Simt ca tot sistemul nas-gat-urechi e la pamant

10-03-2010
georgiana777
Nu este medic/terapeut
georgiana777
Buna ziua.

Simt ca tot sistemul nas-gat-urechi e la pamant la mine dar cea mai mare problema ar fi cu tiuiturile in ureche, pt care nu am putut primi diagnostic sau tratament..ce-i drept am fost si consultata in viteza si fara interes.

Amigdale:
Mereu am avut o amigdala umflata.. dar de ieri a inceput sa ma si doara foarte tare.
Se vede ca si cum ar fi un fel de rana sau iritatie acolo (e rosie pe alocuri)...si am scuipat si un pic de sange de dimineata.
Cealalta este la fel de dureroasa, insa este mica.. de marimea unei boabe de mazare.
Am dureri mari cand inghit.

Nasul:
Mereu imi curge nasul atunci cand e mai frig afara indiferent de anotimp. In casa, la caldura nu prea am probleme.
Mi s-a spus ca trebuie sa mi se scoata polipii dar nu am reusit din cauza unor probleme in familie si am crezut ca nu e asa important deoarece nu simt ca am dificultati in repiratie..sau asa m-am obisnuit...

Urechi:
De 8 luni imi tiuie urechile, in special stanga. Nu sunt insotite de dureri. Medicul nu prea si-a dat seama ce ar fi.. mi-a prescris medicamente ca pt o gripa dar nu au avut efect. Nu ascult muzica la casti si in momentul declansarii tinitusului acesta se facea mai bine de o luna de la ultimul concert la care am participat, deci nu cred ca are legatura cu muzica prea tare.

Acum simt si o durere/presiune sub lobul urechii dar si in ureche, probabil e legata de amigdalita/raceala.


Precizez ca am avut otita la urechea stanga de 2 ori acum 8-9 ani..In acelasi timp am avut si sinuzita dar le-am tratat cu multa greutate la vremea respectiva.


Diseara ma duc la control la ORL dar ma astept sa fie ca de obicei.. sa fiu consultata in viteza, si sa imi dea un antibiotic la intamplare+ dropsuri.

Se poate ca acei polipi nescosi de multa vreme.. si amigdala umflata sa fie cauza tiuiturilor in ureche?
6 comentarii
0
10-03-2010, ora 20:52
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ma intereseaza varsta, KG, inaltimea, Tensiunea arteriala, probleme cronice coloana cervicala, intestin, rinichi, inima !
audiograma+ timpanograma
o poza a amigdalelor
trimiti pe mail
0
11-03-2010, ora 22:00
georgiana777
Nu este medic/terapeut
georgiana777
Am fost la doctor si m-a diagnosticat cu amigdalita acuta eritemato-pultacee.. mi-a dat tratament injectabil..(Fortum, Ketonal, Gentamicin) +pastile cu propolis pt supt+ Citrolin + recomandarea scoaterii amigdalelor.

Mi-a spus ca la urechi nu am nimic..

varsta.. 22
greutate.. 59 kg
inaltime 1, 71 cm
tensiune.. habar n-am dar cred ca nu e chiar scazuta tinand cont de faptul ca daca beau o cafea nu am stare. In plus atat mama cat si bunica au tensiunea un pic crescuta.
Probleme cronice coloana cervicala: nu am asemenea probleme
Intestin...am tranzit intestinal lent
Rinichi... nu am probleme.
Inima: prolaps de valva mitrala... dar nu se manifesta in nici un fel.
Audiograma, timpanograma nu am unde sa le fac momentan..am sa ma interesez, , Insa stau bine cu auzul..
0
12-03-2010, ora 11:39
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vorbim dupa ce termini tratamentul...
sa vedem ce simptome mai raman.
0
19-03-2010, ora 00:39
georgiana777
Nu este medic/terapeut
georgiana777
Roseala din gat mi-a trecut dupa primul set de injectii..
Mi-am pus si cartofi cu spirt pe gat pe timpul noptii.. si dimineata nu ma mai durea nimic, gatul nu mai era deloc rosu, dar amigdalele tot erau umflate si asa au ramas desi am urmat 3 zile tratamentul.. Mi s-au desumflat mult prea putin in aceste 3 zile(deci 6 doze de injectii facute).

In cea de-a 3-a zi de tratament imi simteam gatul + o parte din limba foarte amortite.. asa ca m-am dus din nou la control unde mi s-a spus ca nu e o problema... ca nu e efect advers de la medicatie ci de la ceaiuri sau de la ceva ce am mancat... Si mi s-a mai spus ca ar trebui sa opresc tratamentul ca gatul arata bine.
Nu eram convinsa ca ar trebui sa opresc tratamentul dar imi era frica sa nu imi amorteasca si limba in totalitate si sa imi pierd gustul.. ca parea se se extinda amorteala.

Acum problema a recidivat.. iar am gatul foarte rosu, iar ma doare... desi nu am stat in curent.Maine presimt ca vine si febra si n-o sa mai pot sa inghit nimic.
Banuiesc ca am facut mare prostie sa opresc tratamentul.

Am observat ca si tinitusul s-a mai diminuat pe durata tratamentului injectabil..cel putin la o ureche nu mai percepeam zgomote..
0
26-07-2012, ora 01:17
zachtheone
Nu este medic/terapeut
zachtheone
Buna ziua.
Mi-e imi tiuie urechea de cel putin 7-8 ani este foarte enervat ziua nu prea il aud dar noaptea este foarte stresant.Acum de vreo 2-3 zile dimineatza mai aud si niste suieraturi in urechea dreapta si este insuportabil. Acum vreo 8-9 ani am fost operat petru ca am avut polipi ai am mers tarziu cand deja incepea sa mi se infunde urechile, oare asta ar fi problema? de aceea mi-a ramas acest tiuit in ureche?
0
26-07-2012, ora 01:20
zachtheone
Nu este medic/terapeut
zachtheone
Adevarul e ca nu am fost inca la medic nici nu am spus pana acum nimanui. Dar incepe sa fie foarte stresant! Exista vreun tratament pentru a scapa de acest tiuit ? De la ce poate fi? Tensiunea mi ok dorm zilni cate 6-7 ore.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.