Sinuzita cronica.. de la 9-10 ani

30-04-2008
BMihai
Nu este medic/terapeut
BMihai
Salutare la toti cei care citesc acest mesaj. Va multumesc pentru timpul acordat.
Sunt Mihai am 19 ani si ma chinui cu asa numita "sinuzita cronica" de cand aveam 9-10 ani.
Am fost operat de 3 ori pana acum, odata la 10 ani, odata pe la 16, iar la 18 ani am fost operat de deviatie de sept.
Dupa fiecare operatie ma rugam si totusi numi venea sa cred ca poate se vor sfarsi chinurile, scurgerile nazale si frecventele dureri de cap. Intram cu bucurie in sala de operatie, fara frica, fiinca stiam ca era acea mica sansa sa ma vindec, si sa nu mai port servetele tot timpul cu mine.

Daca era asa, acum nu mai scriam aici, dar din pacate nici dupa cea de-a 3-a operatie, tot nu mam vindecat. Am aceleasi simptome ca inainte. Imi curge nasul incontinuu daca nu folosesc sprei nazal cel putin de 2 ori pe zi. Si acesta doar incetineste boala, nu o opreste. Imi e foarte greu mai ales in ultimul timp, ca am probleme si cu respiratia in timpul somnului. Deseori ma trezesc brusc pe la 3 noaptea fara aer.

Ultima operatie am facuto in Timisoara. Am fost operat pe motiv de deviatie de sept. Dupa ce ma diagnostificat, doctorul mia spus ca aceasta operatie poate rezolva problema.Dupa operatie, cand aveam tampoanele in nas, am simtit ca inca aveam polipi (ma refer la muci, ma scuzati daca gresesc inca sunt bulversat cu termenii medicali), dar doctorul mia spus ca nu e posibil. Am ajuns acasa si aveam nasul infundat complet. Nu am incercat sa suflu ca sa nu fortez nasul, mai ales ca era sensibil dupa operatie. A 2-a zi (imi e jena sa spun asta dar asa a fost) mam trezit cu gura uscata si cu muci pe dinti, era oribil. De atunci imi curge nasul incontinuu.

Ii multumesc cu adevarat doctorului care a pierdut timpul sa citesca aceasta problema a mea.
As dori niste raspunsuri. Oare mai pot scapa de boala asta? Ma poate ajuta cineva care are experienta mai profunda in domeniu. Multi doctori mi-au spus ca am doar o "sinuzita cronica", sau vegetatie nazala sau deviatie de sept, sau alergie la ceva (am facut si teste pt alergie si am iesit negativ la toate). Am nevoie de ajutor care sa priveasca dincolo de doar "o sinuzita cronica".
Cu respect,
B. Mihai
3 comentarii
0
30-04-2008, ora 00:00
robi.irina
Nu este medic/terapeut
robi.irina
Buna!Nu pot sa te ajut cu nici un sfat pentru ca nu sunt de specialitate, dar eu in locul tau as mai consulta si alt medic orl, pentru ca dupa cum descrii tu mai sus, situatia ta este destul de grava si neplacuta, avind in vedere ca esti si foarte tanar.Eu as incerca si un tratament naturist.Iti doresc multa SANATATE!!
0
06-05-2008, ora 00:00
BMihai
Nu este medic/terapeut
BMihai
Nu am incercat pana acum nici un tratament naturist.
Nu stiu de ce, am impresia ca numa prin operatie poate sa-mi treaca.
Acum ca vad ca dupa a 3-a oara nu simt nici cea mai mica schimbare, as incerca si asta.
Chiar si dupa operatia de deviatie de sept, simt ca septul nu e drept.
Multumesc pt raspuns si mai astept raspunsuri/indrumari daca se poate si de la cineva de specialitate.
Cu bine,
B.Mihai
0
30-05-2009, ora 14:30
ciucu3
Nu este medic/terapeut
ciucu3
nu vreau sa fac reclama..dar si eu am avut probleme asemanatoare cu ale tele...
it pot recomanda medicul la care m-am operat eu in Noi 2006...
dr. Budu Vlad Andrei... Spitalul Panduri Bucuresti. in spatele Hotelului Mariotte Bucuresti...Zona..Calea 13 Septembrie...
in prezent...ma simt destul de bine...si ma tratez cand curge nasul...in prostie.cu Claritina pastile si Nasonex spray...
iti doresc sanatate...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •