sindrom ovarian polichistic

25-05-2008
hopi
Nu este medic/terapeut
hopi
Buna ziua,
Am 32 de ani, am un baietel de 7 ani si de vreo 4-5 ani nu reuseam sa raman insarcinata, la ultimul control ginecologic am fost diagnosticata cu sindrom ovarian polichistic. tratament : diane -35 timp de 3 luni. Intrebarile mele sunt ; aceste chisturi se vindeca 100 % in urma tratamentului ? poate genera acest sindrom in cancer ovarian ? Poate fi cauza unor pete rosii de pe fata care apar si dispar, dar care devin suparatoare ? cum se poate tine acest sindrom sub control ? stiu ca genereaza boli cardiovasculare, hipertensiune si diabet !!!! cum pot evita acesrt lucru ? va rog sa ma ajutati !!! va multumesc mult
3 comentarii
0
26-05-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Trebuie sa va investigati suplimentar, in primul rand trebuie sa vedeti daca aveti ovulatie.In acest sens se fac dozari hormonale si monitorizari foliculare prin ecografii transvaginale.
Toate cele bune.
0
06-06-2008, ora 00:00
vezeteu angela
Nu este medic/terapeut
vezeteu angela
Buna!as vrea sa ma lamuriti si pe mine cu ceva:acum 3 luni am fost la un ginecolog pt ca ma durea in partea stanga jos, si am fost diagnosticata cu chist de 17mm.Mi-a dat sa iau timp de 3 luni diane 35 dupa care sa ma prezint la control(sa vada daca s-a eliminat).Acum 2 saptamani am terminat tratamentul dar nu am reusit sa ajung la control.De vreo saptamana si ceva am o scurgere cremoasa care a inceput intai cu o culoare roz dupa care acum a juns sa fie maronie.in aceste 2 sapt am avut contact sexual neprotejat.e posibil sa fiu insarcinata?ma doare putin si burta.de ce am scurgerea asta?Va rog sa imi mraspundeti cat mai repede. Va multumesc anticipat.
0
12-04-2010, ora 12:06
popalina_45
Nu este medic/terapeut
popalina_45
buna am 27 de ani, de la varsta de 18 ani am dereglari hormonale si ma-m ingrasat foarte mult pana in ziua de azidupa cativa ani facand tot felul de tratamente cu progesteron, dufaston, anticonceptionale, diaben tot nu am menstruatie.de scurt timp am fost diagnosticata cu SINDROM POLICHISTIC OVARIAN.facand tratament cu progesteron 5 zile o pastila la 12 ore si incep cu dianne 35 timp de 6 luni.am confirmat ca ovarul stang e de 40 si cel drept de 10in timp de 6 luni o sa imi ajunga la marimea normala?cu acest tratament.Dupa acest tratament pot sa raman insarcinata?sau as-i putea ramane insarcinata intre timp ce iau aceste DIANEE35.va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: