Simptome de aerofagie

06-04-2023
Ct82vfs
Nu este medic/terapeut
Ct82vfs
Buna ziua. In Ianuarie am efectuat un test pentru helicobacter care a iesit negativ. Am fost la consult si mi s-a efectuat si o ecografie..inainte am facut o endoscopie unde nu a vazut nimic.
Din Octombrie anul trecut am ajuns de la 92kg la 67.5 kg la o inaltime de 1.87cm.
Sunt fumator si am trecut printr-o perioada stresanta.
Cu toate ca iau anumite pastile pentru a reduce gazele din stomac tot imi e greu sa mananc. Am impresia ca imi ramane pana si apa blocata in gat...si de abia intra dupa ce ragai de cateva ori.
Am arsuri in capu pieptului, nod in gat, nu am pofta de mancare si mai tot ce bag in gura...dau retur.
Sfaturi ? Simptomele sunt de aerofagie si ma incadrez perfect. Am vazut ca nu prea exista pastile expre pentru treaba asta.si imi e cam frica vazand cat am slabit. Multumesc de ajutor.
8 comentarii
0
07-04-2023, ora 21:20
Ct82vfs
Nu este medic/terapeut
Ct82vfs
UPDATE : Am stat in spital azi toata ziua si mi s-au facut analize la sange, x-ray la piept, ecografie. Am fost programat pentru endoscopie si inca o testare pe tru helicobacter (acestea doua din urma le-am facut si in RO, eu ma aflu in UK acum) dar nu au evidentiat probleme.
Practic sunt perfect sanatos la analize.
Endoscopia am facut-o la Policlinica cu Plata din Constanta iar testarea helicobacter la Synevo.
Daca aici cand le repet nu o sa evidentieze probleme..
Cei de la spital spun ca e de vina fumatul !
Mi-au recomandat sa ma Las de fumat.
Pareri ? A trecut cineva printr-o situatie similara?
Am probleme cand mananc, am impresia ca mi se opreste in piept mancarea.
Explicatia spitalului pentru pierderea in greutate : "Mananci doar supe si supe creme...ce energie sa iti Dea ? Normal ca slabesti !"
0
03-05-2023, ora 16:04
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Buna ziua. Si eu ma confrunt cu probleme asemanatoare. La analize, parca sunt f sanatoasa, dar eu ma simt cea mai bolnava. Probleme cu stomacul am de ceva vreme, vi le enumar pe scurt. Balonare excesiva, durere in capul pieptului si spre stanga sub coaste, durere pe piept cand respir parca “ma tine ceva”, ragaieli dupa orice mananc sau beau sau chiar si pe stomacul gol, dificultati la inghitit mancare/apa, apa o beau cate o gura ca trb sa astept sa simt cum se duce pe esofag, uneori cand ragai parca se opresc gazele undeva pe piept si trb sa ma chinui sa le scot pe gura. Dupa orice mananc, durere stomac si pe piept. Helicobacter si alti paraziti negativ.
0
03-05-2023, ora 21:00
Ct82vfs
Nu este medic/terapeut
Ct82vfs
Buna seara. Eu am aflat intre timp ce am.
Va recomand sa faceti un CT sau RMN.
Nu vreau sa va dau eu o veste...poate nu e valabil in cazul d-voastra...dar e o boala urata rau.
0
03-05-2023, ora 23:50
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Si ce aveti? Chiar as vrea sa stiu. Sigur, daca este cazul voi face si RMN sau CT..
0
04-05-2023, ora 04:50
Ct82vfs
Nu este medic/terapeut
Ct82vfs
Buna dimineata.
As prefera sa fiu rezervat in a va spune.
Nu stiu cum o sa reactionati si nu vreau sa ma joc de-a doctorul online.
Nu stiu ce varsta aveti si daca faceti fata unei asemenea vesti.
0
04-05-2023, ora 11:26
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Pai cat de grav este? Macar este tratabil? Adica oricum nu inseamna ca am si eu acelasi lucru daca aveti si dvs. Eu am 21 de ani.
0
04-05-2023, ora 12:26
Ct82vfs
Nu este medic/terapeut
Ct82vfs
Este tratabil. Sunteti foarte tanara. 0737 365 255 este nr-ul meu. Rugati pe cineva apropiat sa ma sune. O persoana mai adulta sa zic asa. Sau cel mai bine mergeti la un spital pentru analize. Nu pierdeti timpul deoarece este foarte pretios.
0
04-05-2023, ora 13:01
Mariaa15
Nu este medic/terapeut
Mariaa15
Puteti sa imi spuneti si in privat, daca va este mai ok. Ma gandesc deja la ce ati putea avea, deci nu cred ca voi fi prea afectata.. si analize am tot facut, am fost pe la spital, pe la urgente, pe la medici..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Aerofagia

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: