Simt ca ma sufoc cand stau intins in pat

11-10-2012
Marian Costel
Nu este medic/terapeut
Marian Costel
fac tratament pentru lipsa de calciu si tahicardie(calciu si magneziu+atenolol lph 50)
De 2 zile am inceput sa simt o durere de masea(e cam stricata) dar nu am dat importanta.
Apoi a inceput din nou acelasi simptom pe care l-am avut si acum jumate de an cand aveam bronsita acuta, respiram greu pe nas si ma trezeam din somn de parca nu aveam aer parca ma sufocam(pana aici nici o problema am pus asta pe seama uniu atac de panica)
Dar aseara m-am bagat in pat (nimic special) si dupa circa 2-3 ore m-am trezit am baut apa si cand m-am pus din nou in pat am stat pe spate si am inceput sa simt lipsa de aer pe nas in primul rand, nu puteam mai deloc sa respir trebuia sa ma fortez, si incercam pe gura asta insemna sa deschid toata gura si sa trag aer calumea, si prima data cand am respirat pe gura parca se auzea un "suierat", am tusit si gata nu se mai aude nimic, si daca stau si pe parti acelasi lucru mi se intampla pana adorm din nou dar intrebarea mea este:
-Poate boala sa apara din nou sau sa am alte boli?
-Sunt fumator dar nu tusesc nu ma doare spatele sa spun ca am ceva la plamani
-Am stari de ameteala dar le pun pe seama lipsei de calciu
-Vreau sa stiu daca trebuie sa fac din nou un test la plamani, ca in ultimele cazuri tot am vazut cancer care nu l-au detectat, tbc la fel si ma gandesc sa nu am ceva ascuns.
-Am uitat sa mentionez ca am mai tot timpul nasul plin si trebuie sal curat des, ori sunt racit ori nu stiu ce?!
-Astept un raspuns sa stiu unde si cum sa-mi fac programare pentru analize!
Multumesc frumos.
13 comentarii
0
05-12-2012, ora 23:42
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Buna, sfatul meu este sa mergi la un medic, mergi sa.ti faci controale serioase daca vezi ca simptomele persista..nu e de gluma cu plamanii..iti spun din experienta neplacuta pe care o traiesc, mama mea are cancer la plamani, tocmai a fost diagnosticata..avea senzatie de sufocare si dureri toracice, initial i.au fct radiografie, i.au zs ca are apa la plamani si i.au dt 2 saptamni antibiotic, care nu si.a fct efectul..a venit in bucuresti la Institutul Marius Nasta unde i.au fct mai multe analize, punctie, biopsie, sputa, tomograf..apoi i.au pus diagnosticul metastaza de adenocarcinom, adica ult stadiu...are doar 45 de ani, inca nu.mi vine sa cred, inca mai sper cu toate ca niciun medic nu.mi ofera nicio speranta...nu ti spun asta sa te sperii, pt ca nu este si cazul tau, ci ca sa acorzi mai multa importanta sanatatii, pt ca putem preveni daca descoperim o boala la timp..cel mai bine este sa.ti fci radiografie, sputa, tst tbc, biopsie daca iti recomanda un doctor..iti dai seama ca la o simpla radiografie nu se vede daca este cancer, nici la mama nu si.au dt seama dupa asta...sanatate si incearca sa te lasi de fumat, cel mai mare nr. de cazuri de cancer la plamani este al fumatorilor, mai mult decat bani, tutunul te costa sanatate
0
09-12-2012, ora 09:12
Laurentiu P.
Nu este medic/terapeut
Laurentiu P.
ptr lili6
buna!
Mama ta are starea aia de sufocare cand se intinde pe spate?
Are vreun ganglion unflat?
tatal meu nu am mai dormit de 7 nopti!
cum da sa se intinda pe spate simnte ca se sufoca si cere sa fie ridicat in pozitia sezut!!
practic de 7 nopti, sta doar la marginea patului!!!
0
09-12-2012, ora 13:14
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
buna Laurentiu, iti spun simptomele mamei mele: stare de sufocare, dar nu neaparat cand sta intinsa si cand statea in picioare..stiu ca de obicei nu dormea cu fata in sus..sufla nasul mai tot timpul, transpira, in ultimul timp avea dureri toracice in partea dreapta...din cauza durerii a mers la control..nu stiu daca avea vreun ganglion umflat.sufocarea e o senzatie care apare in cazul mai multor boli..iti recomand sa mergi cat mai repede la un control si sa nu neglijeze.multa sanatate si sper sa fie totul bine!
0
09-12-2012, ora 17:41
Laurentiu P.
Nu este medic/terapeut
Laurentiu P.
Buna Lili!
Tatal meu deja este internat in spital chiar acum este intubat si se afla la reanimare!
Sufera de mai multe boli se pare, are diabet, inima marita si fisurata, pericardita, cica ar avea apa si pe la plamani, o deudonita cronica...si cine stie ce mai are!!??
