Senzatii urate de tot nu stiu ce sa mai fac!

12-11-2023
Ersopage
Nu este medic/terapeut
Ersopage
Buna seara! De cateva saptamani am niste senzatii tare ciudate. Am o jena in gat nici nu stiu cum s o descriu. Am un fel de raguseala pe trahee cred, in spatele amigdalelor, o raguseala care rareori ajunge sa mi modifice vocea. Si tot imi vine sa mi dreg soapta, adica sa cohăi ca sa o scot afara cumva desi nu iese ca e lipita. Odata cand am mancat parca am simtit o sub gustul mancarii sau e doar impresia mea. Mananc foarte rau, nu rau foarte rau si din cauza asta si din cauza ca ma umflu cand mananc si uneori ma doare stomacul, uneori raman fara aer in fine. Tot "obosesc" sa tot iau aer cand mananc si ma intind si dupa mai reiau si tot asa. Efectiv parca nu suport mancarea uneori, nu mi dau seama daca e ceva real sau o frica. Cand inghit, tot trag saliva si inghit si incepe sa mi sune stomacul toate alea pe acolo. Uneori am crampe. Am si constipatie cronica dar asta e alta problema. Senzatiile astea nu le inteleg deloc. Nu stiu cum naibii sa mi mai revin. Acum am citit tot felul de chestii pe net si parca mai rau mananc, nici nu stiu daca de acolo sau nu. Am inceput sa simt cald in nas in timp ce mananc. Am impresia ca mancarea tot merge pe trahee, pe cai respiratorii samd. Am citit multe prostii. Cum ca daca ai acalazie, hernie hiatala cancer de esofag esofagita, sau ceva nerv lezat de deglutitie cica mancarea ar putea ajunge la plamani prin aspiratie. De fiecare data cand iau o bucatura de paine si se intampla sa ma manance in gat sau sa mearga mai ciudat sau chestia aia in nas ma gandesc fix la asta cu aspiratia in plamani si intru in panica. Ma gandesc ca nu functioneaza epiglota normal la mine cine stie daca as avea una din aceste afectiuni. Si nici nu stiu cum sa fac cu mancarea. Am slabit mult dar acum aia e. Daca ma inec cu mancare si ajunge acolo? Asa nu mai mancam nimic. Si da, imi canta mațele, ma doare burta, zgomote pe acolo, m a durut un pic usor de tot si in dreapta jos si parca si cu picior un pic si am cautat pe net ca ar fi apendicita. Acum vad ca nu ma mai prea doare pe acolo, oricum era ceva difuz. Am momente cand am crampe la burta, o durere tare de 30 de secunde pe urma cedeaza si revine si asa. Uneori durerile nu sunt asa tari dar am sunete în mațe. Efectiv simt ca ma si enerveaza. Ma mai strange si nasul dar nu e ceva puternic, e ceva usor. In schimb nu stiu cum sa fac cu mancarea. Si cand inghit simt gustul ala puternic de ex iau parizer simt gustul de picant tare pana in nas desi nu e picant dar e el mai dur asa. De pateu nu mai zic, simt ca si cum ma doboara mirosul. Iar la supa am observat ca am usoare sau medii simptome de greata, dar departe de a vomita totusi. Tot am cautat si cu refluxul dar nu prea inteleg cum sa vina mancarea inapoi, mai simt asa un fel de mucus cald pe gat dar chiar mancarea sa vina pe gat nu stiu daca am avut sau daca am avut e ceva temporar sa zic asa. Iar eu dupa ce mananc ( o bucatura stiu) mai bine ma simt daca ma intind cu capul, nu mi vine acid sau ceva cum scrie acolo ca vine daca te intinzi. Da, se misca ceva mancare pe acolo dar nu asa sa vina pana in gat. Arsuri mai am dar usoare si neimportante si trecatoare, de putina durata, asa ca niste valuri si nici nu stiu daca sunt chiar arsuri. Cel mai tare ma deranjeaza ca nu pot sa mananc. Si cand bag paine in gura asa faramicioasa nu mi place deloc parca ma invadeaza si aia. Am senzatia ca aspir in nas sau in trahee sau naiba stie unde cate o firmitura de aia. Cum am o faza de asta cum am mici furnicaturi prin palme. Oricum parca imi si sta in gat cand inghit mai mult. Ceai am observat ca beau