a incetini progresia. SM-ul afecteaza creierul si maduva spinarii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Corp străin în gât
  •