Ideea este ca am dat peste niste doctori incopenteti-imi permit sa zic-care nu prea stiu ce sa-i faca...
Pai cum e posibil sa lasi un om sa se chinuie 7 nopti pe marginea patului sa nu poata sa inchida un ochi in tot atata timp??Chiar cum poti fi atat de indolent fatza de pacientii tai din spital??
A venit cu o problema cardica-avea nevoie de un bypass la inima...l-au tinut internat in spiatal 2 luni(unde se afla si acum)nu i-au dat nici o trimitere la la Bucuresti sau Cluj.si acum se pare ca are edem pulmonar acut(neconfirmat, dar dupa simtomele pe care le are).deci nu stiu ce sa mai fac acum!
Toata poveste asta se deruleaza in spitalul din Rm Valcea!!
0
09-12-2012, ora 18:43
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Problema cu medicii incompetenti...sunt de acord, unii chiar asa sunt...omul moare si lor nu le pasa, pe mama a trimis-o acasa acum si trebuie sa astepte un rezultat la ginecologie care dureaza 3 saptamani...dr. oncolog a zis ca nu incepe citostaticele pana nu se stie unde e tumora primara, iar pe asta tot ei trebuie sa o depisteze.au trimis-o acasa desi timpul este pretios pt ea, fiind in metastaza...nici noi nu suntem din bucuresti, ci din ag..acolo i-a fct 2 sapt antibiotic desi la radiografie tot se vedea apa, a trimis-o acasa ca este bine..ea se simtea din ce in ce mai rau, astfel si-a luat trimitere+adev salariat si a venit la Bucuresti, la sfatul unei dr, intreaba-i si tu daca iti recomanda asta.eu lucrez in Buc, stau in chirie, si am putut merge in fiecare zi la ea...m-am mai invoit la serviciu...nu stiu cat iti permiti sa vii aici, daca ai pe cineva aici, dar asta iti recomand, noi am mers la Institutul Marius Nasta de pneumologie, stiam ca are sigur apa la plamani...s-au ocupat cat au putut doctorii, din pacate ei nu-i pot face mai multe...i-au facut toate analizele, raze, punctie, biopsie, tomograf...nu poti administra un tratament fara sa stii sigur ce are omul...in cazul tatalui tau te sfatuiesc sa faci analize amanuntite daca are mai multe probleme, sa vezi care e cauza...nu i-au facut radiografie la plamani?ca din ea se vede daca are apa, adica un medic bun vede..nu prea e de gluma cu apa aceasta, trebuie sa vezi de ce natura este, iar un tratament administrat gresit are efecte adverse, nu neaparat din faptul ca doctorii nu au cunostinte, ci din neglijenta de a nu investiga suficient..trebuie sa vorbesti serios cu doctorii de acolo si sa te indrume undeva in Bucuresti in functie de afectiunea primara, de obicei ei nu au timp de vorbit, decat daca sunt stimulati..nu stiu ce sa mai spun, asta e sistemul medical din tara noastra..tot ce te sfatuiesc e sa ceri u sfaturi si altor persoane pe care le cunostii si sa faci tu ceva, pt ca ei au mii de pacienti, nu-i intereseaza daca unii se imbolnavesc sau nu, dar noua ne pasa de aceste persoane pt ca le iubim..multa sanatate tatalui tau si astept vesti bune!
0
09-12-2012, ora 19:02
Laurentiu P.
Nu este medic/terapeut
Laurentiu P.
Imi pare tare rau ptr mama ta, sincer!
Deocamdata nu pot face mai nimic, tata fiind la reanimare!
Daca iti mai spun ca doctorii vroiau sa-l trimita acasa iar el, arefuzat externare??!!
Nu iti mai spun cate atacuri de panica a avut tata!!
Da, chiar si eu m-am gandit la Institutul Marius Nasta de pneumologie...
Dar nu sunt in tara acum, ajung in weekendul viitor!!
Am niste matusi care o ajuta pe mama la spital, adica 24 din 24 cineva este cu el in spital!!
Nu stiu ce sa zic...imi ziceam ca vin acasa, il iau din spital si-l duc la Bucuresti.fara trimitere, fara nimic!!
Il iau si intru cu el in spital!1
Ce mi-or face??
Ma trimit inapoi acasa cu el??
Nu cred...de acolo numai plec inapoi!!
Dar planul s-a naruit...tata zace reanimare acum..
ai mess id?
Sper sa treaca bine peste asta, desi doctorii de acolosint rezervati a se pronuntza asupra unui pronostic!
Ma simnt atat de neputincios!!!
Mi-e ciuda ca nu pot face nimic ptr. el!!
Mama mea e din Ag, iar eu m-am nascut in Pitesti!
Sanatate multa mamei tale!!!