bine doar cand sunt cu cana la gura. La inceput dupaia nu mai beau bine. Parca nu pot sa produc inghititura. Vreau sa inghit si se blocheaza totu, alta stare urata ce o mai patesc. Am avut si o mica sincopa, adica 3 secunde eram intr un fel de panica spre sincopa asa, poate nu descriu bine, intr un astfel de moment. Mai am si intepaturi in piept cateodata. Si dureri in spate cateodata cand ma misc nu stiu cum, dureri in piept la anumite miscari dar astea sunt gen vin si pleaca si iar vin si tot asa. Bun si acum am programari pe saptamana ce vine la orl la gastro la nu stiu ce, eu stau si ma gandesc daca voi pati ceva pana atunci. Daca nu mananc, slabesc, lesin. Daca mananc, ma inec. Nicicum o dau nu e bine. Daca am una din bolile enumerate de mai sus care slabesc epiglota si tra la la? Si pe cerul gurii simt o senzatie de ars, de cald uneori cand bag un pateu sau ceva mai dur acolo sau mestec foarte mult. Cand mestec foarte mult imi inghit saliva mea mai mult si parca are un gust asa de împuțit si cred ca imi face rau si la stomac din ce am observat. Si tot obosesc sa mestec atata, tot iau aer ( uneori nici asta nu ajunge la capat cand sunt mai umflat sau am facut ceva eforturi, sunt umflat un pic sau ma rog). Si unu doi o firmitura merge pe acolo sa ma manance in gat sa ma jeneze sa ma umfle in spate, in corp samd. De acolo s a si zis cu mancatul meu. Ma pun pe orizontala un pic sa ma odihnesc si mai revin cand o fi sa revin. Cand pun mana pe burta e tare, dar mai tare e cand vine o flatulenta spre colon, spre stomac, un gaz, dupa daca ii dau drumu un pic se inmoaie. Se face tare pe o parte uneori, pe dreapta. Dar sunt temporare si astea, la fel ca balonarea care e mai intensa in picioare. Si raguseala aia e mai intensa in picioare, asa zisa raguseala, de tot cohai, parca sunt pietricele ori pe esofag ori in spatele gatului undeva. Cand inspir adanc uneori parca mi se ingusteaza respiratia sau niste vene, ca de auzit nu suiera nimic, tusesc foarte rar si mai mult eu provoc sa tusesc uneori daca e sa scot ceva de acolo. Ca am cautat si cu astmul dar nu prea am manifestari doar atata ca tot trag aer la masa sau la efort sau depinde si uneori nu ajunge la capat, dar nu mereu. Sa mai zic ca se usca si gatul si gura des. Daca ridic sprancenele parca trag si de nas ca si ala ma strange. Pe orizontala raguseala aia e mai rară, sau cand am capu pe o perna. In rest, de multe ori e teroare. Cand sunt in picioare sau merg parca e cel mai rau. Am si un tic nervos sa tot misc din marul lui adam. Tot misc si parca e o mica durere de epuizare pe exterior. Cand misc gatul in dreapta stanga nu pot sa inghit, se blocheaza in osul ala lateral parca. Ceva ori la gat ori la stomac, esofag ori neurologic cred ca tot am, altfel nu vad starile astea asa aiurea. Am observat ca uneori simt o sabie mai mica, o taietura cand inghit, asta cand ajunge raguseala aia intr un anume punct cred. Dar de cele mai multe ori, acea greutate, o simt si cand inghit in sec dar asta nu ma sperie, o fac, nu e greutate mare. Mai sunt momente de se blocheaza inghititura dar aia e. Oricum parca e si ceva mecanic cand inghit acolo, parca nu se produce tocmai lin inghititura. Am observat ca daca mi trag saliva spre gura, spre baza parca uneori inghit o idee mai usor, nu cu mult. Uneori mai faceam punand mana intr o nară, parca un pic mergea o idee mai bine sau in fine nu stiu.daca bag adanc in nara am si coji cu un pic de sange pe acolo. Mi se si roseste repede un ochi, dar si dispare. Ce credeti ca am, cancer esofagian? Vreo boala neurologica? Sau sa am si cancer pe la stomac de tot am crampe si asa? Cum sa procedez cu mancatul? Multumesc.
