Senzație de nod/flegma in gat

14-05-2020
Tiberiu436
Nu este medic/terapeut
Tiberiu436
Buna ziua!
De câteva zile simt ca am ceva in gat, parca sub mărul lui Adam sau nu stiu, ce stiu sigur e ca e la gat. Simt asa ca un nod sau flegma, nu am durere niciun fel de durere, nu tușesc, nu ma doare gâtul, doar simt o stare de disconfort, însă seara când ma pun in pat, câteodată am nasul înfundat, spun asta ca poate o fi și din cauza aerului uscat.. Tin sa precizez ca in perioada asta De Coronavirus, m am îngrășat, și eu făcând fotbal sunt stresat și am început tot de câteva zile sa slăbesc și am început sa fac foarte multe abdomene etc.., mi am stricat programul de somn, am început sa ma culc la 5-6 dimineata și am început sa beau cafea de dimineata și sucuri acidulate. Mananc foarte multe sosuri (ketchup, maioneza, dulce acrișor), dulciuri și in special seara înainte de culcare. E ca și cum ai înghițit ceva și ți a rămas in gat, nu ma sufoc și nu am probleme de genul, doar se simte nasol. Încerc sa tușesc sa alung aceasta stare, dar fără succes. Sper ca ma puteți ajuta, nu cred ca am mai întâmpinat aceasta problema, sau dacă am întâmpinat, mi se pare mie mai gravă acum din cauza Coronavirusului.
Mulțumesc!
5 comentarii
0
14-05-2020, ora 03:34
Tiberiu436
Nu este medic/terapeut
Tiberiu436
Tin sa mai precizez ca am 16 ani
0
14-05-2020, ora 08:44
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
foarte bine punctat cu ingrasatul si regimul gresit alimentar
gatul face parte din tractul digestiv...
asaca greselile care le faci.. o sa te coste multi bani.. si drumuri la medici
Digestia afecteaza grav organsimul prin 2 cai
1. faci reflux. in somn..si acidul gastric irita si arde, , laringe, faringe, amigdale si sus cozile de cornet.. care dau senzatia de rinita si nas infundat
2 digestia cu probleme..duce la o calitate proasta a sângelui si a limfei..sio de aici multe probleme grave in tot corpul
0
14-05-2020, ora 11:26
Tiberiu436
Nu este medic/terapeut
Tiberiu436
Mulțumesc pentru răspuns, ce as putea sa fac sa nu mai am acest “nod”? Schimbarea meselor in unele mai sănătoase? Doar atat?
Multumesc
0
14-05-2020, ora 12:05
Tiberiu436
Nu este medic/terapeut
Tiberiu436
E grav? Am de ce sa mi fac griji?
Asta e o problema la mine și mi spune și mama mereu, eu înghit mâncarea nemestecata și mananc foarte mult. Adică eu când mananc nu stau și mestec, fac înghițituri mari, are vreo legătura acest lucru cu acest nod in gat?
0
14-05-2020, ora 20:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Înainte de masa. Bei un pahar de apa calda.
2 pui în farfurie mâncare cât încape în palma.., ei câte 1 lingura și te ridici, pui lingura jos. Mesteci.. Numărând pana la 10.
3 ai terminat farfuria. Îți faci un ceai cald.. Și atât. Pleci de la masa.
4 între mese mai consumi un fruct, 2..atat
5. În acest mod o sa. Ți micșorezi stomacul treptat... Altfel.. Obezitate, diabet.. Te adteapta
6. Acum la culcare folosești un Rennie de supt sa nu urce acidul în somn.
7. Laridep sprey.. 2 puf de 4..5 ori în gat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: