Sinuzita acuta

02-02-2016
BiancaBianca28
Nu este medic/terapeut
BiancaBianca28
Buna seara, DOMNUL DOCTOR FLUERARU VALERIU!
️Am 28 de ani. Pana acum 4 ani, cand am dat nastere natural unui baietel, raceala se instala in mine in mod general. De cand sunt mama, coincidenta sau nu, raceala nu se mai instaleaza decat la nivelul capului, cam o data pe an, ca medie. Ultima, de acum o saptamana, s-a manifestat doar cu nas infundat, blocat total. Nu curgea nimic, nu tuseam, nu febra, dar nu miros, nu gust.
A patra zi de la debut, au inceput niste dureri suportabile, vagi, in frunte, urechi, gingii, maxilar.
Am mers la Orl si fara radiografie ce-i drept, mi s-a pus diagnostic de sinuzita acuta din cauza blocajului cu mucoasa verde. Mi s-a dat tratament cu: antibiotic Sumamed 500 mg (1 pastila la 24h), Parasinus (3 pastile la 24h), Bioparox spray, 50 picaturi Sinupret de 3 ori pe zi si aerosoli cu 1ml Dexa, 2, 5 ml ser, 7 picaturi Tobrex / per sedinta, de 2 ori pe zi.
Tin la dunga acest tratament de 4 zile. Astazi, a patra zi, am realizat ca durerile de pe partea dreapta s-au retras total, mucoasa verde la fel. Pe partea stanga, mucoasa verde foarte putina, in schimb, dureri - zvacneli in frunte, ureche, mai ales obraz-maxilar.
Abia intr-o saptamana am programare la Orl pentru a ma vedea dupa tratament, insa durerile de pe stanga imi creeaza panica.
Precizez ca la RMN-ul cerebral facut acum 1 luna a reiesit tot pe partea stanga: stenoza a segmentului intrapietros al carotidei interne stangi si pe corpul sfenoidului postero-lateral stanga o arie de hipersemnal T1 si T2 usor neomogena, polilobata, cu usoara priza de contrast iv, diametrul 18 mm transversal, 24 mm vertical, 15 mm antero posterior, extinsa in caudal la apofiza pterigoida mediala, compatibila cu un condrom condromixoid, acestea fiind singurele concluzii ale Rmn Ului cerebral, angio rmn si RMN hipofizar.
Pentru rezultatele de la RMN precizez ca nu am ajuns la neurolog, avand programare abia peste 2 saptamani.
Au legatura concluziile RMN urilor cu presupuza sinuzita de care ma tratez? Pot agrava?
️Va rog din suflet, ajutati-ma!
Multumesc!
Sanatate!
5 comentarii
0
02-02-2016, ora 20:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu.. nu este sinuzita pe RMN
trebuie sa faci investigatii serioase la stomatolog
radacina dintilor de sus de sub sinus pot da secretii purulente in nas
si cu Rezultatul RMN trebuei sa mergi la Neuro-chirurgie.. NU la neurologie
0
02-02-2016, ora 20:57
BiancaBianca28
Nu este medic/terapeut
BiancaBianca28
️Va multumesc enorm. ️
Am urgentat programarea la neurolog si am prins un loc joi, in 2 zile.
O rog pe dansa sa-mi dea trimitere la neuro-chirurg.
Multumesc mult!
0
02-02-2016, ora 20:58
BiancaBianca28
Nu este medic/terapeut
BiancaBianca28
Este vreun pericol mare de infectie in cap sau alte complicatii daca sunt inca in tratament cu Sumamed 500mg?
0
02-02-2016, ora 21:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul stomatolog o sa /ti spuna daca este infectie la radacina dintilor de sus de sub sinus si ce trebuie sa faci
0
02-02-2016, ora 22:33
BiancaBianca28
Nu este medic/terapeut
BiancaBianca28
Multumesc din inima, va multumesc!
Maine dimineata plecam oricum spre facultatea de urgente stomatologice. Mi-e teama doar de aceasta noapte, sa nu patesc ceva grav de la... ce-o fi acolo, puroi, infectie... ️Ca m-am intristat cand am vazut ca Sumamed 500 nu acopera infectii ale danturii in prospect...
Dvs ce ziceti?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •