Senzatie de mucus in gât!

25-03-2020
Chill0Mane
Nu este medic/terapeut
Chill0Mane
Bună ziua!
Am 17 ani, sunt fumator de 5-10 tigari pe zi de 3 ani, cu pauze de 2-3 luni. Acum 1 luna am facut o pneumonie ce initial a debutat ca o raceala, apoi cu o durere la inspir si expir in piept. Spre norocul meu, aceasta pneumonie nu a reusit sa imi afecteze bronsiolele si alveolele, doar bronhiile. In parcurcul acestor 4 saptamani dupa ce au disparut simptomele clare, am mai avut putin senzatia de respiratie putin ingreunata ( simteam uneori nevoie de inspira profund ca sa imi satisfac nevoia). Mentionez ca pot face efort ( ex. alergat, sala, inot) si ca atunci nu resimteam acea senzatia. Acum am observat ca a disparut de tot. Dar am ramas cu o senzatia ciudata cum ca fix sub "Marul lui Adam" as avea o "bila de mucus" pe care o dau afara fortandu-mi gatul si "horcaind". Mentionez ca nu tusesc defel, spirometria o am 94, pe radiografie pulmonara sunt bine inca. Spuneti-mi va rog, acea flegma vine din plamani sau ar avea legatura cu faptul ca am fost diagnosticat la ORL cu o rinita/rinoree ( nu stiu exact care) ce ma facea sa imi trag mucusul nazal tare de tot si sa il dau afara pe gura? Mentionez de asemenea ca am avut o usoara hiperreactivitate bronsica post virala ce a disparut 90% dupa 2 saptamani de Astha 15 (3 pastile/zi), iar acum nu o mai resimt in ambii plamani, ci doar in cel drept in momentul in care inspir tare de tot ( o simt cand imi pun mainile pe piept).
Va multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

03-03-2020, ora 11:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Grintuss
Grintuss - Remediul pentru tusea seacă și cea tusea productivă într-un singur produs
Un produs care modulează tusea, fără a o suprima, și care acționează protejând mucoasa, calmând iritația și favorizând eliminarea mucusului. Efect rapid asupra simptomului, dar acționând în același timp și asupra cauzei: iritația mucoasei provocată de agenții infecțioși, dar și a agenților iritanți precum fumul, smogul, praful. Detalii aici
02-03-2020, ora 09:50
Publicitate ROmedic
Administrator forum
TBIPay
Aveţi adesesa pacienți care amână tratamentul deoarece nu își permit costul serviciilor medicale?
Oferiți pacienților opțiunea de a avea grijă de sănătatea lor ACUM și de a gestiona plata MAI TÂRZIU prin TBIPay. Deveniți partener TBI și beneficiați de soluții inovatoare pentru cabinet/clinică. Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce îmi dreg vocea întruna?
  • Flegma în gât - ce este și de ce apare?
  •  

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.