5 comentarii
2
13-11-2023, ora 12:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. test Helicobacter si consult la Gastrologie
2. pe forum gasesti mii de postari unde am explicat ce NU ai voie sa consumi seara la cina si dupa cina
3. daca nu ajuta acestea.. mergi si la neurologie si la psiholog
0
13-11-2023, ora 13:12
Ersopage
Nu este medic/terapeut
Ersopage
Da dl doctor dar sa mananc am voie? De chestia aia cu inecatul ce parere aveti? Daca ajunge in plamani si tra la la? Ca o fi ceva slabit pe acolo. Eu trebuie sa mananc pana la doctor.
1
13-11-2023, ora 18:38
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Dacă medicul de la gastrologie o sa considere ca e cazul
O sa facă endoscopie sa vadă esofagul și stomacul
Prea multe întrebări inutile aici nu te ajuta cu nimic
Poate fi spasm esofagian pe fond neurologic se tratează la psiholog sau psihiatru
Poate fi spasm pe esofag de la reflux. Se tratează la gastrologie
Poate fi un diverticul de esofag sau o Formațiune tumorala
Se tratează la chirurg
0
15-11-2023, ora 23:35
Ersopage
Nu este medic/terapeut
Ersopage
Mananc destul de rau dar ce am observat e ca de regula mananc mai bine dimineata, dar tot slabesc, am si constipatie cronica sa zic asa, nici nu stiu daca e constipatie, efectiv nu mi vine sa fac de o saptamana sau mai bine, am avut dureri de burta, am tot flatulat si pana la urma s a calmat. Bine acun nici n am ce face ca mananc putin. Inghit greu dar e ceva mai atipic, ca si cum ceva se opreste pt 1 secunda in gat si imi da alte stari ciudate. Nu simt prea multe in neregula cu esofagul, mai am uneori lichide in gat dar cred ca destul de rar. In schimb ma strange nasul si maxilarul si daca duc capu in fata mai rau inghit. Am ticuri nervoase cu gatul sa tot fac cu el si cu nasul, de frica de a ma ineca, desi se intampla foarte rar asta. Eu ma duc la toti doctorii dar intermitenta asta ceva tradeaza, si faptul ca unele zile mananc mai bine si altele mai rau. Ma duc ca ma sperie constipatia asta, faptul ca nu pot sa fac si faptul ca slabesc prea mult. Am slabit vreo 10 kg in 1 luna jumate cam asa sau aproape 2 luni dar daca voi continua sa mananc rau ma pot duce mai jos. Si cand iau pastila iau naspa ca parca nu mai am aer asa dar culmea acum am luat si nu a stat asa mult in gat. Am si acea raguseala de care v am zis, cand stau in picioare sau ma plimb sau sunt nemancat e teroare cu ea. Cand stau intins parca se regleaza. Cand pun mana in nas parca inghit un pic mai bine cateodata. Voma deloc, febra deloc, greata foarte rar, iar sa vina alimente pe gat nici nu stiu cum e senzatia aia. Pot sa stau lejer intins dupa ce mananc, doar ca am aere si gaze prin burta, dar se calmeaza. Atata ca nu ies afara da. Dar repet mananc putin. Eu inainte mancam mult si faceam la 2-3 zile, deci posibil asa o fi metabolismul meu. Dar eu tot ma panichez cu chestia asta. Dar si dupa ce fac ma simt fara aer, cu cohaiala aia continua, se calmeaza dupa multe ore stand sau mancand cate putin. Am incercat acum sa inghit mancarea nici n o simt, zici ca e amortit, doar spasmul ala la nivelul gatului, chiar aproape de măr cred, deci nu stiu de ce ar fi de la esofag. Eu misc des marul cu miscari gen ticuri nervoase si cohai des chiar si cand nu e nevoie, tot felul de ticuri care probabil au slabit muschii aia. Dvs v ati dus la tumora si cancer eu ce sa mai zic...
0
01-02-2024, ora 20:15
Em
Nu este medic/terapeut
Em
Reflux laringo faringian și probabil gastrita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdale cu puroi - cauze și tratament
  •