Sindrom Gorlin Goltz

02-09-2009
timisoreanca
Nu este medic/terapeut
timisoreanca
Hy!
Am aflat recent, ca ma confrunt cu sindromul Gorlin-Goltz.
De 8-10 ani, am niste pete pe piele, ce nu le-am dat importanta. Dar una dintre ele ma deranja optic, caci era situata pe pleoapa inferioara a ochiului. La un consult dermatologic, s-au prelevat probe din 3 pete. Rezultatul a fost: carcinom bazal celular, mai pe scurt, bazaliom.
Cu trimiterea de la medicul dermatolog, m-am prezentat la o Clinica mare din oras, unde am fost investigata ptr problema cu bazalioamele, si la o analiza mai atenta a spatelui meu, chirurgul a constatat ca am un melanom! in aceeasi zi, mi l-a si scos.
Pentru restul petelor, s-a intervenit chirurgical ( narcoza totala), cu scoaterea vreo 20 bazalioame de dimensiuni mari, din regiunea gatului, abdomentului si spatelui. Peste 2 luni, am programare ptr o noua operatie, de aceasta data, cu narcoza locala, caci mai am vreo 20 pete, insa mai mici.
De mentinut, ca tot in urma cu vreo 10 ani, am suferit 7 operatii la nivelul maxilarului, avand multiple formatiuni chistice benigne, diagnosticul : adamantinom mandibular.

Prezenta chisturilor , cat si a acestui tip de cancer de piele, a dus la concluzia ca am sindrom Gorlin-Goltz.
Astept pareri, comentarii.

cu salutari
timisoreanca
4 comentarii
0
02-09-2009, ora 10:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Boala aceasta are o cauza. Cauza nu este cunoscuta de medicina si nici nu trateaza cauza ei in medicina ci numai simptomele aparute. La cauze medicina nu se gandeste. Este bine ca ai un diagnostic dar medicina nu te poate ajuta si nici nu se stie ce se poate intampla daca scoti ceva din corp care este data afara cu un rost.
Consulta de aceea un medic homeopat cu experienta, astfel de pete albe au o provenienta bine cunoscuta in homeopatie si sunt vindecabile prin indepartarea cauzei si nu prin indepartarea petelor aparute si care pota parea din nou. Am postat ieri mai multe nume de medici homeopati cu experienta.
0
02-09-2009, ora 14:31
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Mergeti la Dr. Gheorghe Jurj din Timisoara. Site-il : drjurj.ro (fara www)
0
02-09-2009, ora 15:53
timisoreanca
Nu este medic/terapeut
timisoreanca
Multumesc Scarface.
Vizita la medic, am sa o pot face probabi la anu, caci nu mai locuiesc in Romania.
petele mele, sunt rosiatice. De altfel am omis sa mentionez culoarea lor, insa m-am gandit ca de spun
" bazaliom" automat nu mai trebuie sa specific altceva.
0
03-09-2009, ora 08:00
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Medici homeopati buni gasiti peste tota, mai ales in occident.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.