0
09-12-2012, ora 22:05
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Si mie imi pare rau pt tatal tau..sper sa fie bine si sa rezolvi situatia...daca vii la Bucuresti cu el cel mai bine este sa ai trimitere de la medicul de familie si adeverinta de salariat de la serviciu din care reiese casa de asigurari la care se varsa asigurarea de sanatate...trebuie sa le aduci, astfel se plateste spitalizarea...iar pt spitalele de aici chiar nu se merita sa platesti...oricum sunt alte cheltuieli pe care trebuie sa le faceti..multa sanatate
0
09-12-2012, ora 22:44
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Este bine ca sta cineva cu el..eu nu am stat permanent..dar de multe ori chemi asistentele si nu vin..degeaba este pusa soneria aceea in perete...am avut parte de un moment in care mamei mele ii era rau, a trebuit sa merg de 3 ori la asistente ca sa vina in cele din urma sa-i faca ceva..eu sunt din C. de Ag, id: obssesy.
Si eu am o sora care are aceleasi sentimente ca si tine..este tot plecata in afara, o sa vina luna aceasta...si-ar fi dorit sa fie aici..nu este nici aici usor, sa-i vezi cum sufera..deloc...daca doctorii sunt asa rezervati, ar trebui sa-l trimita cu salvarea la Bucuresti, daca nu-i pot face nimic..pt parintii nostri si cateva zile in plus conteaza, pt noi la fel, dar pt doctori nu..noi trebuie sa le propunem, noi trebuie sa vbm cu ei...pt ca ei de multe ori nu vor lua initiativa, din simplu fapt ca nu au niciun sentiment fata de pacienti..putini sunt care se implica, iar multi si-au gresit meseria, pt ca tocmai de sentimentul uman e nevoie in meseria asta, nu esti doctor daca lasi un om sa moara pe temeiul ca nu mai ai ce sa-i fac..nu pana nu incerci sa faci tot ce este nevoie, dar din pacate acestia predomina...I. Marius Nasta am inteles ca este cel mai bun de aici..acum depinde si de doctor.
0
10-12-2012, ora 06:54
Laurentiu P.
Nu este medic/terapeut
Laurentiu P.
Sa nu iti mai spun ca seful de la Cardiologie, este prieten bun cu tatal meu, cel putin asa credeam.
Jucau vara impreuna remi, daca nu erau prieteni, cel putin zic eu ca se cunosteau!
Mama cand la intalnit pe coridorul la Cardiologie, la abordat intrebandu-l :"domn dr.chiar nu se poate face nimic cu sotul meu?"
la care el foarte enrervat"nu stiu doamna, nu cunosc cazul!!""
Adica nu a intrat el in salon sa se intereseze el de stare amicului sau de la remi???
Este strigator la cer cata nesimtire zace inn el!!!
Deci, nu doarmea de 7 nopti si nici macar nu a intrat cand era de garda, macar 5 min sa stea de vb cu el..
Este strigator la cer!!!
0
10-12-2012, ora 13:33
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
Stai linistit..nu trebuie sa te preocupe asta in momentele acestea..medicii fiind obisnuiti cu atatia pacienti asa se comporta...iar unul care se comporta asa sigur nu e prieten.sfatul meu sa-l aduci cat mai repede la Bucuresti daca ei nu mai pot face nimic..dar tot cu o salvare banuiesc, cu aparatura medicala si un asistent cv..ca daca este in starea aceasta nu-l poti duce cu masina, ar trebui sa vb cu mama ta.multa sanatate si concentreaza-te asupra lucrurilor care merita, in viata vei intalni multe persoane, cu caractere diferite.
0
08-02-2013, ora 09:53
EVENIMENT
Nu este medic/terapeut
EVENIMENT
Buna si sanatate tuturor

Pentru ca am patit si eu asa ceva si nu prea m-a ajutat forumul, am sa va spun cum m-am vindecat de sufocare:
Luasem antibiotice destule, dar nu-mi trecea o viroza nebuna; am facut raze, se vedea clar ca am avut o viroza care nu trecea; am luat diverse: eurespam, aerius, teotard, calciu, baraka, augmentin, azitromicina, dar nu-mi reveneam nicicum. Am crezut ca mor prin sufocare, ma enerva orice, deoarece nu puteam respira normal, nu mai zic cand stateam culcata. Singurul antibiotic care mi-a dat aer a fost Klacid, unul singur pe zi, credeti-ma ca nu ma intereseaza chiar deloc sa fac reclama. Dupa prima zi, am simtit din nou cum e sa respiri normal. Pupici si va urez din suflet sa aveti aer.destul.
0
08-02-2013, ora 10:44
EVENIMENT
Nu este medic/terapeut
EVENIMENT
Buna dragilor,
Am uitat sa va spun ceva important, si anume faptul ca alaturi de tratamentul medicamentos cu Klacid, am baut si lapte fierbinte cu bicarbonat si am facut infuzii cu faina de malai. Sanatate si respiratie usoara. Pupici
0
10-02-2013, ora 15:54
lili6
Nu este medic/terapeut
lili6
o sa tinem cont de sfaturi!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Riscul de sufocare la bebeluș (asfixia)
  • Senzație de sufocare - ce ar putea fi
  •