Simptome diabet

05-03-2023
Freshbuddy100
Nu este medic/terapeut
Freshbuddy100
Bună ziua care sunt simptomele diabetului tip 2? Încă nu mi-am făcut analizele dar as vrea sa știu momentan am doar urinare mai frecventa dar beau multă cafea și urmez un tratament psihiatric cu solian și ala spune la reacții adverse ca da gura uscata, în rest nu am nimic
2 comentarii
0
05-03-2023, ora 21:43
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Buna.
Mergi si fa-ti analizele de sange pentru diabet.
Nu pe net se rezolva problemele astea.
La atatea medicamente pe care le iei se fac anual analizele de sange pentru monitorizare.
0
07-11-2023, ora 15:57
Dr. Emilia Roxana Mazilu
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Craiova
Dr. Emilia Roxana Mazilu
Bună ziua!
Simptomele diabetului zaharat tip 2 sunt poliuria (adică urinați în cantitate mare de peste 2L/zi), polidipsia (adică vă este mai sete decât de obicei și consumați peste 3-4L de apă pe zi), polifagia (vă este mai foame ca de obicei), scaderea în greutate neintenționată.

Mai pot apărea gura uscată, oboseală accentuată, tulburări de vedere, infecții diverse (urinare, cutanate etc), parestezii la nivelul membrelor inferioare (furnicături) etc.

Este important de reținut că uneori diabetul zaharat tip 2 se poate instala și fără să-și facă simțită prezența prin simptome, de aceea dacă sunteți într-o categorie la risc de diabet zaharat tip 2 este bine să monitorizați glicemia și HbA1c cel puțin 1 dată la 3 ani.

Multă sănătate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: