singuratatea si depresia

16-11-2009
patrizia
Nu este medic/terapeut
patrizia
Buna.am si eu o intrebare : poate duce singuratatea la depresii?
10 comentarii
0
16-11-2009, ora 22:28
maurica
Nu este medic/terapeut
maurica
Buna Gio-76,
Din pacate, daca esti o persoana care simte nevoia de a fi mereu cu cineva, care nu suporta singuratatea,
da, ea poate duce la depresii.Insa nu e o tragedie, singuratatea se [poate anihila.Nu e o boala.
Poate ne dai mai multe detalii, insa nu dispera daca ai intrat pe acest forum, nu mai esti singur/singura.
Si mai ales nu te gandi la depresie.
0
17-11-2009, ora 13:18
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna!Te referi la singuratate simtita in urma unei despartiri sau la modul existential?
0
18-11-2009, ora 10:18
patrizia
Nu este medic/terapeut
patrizia
Buna.Ma refer la modul existential.
0
18-11-2009, ora 13:10
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna Gio!Cred ca singuratatea poate duce lejer la depresie, in special daca e vorba de o criza existentiala.Probabil esti o fire careia ii place sa analizeze si sa aiba pe cat posibil toate raspunsurile.Din pacate, atunci cand ne trezim in fata mortii, a inevitabilului, ne trezim bagati pana in gat in incertitudine.Si in isorie avem destule exemple de firi depresive, incepand de la mari filosofi(ex.Cioran, Nietsche) pana la mari poeti(Bacovia, Eminescu).Si eu am obsesia mortii, lucru care acum cativa ani mi-a provocat atatcuri de panica(cred ca de la asta era).In fine, tot ce putem face e sa ne obisnuim, si poate sa avem incredere in Dumnezeu, mai mult nu se poate.
0
23-11-2009, ora 21:14
syt
Nu este medic/terapeut
syt
Buna.Am si eu nevoie de sfaturi daca se poate.am avut o relatie de peste 1 an de zile cu o persoana depresiva de fapt diagnosticata cu schizofrenie de 8 ani ia tratament dar are momente de cateva ori pe an cand face crize mari este violent si doreste sa se sinucida.suntem despartiti de o luna si in ultimul timp ma simt f rau am sentimentul ca decad din toate punctele de vedere desi nu mi a fost usor de loc in aceasta relatie au fost tot felul de scene de gelozie nervi scandal imi este f dor de tot desi nu cred ca voi avea un viitor cu aceea persoana.ce sa fac sa mai tinem legatura mai vb la tel si asta nu cred ca e bine.astept sfaturile voastre.
toate cele bune.
0
25-11-2009, ora 14:09
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna Syt!Imi pare rau pt prietenul/prietena ta.Cred ca situatia este destul de complicata.In primul rand depinde de tine ce vrei sa faci in viitor, trebuie sa-ti raspunzi la anuimite intrebari de genul:Imi pot trai restul vietii cu aceasta persoana?, Doresc sa am copii cu aceasta persoana, este responsanbila, lucida(in majoritatea timpului)?.Nu vreau sa te speriu, dar din cate stiu schizofrenia(daca este intr-adevar schizofrenie si nu doar depresie sau depresie psihotica etc.) se poate transmite genetic.Depinde si cat esti/sunteti dispus/dispusa sa indurati.In ceea ce priveste simpla relatie, pararea mea este ca trebuie sa fiti alaturi de acea persoana, sa-i oferiti un sprijin, chiar daca hotarati sa mentineti doar o relatie de amicitie(banuiesc ca nu are multi prieteni).Nu stiu ce varsta aveti, situatia mai exacta.Va doresc succes, daca ai/aveti chef de o poveste, anuntati-ma, va las un id.Trebuie sa fiti tare!
0
25-11-2009, ora 14:34
syt
Nu este medic/terapeut
syt
Buna Emmma!Mi ar face f mare placere sa povestim da din pacate nu are prieteni si a mai si spus ca daca nu am mai comunica din punct de vedere amical ar fii f rau.ar fii ok daca as avea un id cred ca am putea comunica mai bine.Toate cele bune.
0
25-11-2009, ora 14:37
mircas
Nu este medic/terapeut
mircas
am 46 ani si am facut niste analize mia iesit vsh 20 e vreo problema?
0
25-11-2009, ora 22:37
Emmma
Nu este medic/terapeut
Emmma
Buna Mircas!Din cate stiu, un VSH marit poate indica o infectie in corp.Nu stiu care sunt valorile normale, poate apar undeva pe foaia de analize, in dreptul rezultatului, sub forma de interval.Daca te incadrezi acolo e ok, daca nu atunci s-ar putea sa fie ceva.Interpretarea exacta o vei afla de la medic.Succes!
0
26-11-2009, ora 18:30
syt
Nu este medic/terapeut
syt
buna emma id meu de mess este myalka_speedy sper sa putem comunica mai des prin intermediul mess-lui,
toate cele bune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  •