Sinuzita? Ce inseamna voalare neomogena a sinusurilor?

29-10-2019
Fryda
Nu este medic/terapeut
Fryda
Buna seara.Am facut o radiografie la sinusuri si mi s-a zis unde am facut radiografia k am sinuzita.Pe rezultat scrie:voalare neomogena a sinusurilor fronto maxilare.Am fost la orl mi-a zis k nu am sinuzita.Ce inseamna voalare neomogena a sinusurilor?
11 comentarii
0
29-10-2019, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
inseamna Ingrosare de mucoas... poate fi pe forn alergic, poate fi de la infectii dentare
0
29-10-2019, ora 19:17
Fryda
Nu este medic/terapeut
Fryda
Multumesc.Am facut radiografie dentara nu am infectie.Am ameteli, ma doare dupa cap, imi mai curge sange pe nas f rar si am niste secretii in nas care miros urat si mi-a iesit asa ca o coptura din nas in gat pe gura adica si tot asa mirosea urat.
0
29-10-2019, ora 19:23
Fryda
Nu este medic/terapeut
Fryda
D-le doctor deci nu e sinuzita?Ce ar putea fi?
0
29-10-2019, ora 20:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 aceste simptome.(ameteli, ma doare dupa cap, imi mai curge sange pe nas ) sunt semne de ficat gras, intestine intoxicate si circulatie proasta cerebrala... se investigheaza la gastrologie, se renunta la alimentele procesate, grasimile animale, lapte, smantana, piele gana, untura. SE trce la o alimentatie corecta si hidratare...
2 ca sa spun ce tine de ORL.. trebuie sa vad Radiografia si nasul
0
29-10-2019, ora 20:24
Fryda
Nu este medic/terapeut
Fryda
Multumesc ptr. raspuns.Am facut analize la ficat.Nu am nimic.La stomac am o hiperaciditate si a zis doctora k nu trebuie tratament.Ca sa vad daca am circulatie cerebrala buna ce investigatie trebuie sa fac?
0
29-10-2019, ora 20:25
Fryda
Nu este medic/terapeut
Fryda
Am si o oboseala cronica si somnolenta si am slabit.
0
29-10-2019, ora 21:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
investigatii la gastrologe si la neurologie si la un alt medic ORL
0
29-10-2019, ora 21:34
Fryda
Nu este medic/terapeut
Fryda
Multumesc ptr. raspuns.
0
31-10-2019, ora 10:16
ferenczmimi
Nu este medic/terapeut
ferenczmimi
Buna ziua ma numesc Mihaela an 44 ani sufar de depresie de 3 ani am tratament cu zoloft 50 mg 1/zi si astoret 10 mg jumate seara intrebarea mea e ca de cateva zile sangerez la nas si de 4 ori pe zi abundent pe nara dreapta de la ce poate sa fie poate o vena fisurata nu stiu dar curge mult cateva minute bune mentionez ca stau in Irlanda merg acum la medicul de familie dar aici trebuie sa astepti mult si bine pt investigatii multumesc Astept raspuns
1
31-10-2019, ora 13:28
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. din punct de vedere a ORL..si a tratamentului local... se pune o vata cu ceva uleios in nas..si se tine apasat cu degetul din exterior 5-10 minute.. asta opreste sângerarea
se poate lua Tarosin, sau Rutin C. orice gasiti acolo cu Rutin si vit C care intereste vasele sangvine
2 Din punc de vedere a CAUZEI problemei... acesta sangerare se incadreaza in aceiasi problema cu depresia
Ambele probleme le aveti din cauza unor probleme la Intestine, o digestie proasta duce la calitatea proasta a sângelui.. un sange gros vascos.. nu circula corect, sufera circulatia cerebrala..cu acele semne de depresie..si duce la fragilitate capilara cu aceste sangerari
0
17-11-2019, ora 12:25
Fryda
Nu este medic/terapeut
Fryda
Buna ziua.Ptr. domnul dr.Flueraru Valeriu daca ma puteti ajuta cu un raspuns.Am cazeum in amigdale.Am niste gauri mici si nu pot scoate de acolo decat putin cazeum.Nu stiu daca mai ramane sau nu dupa ce scot dar miroase urat in continuare si dupa ce scot.Si imi mai iasa tot asa cazeum din gat asa simt exact ca din amigdale miroase urat.Am facut exudat faringian nu am nimic.Am gost la orl a zis k sa imi scot amigdalele.Am facut aslo, proteina c, fibrinogen toate bune.As vrea sa incerc cu tratament.Imi puteti va rog ce as putea sa iau si ptr faringe.Cred k am si in faringe k imi iasa din gat.Am facut la stomac endoscopii, radiografii bariu nu am nimic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.