Sex oral - ce boli se pot lua?

16-05-2009
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
Ce boli se pot lua atunci cand o fata ii face sex oral unui baiat?
5 comentarii
0
16-05-2009, ora 13:27
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
toate care sa iau pe cale sexuala fara prezervativ: SIDA, hepatita b, hepatita c, sifilis, TBC etc
mai bine sa nu mai faca asa ceva.
0
16-05-2009, ora 13:31
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
pentru a te linisti tu sau persoana care a facut, se pot face niste analize pentru asta.
Nu trebuie sa intri in panica.
0
18-05-2009, ora 19:10
alexandru_alex
Nu este medic/terapeut
alexandru_alex
Nu era vorba de mine am intrebat asa ca sa stiu pe viitor :), multumesc de raspuns!
0
11-04-2018, ora 15:07
John 55
Nu este medic/terapeut
John 55
Buna ziua. În urma cu 4 luni am fost la o chinezoaica si am avut un contact sexual oral neprotejat si normal protejat. Menționez că înainte cu 3 h sau 4 h m am fost ras si m am tăiat putin pe testicol si nush dacă in acest timp rana sa cicatrizat. După o lună de la contact am fost si mi am facut un test hiv de frica sa nu am ceva si raspunsul a fost negativ. Am astept sa treaca cele 3 luni si l am repetat iar, același rezultat după 3 luni negativ. Mi am facut si un set de analize de sanatate si toate au iesit bine fără nici o problemă, am facut si vdrl negativ, hepatită b si c negativ sumar de urina totul ok. Momentan ma simt Nașpa, obosesc de repede, fără chef de nimic, mi au apărut coșuri pe corp, ma mânca pielea, diaree ff rar.
E posibil sa mi fii apărut anticorpii acuma ?
0
26-04-2022, ora 16:58
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Urologie, Chişinău, Republica Moldova
Dr. sexolog Adrian Sadovnic
Ceea ce trebuie sa cunoasca fiecare barbat si femeie este ca :

1. sexul oral nu protejeaza de bolile cu transmitere pe cale sexuala (BTS)
2. decizia de a face sex neprotejat (oral /anal / vaginal) nu trebuie sa se bazeze pe igiena vizuala a partenerei sau mirosul de parfum si acuratetea pielii ; Bolile cu transmitere sexuala pot avea o perioada de incubatie si de 60 zile, timp in care nu manifesta nici miros si nici eliminari sau alte semne vizuale / olfactive pe suprafata copului partenerului.
3. Chiar si prezervativul (sunt studii) ofera o siguranta relativa de cca 67-73 %, in caz ca este fabricat conform tuturor standartelor calitatii si este utilizat corect !
4. TOTUSI !! ESTE NEVOIE DE UN CONTACT INTENS (sau citeva contacte uneori) pentru a prelua o anumita, , doza'' de material infectat (eliminari, singe, mucoasa...)

In cazul in care a avut loc totusi contactul sexual neprotejat, va puteti adresta la un medic clinician pentru a primi ajutor profilactic si a face investigatiile necesare !!!
Multa sanatate va dorim !
Cu respect DR. Sadovnic, sexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sexul oral
  •