Sforai cand dorm pe spate

30-04-2011
TCRoxa
Nu este medic/terapeut
TCRoxa
Buna ziua.
Am o problema comuna, insa care si-a aratat "coltii" mai nou: sforai cand dorm pe spate.
Mentionez ca am 24 de ani, o greutate normal as zice (mai ales ca de anul trecut ma duc de 4-5 ori pe saptamana la sala), nu fumez si nu am fumat niciodata. De alcool nu se pune problema. Am o dieta normala, fara excese... dar sforai.
Am incercat sa ma invat sa dorm pe burta, dar in timpul noptii ma tot invart si tot ajung pe spate. Prietenul meu, are un somn mai iepuresc, si mereu ajung sa-l trezesc pe seama asta, iar programul lui nu-i permite nopti pierdute. Altfel, eu nu am nici o treaba... dorm bustean.
Mai am inca polipi... din cate stiu eu nu am deviatie de sept... Ideea este, oricum, ca nu as vrea sa ajung la operatie.
Asa ca, intrebarea mea este, ce metode neintruzive exista pentru a mai usura din aceasta problema.
Pana la urma, daca nimic nu merge, probabil ca o sa ajung si la operatie. Dar stiti cum e... ti-e teama si de umbra ta, uneori :)
Multumesc de ajutor.
1 comentarii
0
01-05-2011, ora 10:06
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna dimineata,

am urmarit la TV o emisiune-fiind invitat un medic prof.- care, spunea ca...operatia NU rezolva problema..
am fost interesata pt.ca, ..si la noi in familie "se sforaie"..?!?

Am auzit ca ar fi "ceva" in farmacie, f.scump, impotriva sforaitului...
intreaba in farmacii...

Sanatate si O zi frumoasa va doresc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Remedii pentru sforăit - soluții acasă și tratamente posibile
  • Persoanele care sforăie au un risc crescut de apnee în somn și sunt mai puțin active
  • Apneea obstructivă în somn, un important factor de risc pentru cancer, indică un studiu
  • Sforăitul ar putea fi un indicator mai puternic de AVC decât obezitatea
  •