Sindrom de colon iritabil

18-04-2014
Nicoleta Diaconeasa
Nu este medic/terapeut
Nicoleta Diaconeasa
Buna ziua,
Numele meu este Diaconeasa Nicoleta Ionela, am 22 de ani si sunt studenta in Bucuresti, la Facultatea de Litere. Acum un an si jumatate au inceput sa ma supere niste intepaturi in zona splinei care ulterior au radiat in mai multe zone ale abdomenului inferior, mai putin zona stomacului. De atunci am avut episoade sporadice (nu mai mult de unul la 2 luni) in care aveam ba meteorism si borborisme; tranzitul era normal, de obicei dimineata, foarte rar ma confruntam cu o usoara constipatie si doar cand mancam ceva de genul : cafea cu un corn cu ciocolata sau multe tipuri de ciocolata, in special finetti, aveam diaree dar nu mai mult de 3 scaune pe zi. Din luna februarie in schimb nu reusesc sa stabilizez tranzitul iar simptomele s-au diversificat: acumulare de gaze zilnice, balonare, senzatie de defecatie destul de puternica uneori, dar care trece in momentul in care elimin gazele sau ajung la toaleta, un soi de constipatie habituala, adica dimineata am scaun, dar in restul zilei mai simt senzatia de defecatie, uneori fara rezultat, dar daca totusi reusesc sa elimin materiile fecale ma simt mai bine apoi. Dupa fiecare masa, la 30-60 de minute simt nevoia sa ajung la toaleta. Cu diareea nu am probleme, mai am scaune moi (maxim 2-3 pe saptamana) dar nu diareice si nu se repeta in decursul aceleasi zile. Mentionez ca aceste simptome au aparut o data cu inceperea semestrului II la facultate, semestru cu licenta ( citit intens, mers in fiecare zi la biblioteca, impartit atentia in mii de cursuri si task-uri, etc) Am fost la gastroenterolog, mi-a dat sa fac analize de sange care au iesit bune cu exceptia CRP-ului cantitativ care are valori in jur de 8mg, si calprotectina fecala care a iesit in valoare de 53.7, ceea ce ar indica din cate am inteles de la medic o inflamatie usoara a colonolui si ca daca vreau (medicul nu considera neaparat necesar) sa fac o colonoscopie ca sa fim siguri ca am facut si ultima investigatie, dar cel mai probabil voi ajunge la acelasi rezultat de intestin iritabil, dupa spusele acestuia. Acum, intrebarea mea e: ce e cu aceasta usoara inflamatie? Poate fi din cauza colonului iritabil, in parametrii simptomelor descrise, sau e cazul sa fac o colonoscopie pt a vedea daca exista alte afectiuni? Eventual, daca imi poate recomanda cineva un medic gastroenterolog bun in Bucuresti, as fi profund recunoscatoare. Marturisesc ca nu stiu unde sa ma mai duc si ce sa fac.
2 comentarii
0
25-06-2014, ora 15:48
Dr. Nicoleta Nechita
Medicina generala, Cluj-Napoca
Dr. Nicoleta Nechita
Buna ziua.Va recomand capsulele Colon sanatos, 1-2 capsule de 3 ori pe zi si capsulele Confort emotional.In urma unui consult medical se pot face recomadarile adecvate si sa beneficiati de un tratament complet.Daca doriti un consult medical la un cabinet de medicina naturala in Bucuresti, va recomand pe dr. Daniela Busneag.
0
13-12-2014, ora 21:32
bogdanworld
Nu este medic/terapeut
bogdanworld
eu va recomand sa va faceti analizele inainte sa aruncati banii pe medicamente. de multe ori "bolile" sunt de fapt reactia organismului impotriva porcariilor pe care le mancam. realizati niste teste pentru intolerante alimentare! colonul se irita datorita faptului ca mancarea care ajunge in el il afecteaza, aflati ce facand un test de intoleranta alimentara.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •