Sexul intr-o relatie

18-07-2012
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Mi-am facut 'curaj' si mi-am deschis un cont, chiar un subiect de dezbatut, avand nevoie de sfaturile sau experienta prin care treceti fiecare. Mentionez ca el are probleme, mai exact pofta sexuala redusa, daca ar fi dupa el am face-o si 1 data la 2 luni ( eu am 27 de ani el 38 ), nu are probleme cu erectia, e ok, adica cand vin pe el si-l ating i se ridica nivelul, doar ca eu sunt tot pe el si m-am saturat, numai stiu ce sa fac. Numai eu am initiativa de facut dragoste, sex, el niciodata, de multe ori ma refuza pur si simplu, eu avand varsta de 27 ani as vrea macar tot a 2 zi dar stiu ca nu e posibil din partea lui. In prezent o facem f rar, chiar la 2 saptamani, pt ca m-am saturat sa tot trag efectiv de el.( mai spun ca nu ma inseala sau are alte obiceiuri de a se satisface singur ) Avem o relatie de 7 ani, de 6 ani stam impreuna, nu sunt mari probleme financiare, ne descurcam bine, mentionez ca sunt o femeie extrem de frumoasa, toate poftele sexuale ce le-a avut i le-am indeplinit, sunt o fire mai pasionala ( el deloc ), nu stiu ce sa zic, e posibil sa nu ne potrivim sexual?...Pe langa faptul ca nu ma saruta aproape deloc, zice ca nu e asa pupacios.stiu ca ma iubeste dar asa nu cred ca se poate trai...problemele sexuale de care spun, au aparut cam de 4 ani..si la inceput a fost mai rece dar nu in halul asta..e normal dupa doar 7 ani de zile sa apara genul asta de probleme?...
28 comentarii
0
18-07-2012, ora 17:33
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Din ce spui, pur si simplu nu va potriviti din punct de vedere sexual. Cauzele pot fi multiple, dar daca zici ca dintotdeauna a fost cam asa (chiar si la inceput, cand atractia este maxima) inseamna ca asa e el. Nu e ceva anormal, nu ai nici tu un libidou anormal, pur simplu nu va potriviti din acest punct de vedere. Tu hotarasti ce e de facut, parerea mea ca vei continua sa fii nesatisfacuta din acest punct de vedere. Iar reprosurile nu vor rezolva nimic, poate nici chiar schimbarea de atitudine si afectiunea manifestata in alt fel.
Sexualitatea este foarte importanta intr-un cuplu si unde nu e potrivire, apar frustrari si probleme, oricat sentiment exista.
De asta e bine ca, cuplurile sa stea o vreme impreuna sa se cunoasca, inainte sa ia hotarari definitive, , , Dar la noi inca exista mentalitati "virgine".
Ai grija de tine, nu-l rani, dar cauta sa fii fericita!
0
18-07-2012, ora 18:36
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
multumesc de raspuns, da, incerc sa am grija de mine dar cateodata simt ca o iau razna cand vad cum priveste partea sexuala..nu-l ranesc...avem o relatie frumoasa, ne respectam, ne intelegem, glumim, nu e gelos dar nu e de ajuns..simt nevoia sa fiu iubita cu pasiune ce la noi nu exista..am deschis subiectul asta vrand sa aud un sfat, o experienta asemanatoare, sa vad ce e de facut...pur si simplu in atatia ani eu sunt singura care trage de el sa facem sex/dragoste...si se aduna multe din cauza asta, reprosuri si asa mai departe, dar spune intr-un mod in care nu jignesc pe nimeni..
0
18-07-2012, ora 20:27
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Si daca nu 'tragi' deloc de el? Ce atitudine are?
Daca initiezi cand nu are 'chef' si insisti are erectie? Daca nu, e posibil sa evite si un posibil esec, adica are erectie mai greu. Si atunci prefera sa o faca rar sa nu cumva sa nu reuseasca un contact sexual
Presupun insa ca frecventa contactelor nu ar fi mai mare daca lasi exclusiv la latitudinea lui. Aici e nepotrivirea, nu musai in atitudine. Asta se poate corecta, discuta, remedia. Dar libidoul scazut, daca n-are cauza hormonala, psihica, nu prea poate fi modificat. Cu atat mai mult cu cat spui ca esti o femeie deschisa in abordarea subiectului.
Deci, parerea mea este ca daca vei ramane cu el, ori vei ajunge sa ai o viata sexuala paralela, ori vei fi mereu frustrata si tot la reprosuri veti ajunge.
Esti tanara, gandeste-te bine, intr-adevar ai de luat o decizie.
0
18-07-2012, ora 20:34
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Exact! Daca nu trag de el frecventa contactelor e f mica...ajunge si 1 data la luna..depinde...da, e greu, ne leaga multi ani si am trecut prin multe dar nu cred ca voi putea continua asa, chiar daca am avut multe discutii cu el, imi tot spune ca se schimba dar nimic nu se intampla, avem f multe activitati impreuna, nu stam imbufnati, sau eu suparata, nu sunt genul care sa ma supar dar in schimb sunt f nervoasa ( ce e si normal )..da, am de luat o deacizie...am vrut sa aflu parerea altor oameni..nu obisnuiesc sa-mi discut problemele cu amicii mei sau colegii de la munca.nu stiu ce sa zic de libidoul lui, probabil e mai scazut din moment ce nu ma "pofteste" la fel de mult ca si mine.
0
18-07-2012, ora 20:38
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Scuze, acum am vazut toate intrebarile..da daca trag de el cand nu are chef, are erectie in cateva secunde si o poate mentine, nu e asta, probabil e mai egoist, nu stiu ce sa cred, e mai lenes, altceva nu-mi pot imagina...actul sexual in sine cand incepem e relativ scurt...zic eu..intre 4-6 minute..probabil si cum o facem atat de rar...si cu preludiul nu e tot timpul cum imi doresc, chiar daca sunt genul care zice tot timpul cum vrea si ce vrea...
0
18-07-2012, ora 23:01
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
"stiu ca ma iubeste dar asa nu cred ca se poate trai???"Eu nu-ti dau sfaturi, dar cred ca deja dramatizezi daca ajungi sa te gandesti la a incheia o relatie sau a lua masuri disperate(asa se intelege din fraza mentionata mai inainte) doar pentru ca frecventa actelor sexuale e redusa.Ce o sa faci la 50-60 de ani cand poate barbatul chiar are probleme?Mie mi se pare ca ai o relatie frumoasa, in care accentul trebuie pus de catre tine pe altceva.Sexul e important intr-o relatie, dar nu prioritar si cu cat avansezi in varsta si apar probleme, copii, etc...va deveni si mai putin important.Bucura-te de relatia pe care o aveti si nu mai contoriza initiativele...nu conteaza daca tot tu incepi(daca asta te face fericita, preia controlul "tot a doua zi")...cunosc foarte multe cupluri in care unul are libidoul mai ridicat si celalalt ar face sex doar o data pe an si totusi gasesc o cale de mijloc pentru a pastra armonia in cuplu
0
19-07-2012, ora 00:35
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, e posibil sa aiba probleme de mentinere a erectiei si de asta evita contactele sexuale. Iar barbatii ar invoca orice numai sa nu recunoasca asta si sa faca ceva concret, daca se poate. Ca doar e ceva, pana la urma, uman. Numai aici pe forum vezi cati sunt, dar cine stie cati dintre ei si recunosc in intimitate asta.
Fara sa contrazic un alt punct de vedere, totusi, e de dorit, chiar si numai din punct de vedere fizic, ca pana la 60 de ani sa ai o viata sexuala cat mai normala. (Si de ce nu si dupa 60 daca e cazul, , , ). Ca la 60 de ani sa nu se fi acumulat mult mai multe neajunsuri, , , ,
Ar fi interesant de aflat ce invoca atunci cand refuza. Daca ii spui "n-am mai facut-o de 3 saptamani", doar n-o sa zica- "n-am chef, esti tu prea dornica".
