Simptome sevraj

11-02-2012
iberta
Nu este medic/terapeut
iberta
Buna ziua,

va multumesc anticipat pt timpul acordat. As dori, daca se poate, sa-mi spuneti care sunt efectele intreruperii bruste a tratamentului cu zoloft? In urma ccu 6 luni am fost diagnosticata cu 'tulburari de adaptare' si mi s-a prescris cate jum de pastila zoloft, zilnic. Timp de 3 luni dupa inceperea trat totul parea ca merge spre bine, insa la un mom dat starile rele au revenit.motiv pt care psihologul mi-a marit doza la o pastila zoloft pe zi + 1 xanax.l-am uramt doar cateva zile dupa care...hm..m-am 'enervat' si am hotarat ca trebuie sa lupt singura cu starile mele. Simteam ca nu mai eram eu din cauza tratamentului...nu neaparat ca imi era rau, dar pur simplu nu mai eram eu.nici o bucurie nu-mi mai umplea sufletul, nici o emotie nu o mai simteam cu intensitate, nici cele bune si, e drept- nici cele rele. Deci am oprit pastilele brusc, desi mi se repetase sa nu o fac. M-am simtit f rau timp de 4-5 zile..curentam pe oricine atingeam, mi s schimbau starile de la o clipa la alta.acum, dupa 2 saptamani am ramas cu un fel de furnicaturi in cap si extremitati, in mod special dimineata. As vrea sa stiu daca acest simptom ( pe care-l simt ca pe un fel de curent electric ce mi se plimba prin corp) este in continuare efectul intreruperii bruste a tratamentului, sau daca ar trebui sa consult rapid un medic. Va multumesc.
4 comentarii
0
11-02-2012, ora 23:46
Cheyenne
Nu este medic/terapeut
Cheyenne
Pai pentru orice eventualitate, ar fi bine sa consulti un medic.
PS. Nu stiu de ce ai dat numele titlului "Simptome sevraj" cand nu are nici o legatura.
0
12-02-2012, ora 10:43
iberta
Nu este medic/terapeut
iberta
Pt ca vreau sa stiu daca ceea ce simt, este in continuare efectul intrruperii bruste a medicamentelor. Daca ceea ce se numeste "sevraj" a trecut in cele 4-5 zile in care m-am simtit f rau, sau daca continua si acum, motiv pt care ar fi "normal" sa ma simt asa. O zi frumoasa.
0
13-02-2012, ora 09:46
Dr. Vochescu Carmen
Psihiatrie, Bucuresti
Dr. Vochescu Carmen
Buna ziua,
Nu cred ca ati trecut cu adevarat printr-un sevraj pentru ca doza de zoloft pe care ati luat-o a fost foarte mica. Practic starile dvs au trecut initial mai mult de la sine, revenind la un moment dat pentru ca nu fusesera tratate. Cel mai probabil starile pe care le-ati resimtit, lipsa bucuriei, sentimentul ca nu mai sunteti aceeasi persoana au fost simptome ale anxietatii/depresiei de care sufereati si nu un efect al intreruperii tratamentului. Furnicaturile pe care le simtiti in continuare sunt de asemenea simptome ale anxietatii dvs care nu a fost tratata practic nici un moment si care inca va afecteaza. Nu sunteti afectata in nici un fel de acel tratament cu zoloft - care era bun, doza fiind insa prea mica.
0
13-02-2012, ora 20:15
iberta
Nu este medic/terapeut
iberta
Va multumesc frumos pr raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.