Inchei prin a crede ca, daca intr-adevar nu e cu altcineva, are probleme de erectie, in sensul de pastrare a ei. Ai de gandit bine situatia, mai ales ca anii trec.
Daca as fi in locul tau i-as spune serios, dar nu ca pe o comanda:" eu daca te-as iubi cat spui ca ma iubesti, ca sa te stiu multumita, m-as duce chiar la un endocrinolog sa fac analize hormonale, poate e de la asta". In ideea ca, daca acolo totul e bine, il poate trimite sa lamureasca la orice specialitate ar fi necesar."
Pana la urma tot trebuie sa aveti o discutie lamuritoare. Macar cat sa recunoasca daca are vreo problema, sa-si dea interesul si sa discute deschis daca accepti sa iti adaptezi ideea de a fi satisfacuta la ce iti poate oferi.
Oricum, a te compara cu altele, in sensul de a te multumi cu orice in ideea ca poate fi si mai rau, e cea mai perversa si lasa cale. E ca si cum ai cauta sa te convingi ca este minunat ca nu te bate, ca nu te injura. Asta e pentru nefericite care sunt aproape condamnate pe viata.
Iti doresc calm, luciditate in rezolvarea problemei si sa-ti asculti inima si intuitia feminina.
Daca pot sa te mai ajut cu vreo idee, sunt pe aici. Dar, pare ca stii ce pe lume esti si esti suficient de matura pentru orice hotarare ai lua.
Numai Bine!
0
19-07-2012, ora 10:10
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Teodora_m...Da, ce sa zic, ai dreptate in ce spui.mentionez ( am mai spus in mesaje ) ca nu are probleme cu erectia...si-o mentine, , , e sus de fiecare data..doar ca eu am initiativa si pofta mult mai dezvoltata ca si a lui.si s-au adunat multi ani si au aparut frustrari si discutii din cauza asta. Da avem o relatie frumoasa ( facem incurand 8 ani ), dar nu e indeajuns fara sa ma simt iubita cu pasiune in pat.
Si pt Bestyutza79 nu cred ca dramatizez deloc ca as vrea sa inchei relatia din cauza asta, dupa atata vreme cum am mai spus s-au adunat multe, Si normal ca nu se bazeaza o relatie pe sex sau pe care are initiativa dar daca acum la varsta asta e asa...ce se va intampla peste 10 ani?, sa nu zic mai multi...ma ajuta intr-o masura sfaturile tuturor, de asta mi-am si facut cont sa-mi spun povestea...
Da teodora, daca dupa 3 saptamani ii zic hai sa facem si vin pe el..si daca ma refuza zice ca maine, sau ca e stresat sau ca nu stiu ce e la televizor si asa mai departe.in fine, daca e sa insist accepta pana la urma, , , ce sa faca ?:)...dar ideea este ca m-am cam saturat tot eu cu initiativa.am de luat o decizie intr-adevar..
0
19-07-2012, ora 22:48
shadowshadow
Nu este medic/terapeut
shadowshadow
Mai cunosc un caz ca al tau, chiar foarte bine, numai ca el are chef foarte des si ea deloc, frecventa fiind la fel ca la voi. In 10 ani de casnicie ea a avut O SINGURA DATA initiativa (si nu la inceputurile relatiei), in rest doar el si s-a lovit de foarte multe refuzuri din partea ei. Nu se poate da vina pe efectele secundare ale contraceptivelor pentru ca din cei 10 ani de casnicie, ea a luat pastile in jur de 2-3 ani, in rest s-a folosit altceva. Au si un copil impreuna aparut sigur dupa o noapte de sex la initiativa lui...
De ce continua casnicia? Nu stiu, probabil exista multa incredere si respect dar s-au adunat frustrari cat pentru un bloc intreg, el nu se mai simte deloc bine dpdv sexual, nu stiu daca o sa divorteze din acest motiv pentru ca ajunge foarte greu sa aiba incredere in altcineva, este un tip care da totul dar dupa ce este convins ca paseste pe ceva solid. Probabil isi va cauta o amanta, pentru inceput apoi...nu stiu ce va face.
Au avut discutii nenumarate dar schimbari din partea ei nu au aparut. Sexul conteaza foarte mult pentru el, pentru ea mai deloc. Se pare ca nu se potrivesc sexual si asta erodeaza o casnicie in timp indiferent cata dragoste exista.
Nu stiu cum vor evolua lucrurile la tine dar eu, sa fiu in locul tau, mi-as reface viata.
0
20-07-2012, ora 09:55
alyossa
Nu este medic/terapeut
alyossa
Nu este usor, pe de alta parte, la varsta ta, partea aceasta este importanta.
Daca nu ai parte, acum cand este in plina tinerete, de ce este mai bun, atunci cand ?

Inteleg ca ai o legatura solida cu jumatatea ta, dar totusi cat de mult stii despre el?
Posibil sa aibe pe cineva?Tu stii mai bine.Nu cred ca este normal pt o persoana de varsta lui, sa fie 'mocofan'

Bea ? Fumeaza? Poate i-ai reprosat ceva in trecut si de atunci s-a inhibat.

Incearca sa faci o pauza (poate vine si de la el cererea)
sau imbracate prin casa, mai provocator / mai dezbracata / lejer si eventual cand lucrezi prin casa pune putin in valoare formele
-daca nici asa nu merge, dar vrei sa salvezi relatia, cauta sa discuti cu el,

Nu pot sa zic sa cauti pe cineva doar pt ati satisface nevoie, dar ce s-ar intampla cand apare un copil si el tot asa este ? Atunci nu mai poti sa te gandesti nu mai la tine, atunci trebuie sa te gandesti la copil first.

Greu de dat o reteta.tu stii cel mai bine

Bafta
0
20-07-2012, ora 10:08
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Nu bea dar fumeaza ( dar nu cred ca asta ar fi problema principala a lipsei apetitului de sex ) si nu se inhibeaza cand avem discutii...chiar in ultima vreme incearca dar nu indeajuns sa faca sa fie bine..o sa vad.timpul le rezolva pe toate.nu?.am mai scris in mesaje ca e normal la capitolul erectie, e cum trebuie.doar ca initiativa vine doar din partea mea si in mare parte a timpului ajung la insistente si m-am cam saturat..da, inca nu a aparut un copil...si normal ca ma gandesc cand va aparea ce se va intampla.Si faza cu imbracatul sexi si eu stiu ce s-au facut toate :).poate asa sunt unii, ce pot zice..greu ne mai potriveste natura...
0
20-07-2012, ora 10:23
alyossa
Nu este medic/terapeut
alyossa
Trebuie sa iti vezi prioritatiile in viata si pe baza aceasta iei o decizie.

Da, timpul rezolva, intr-un fel sau altul. (ajutor de la "pisolog", ori isi revine de la sine, ori o extra relatie, ori out )
0
23-07-2012, ora 13:43
nik77
Nu este medic/terapeut
nik77
si eu patesc la fel cu sotia mea, suntem de 10 ani impreuna
ea nu are chef deloc, sau aproape deloc
daca am face sex o data la 2 luni si tot nu ar simti nevoie
eu sunt pasional, preludiu, tot ambianta, dar ea. nimic
ajungem amandoi la orgasm cand o facem, dar ptr mine e foarte greu
am chef de sex in fiecare zi
am incercat sa discut cu ea aspectul asta, sta asculta mai spune cate ceva in apararea ei, dar nu o ideie clara ci doar 'am adormit "sau sunt obosita'
etc fleacuri de astea
am incercat sa nu fac sex cu ea o perioada, dar ea nu a zis nimic, nu a simtit ca sunt suparat.ptr ea e ceva normal sa stai asa
in rest nu am probleme in casnicie ma inteleg exceptional de bine dat fiind ca suntem casatoriti de 8 ani
nu mia dat nici o data motive ca m-ar insela si de asta zic eu ca apetitul ei sa fie mic
mia trecut prin cap si lucrul asta, dar nu am nici un motiv sa banuiesc nimic
0
23-07-2012, ora 20:36
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Da nick77 exact prin asa ceva trec si eu...te inteleg perfect.daca nu zic nimic nici nu observa ca sunt suparata..pt el e normal..da, se exclude si la mine faptul ca m-ar insela...e clar...libidoul asta mai dezvoltat la altii iar la altii mai deloc.sau pur si simplu nu ne potriveste natura asta..iti dai seama 2 cu libidoul la maxim...s-ar usca pe picioare :)).
0
23-07-2012, ora 21:21
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Topicele astea ar trebui sa fie citite de toti aia care mai cred inca, ca e normal sa te casatoresti sau sa te legi de cineva, fara sa locuiesti impreuna in prealabil, fara sa vezi daca te potrivesti au ba si sexual. As fi zis ca ne-am mai 'emancipat' in gandirea legata de sexualitate, dar taman forumu asta ma contrazice zi de zi ( pun unii niste intrebari de te ia jalea nu rasu).
Va resalut si va doresc o viata cat mai normala, daca potrivire maxima e mai rar! Si totusi e de cautat si de dorit :), , , , ,
E clar ca nu e vorba de lipsa de intelegere, de respect, de iubire, e pur si simplu diferenta de libidou. Asa este natura, ne face mai diferiti.
0
24-07-2012, ora 10:09
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Teodora_m.eu ti-am mai repetat ce am scris..ti-am multumit pt parerea ta, sfaturi.doar ca nu citesti tot ce scriu, am mai scris de 2 ori cred ca, NORMAL ca am stat impreuna cu el si ne-am tot cunoscut, doar nu crezi ca l-am vazut si a 2 zi ne-am casatorit sau eu stiu ce.doar ca ai alta varsta cand te cunosti si anii trec si asa mai departe si tot speri sa fie bine sau cel putin la o varsta mai frageda nu ai de unde sa stii cum ar trebui sa arate o viata sexuala sanatoasa.Numai bine
0
24-07-2012, ora 10:39
nik77
Nu este medic/terapeut
nik77
teodora m, nu cred ca tu intelegi esenta situatiei
ca si in cazul anonima331, banuiesc eu, la inceput a fost alfel, a fost FB, dar este o vorba in popor"cat e dulce mierea" strict pe subiectul sexual ma refer
in rest nu am de ce ma plange e totul perfect, cred ca asta a patit si anonima331 la inceputul relatiei, de asta eu inteleg altfel situatia
daca nu treci prin asta si nu vreau la nimeni sa treaca, greu ar fi, cred eu ptr cineva din afara problemei sa inteleaga
in rest suntem un cuplu minunat
0
24-07-2012, ora 22:47
nik77
Nu este medic/terapeut
nik77
teodora m sa stii ca apreciez ca ne-ai dat o parere sau mai bine sa zic, in cazul meu mi-ai dat o parere
de asta am scris aici sa citesc diferite pareri si experiente de viata
intodeauna viata sexuala a unui culplu normal va ramane subiect tabu...cel putin la noi la romani
asa ca felicitari celor ce au curajul sa deschida si sa dezbata subiectul, atat de putin discutat la noi. seexul
0
25-07-2012, ora 11:11
corn3l
Nu este medic/terapeut
corn3l
Sexul.cea mai sensibila si totodata cea mai importanta parte intr-o relatie. Va recomand sa incercati un tratament bazat pe aromoterapie. Cunosc multe persoane care au facut asta si apoi totul a fost bine.! Astept vesti bune. O zii buna de asemeni!
0
25-07-2012, ora 14:57
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
nik, anonima,

Exact asta spuneam si eu, ca este foarte bine ca se discuta deschis aici despre aspectele sexualitatii. De asta spuneam ca este necesar sa traiesti cu un om inainte sa te avanti la hotarari mai importante. Nu spuneam de anonima ca ar fi fost pripita, ci exact invers, ca este un om deschis, cu experienta, care a incercat orice si s-a dovedit in final ca pot exista nepotriviri ale libidoului. Si e bine sa citeasca cat mai multi despre experientele noastre diverse.
Ca dragostea poate trece peste nepotrivirea "in pat", nu stiu sa zic ca e sau nu asa. Tot ce stiu, la fel ca si voi, ca implinirea in plan sexual este foarte de dorit.
Daca partenerii vostri mai putin dornici ar putea discuta cu un terapeut in ale sexualitatii, poate ar ajunge la o concluzie mai intemeiata. Dar este greu de ajuns acolo, tocmai pentru ca ei poate sunt convinsi ca sunt normali. Si din cauza discutiilor tabu gen traume anterioare, homosexualitate, frigiditate etc.
Va resalut cordial.
0
26-07-2012, ora 11:39
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Da, cu dragoste poti trece peste nepotrivirea din pat, da doar la inceput! Consider ca daca nu este o oarecare potrivire in pat, intr-un final, apar frustrarile si nemultumirea! Daca nu se gaseste o cale de mijloc, este putin cam nasol!
0
26-07-2012, ora 16:50
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Da exact, asa este sunt de acord.acolo am si ajuns..doar ca incercam sa facem sa fie bine..va tin la curent..
0
26-07-2012, ora 16:51
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
aaa.pana acum am incercat doar eu sa fac sa fie intr-un fel.dar am avut o discutie serioasa si s-a cam speriat ( s-a dat pe 'brazda' )...deci...vedem
0
26-07-2012, ora 21:11
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
Nik77 aveti copii impreuna?...doar asa informativ, nu ca ar avea ceva de-a face cu lipsa de apetit sexual al sotiei..apropo, ti-am lasat un mesaj privat, il poti vedea in coltul drept la Modificati profilul dvs..poate reusesti sa-l citesti..
0
27-08-2012, ora 14:02
nik77
Nu este medic/terapeut
nik77
nu am mai postat de mult, dar asta nu inseamna ca la mine sa schimbat situatia
e aceiasi, , , de fapt ma reobisnuiesc cu aceiasi situatie, ca au mai fost zile si cu soare pe strada mea
cred ca partea cu sexul ne-o rezerva cineva de acolo de sus, asa cum crede el de cuviinta
nu te lasa sa ai de toate
ptr ANONIMA.. am o fetita de 4 ani juma, , , mandria mea de tatic
in rest am o sotie buna frumoasa dar careia nu-i place sexul hmmmmmm, , atat de tare pe cat imi place mie
0
24-09-2012, ora 15:54
Michellin
Nu este medic/terapeut
Michellin
buna, nick sa-ti traiasca fetita..o bucurie in famile...imi pare rau ca nu s-au schimbat lucrurile si la tine..la mine e ceva mai bine, adica a inceput sa fie mai atent la nevoile mele, dupa atatea insistente..si chiar s-a gandit sa facem o schimbare in relatia, casnicia noastra si sa intemeiem o familie...adica sa apara un mic bebe in viata nostra..si acum facem tot posibilul sa se intample...sa aud numai de bine si de tine.paaa
0
01-10-2012, ora 09:24
nik77
Nu este medic/terapeut
nik77
eu zic ca soarta le aranjeaza pe toate asa cum stie ea
sa ne bucuram de, ce avem mai frumos, asa ca, cred eu peste celelalte trecem noi intr-o forma sau alta
imi pare bine.ptr tine
nu am mai intrat demult pe aici
0
16-11-2015, ora 16:00
BogdanTiberiu
Nu este medic/terapeut
BogdanTiberiu
Cum mai este ? La voi s-a schimbat ceva ? Cum ati reusit ?
La mine doar trecator. Am reusit in schimb altfel si parca sunt si mai atras de ea.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Frecventa sexului - importanta pentru viata intima?
  • Sexul la vârsta menopauzei
  • Cum poate fi îmbunătățit libidoul sexual feminin
  • Viața sexuală la vârsta a treia
  • Meta-analiză: Sexul înainte de o competiție sportivă nu afectează negativ performanța
  • Sex vs. Gen - Care e diferența dintre cei doi termeni?
  • Cum poți influența libidoul sexual? - informații dovedite științific
  • Interesul sexual la bărbați - un avantaj important pentru starea de sănătate, inclusiv riscul de moarte
  •