Sinuzita maxilara dreapta

21-04-2016
octavian12
Nu este medic/terapeut
octavian12
Buna ziua, anul trecut in august am facut punctii pentru sinuzita maxilara dreapta, m-am operat de deviatie de sept si cornete.Nu am avut probleme pana acum 1 saptamana, am racit foarte tare, cu raguseala, tuse si nas infundat care curge vascos albicios.Am optat pentru terapie cu aerosoli in care am pus gentamicina, dexametazona, fluimucil si ser fiziologic.Va rog sa-mi spuneti daca este bine amestecul si cate sedinte trebuie sa fac si daca mai iau antibiotic.
7 comentarii
0
21-04-2016, ora 21:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
numia un medic ORL.. care vede pacientul.. poate sa indice tratamentul corect
0
25-04-2016, ora 17:34
Liaa
Nu este medic/terapeut
Liaa
Buna ziua.Am fost la un dr neurolog pentru dureri mari de cap in urma unei raceli.M_a trimis sa fac un rmn.Acesta este rezultatul :Fără anomalii notabile parenchimatoase de semnal la nivelul fosei cerebrale posterioare sau etajului supratentorial.Sistem ventricular simetric, normal dimensionat.Relief cortical simetric.Structuri mediane nedeviate.Cisterne bazale libere.Fara leziuni intracraniene cu restricție a difuzie apei.Evaluarea structurilor arteriale intracraniene în secvență angio 3d Tof pune în evidenta un aspect permeabil al constituentilor arteriali ai poligonul Willis, fără anomalii notabile de poziție, contur sau calibru al acestora.Importanta îngroșare de mucoasa la nivelul sinusurilor maxilare și celulelor etmoidiene, cu prezenta de acumulări fluide cloazonate în sinusurile maxilare bilateral.Reducere a pneumatizarii versantului drept al sinusuri sfenoidian.Aparenta dehiscenta a pereților mediali ai sinusurilor maxilare, posibil în context postoperator (nu am avut nici o operație ) de corelat cu antecedentele specifice.Usoara deviatie dreapta a septului nazal osos.Ingrosare a cornetelor nazale bilateral, cu aspect rinitic. Concluzii Sinuzita maxilo_etmoidiana.Modificari de cornete nazale cu aspect rinitic.Fără leziuni nevraxiale acute intracraniene decelabile IRM.Axe vasculare arteriale intracraniene cu permeabilitate și calibru global păstrate.De interpretat în corelație cu contextul clinic.
0
25-04-2016, ora 17:50
Liaa
Nu este medic/terapeut
Liaa
În continuare mi_a dat de făcut analize cele de tiroida sunt Ft4 16.46 Atpo 35 Tsh 6.06 Ft3 4.22 menționez ca am 30 ani, iînălțime 1.60 și 48, 5kg.cu care m_a trimis la un endocrinolog încă nu am ajuns o sa revin după consultație cu rezultatul.Si m_a mai trimis la orl unde am primit acest tratament deși mi s_a spus operație iar mie imi e foarte frica Zinnat 500 mg 1cp/12h Linux1cps/12h Sterimar 2pufuri pe zi Nasonex 2 pufuri pe zi Aerius 1 pe zi sa iau timp de 7 zile apoi sa revin la control.Si dupăsa mmăduc cu toate iar la neurolog.Va rog sa imi dați un sfat și sa imi spuneți de ce mă doare foarte tare ceafa .
0
25-04-2016, ora 19:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai faceti invstigatii la coloana cervicala, stomatolog, verificati tensiunea arteriala de mai multe ori pe zi
vedeti cum e starea digestiei si cat de corect Va hidratati...
0
25-04-2016, ora 21:30
Liaa
Nu este medic/terapeut
Liaa
Mulțumesc pentru răspuns. Știu de la d_na dr neurolog mi s _a spus sa mă hidratez mai bine.Intra_devar am uitat sa menționez ca am tensiunea foarte mica și nu știu exact de la ce e de obicei 10cu 6 și am avut și 9 cu 6.Dna dr a zis ca sa nu ma speri ca asa au oamenii mai slabi mi_a dat si milgamma n.Pot manca oricat nu ma ingras.In urma unor analize trb sa ajung la un nefrolog ce mi s_a recomandat, am făcut și un eco și mi sa găsit o mica piatra la un rinichi ăsta acum 4 luni, dar eu încă am dureri de mijloc, colac peste pupăză sinuzita lipsea și 2 carii.V_am scris doar sa imi dați o părere despre tratament dacă e ok sau ce recomandați și dvs.O sa fac o radiografie totuși și la coloana cervicala, prea mari dureri de ceafa și sub ceafa.O seara buna va doresc și aștept un răspuns.
0
01-05-2016, ora 09:46
Daniela nitulescu
Nu este medic/terapeut
Daniela nitulescu
Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti daca o durere cronica de cap( frunte deasupra ochiului drept) cu radiatia durerii in partea dreapta la ceafa ar putea fi de la sinuzita?
Am mers la medic, spune ca er fi o migrena, nu au trecut durerile de la imigran.
In schimb durerile cedeaza de la apa calda, inhalatii calde cu apa cu sare, saculet de sare pe frunte.
Voi merge la medic dupa sarbatori, pana atunci iau antinevralgic, paracetamol sinus, aerius ca am secretii nazale uscate.
Multumesc
0
01-05-2016, ora 10:49
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 cel mai probabil ca NU.
2 o durere de cap poate fi cam de la 100 de cauze..din apropiere si de la distanta
3. de la distanta... constipatia, problemel ficat, intestine, gastrice, renale
se Verifica tensiunea arteriala mai des ca sa se vada diferenta
4. din apropiere.. infectiile dentare, cervicoartroza, probleme de vedere...
5 Sinuzita..obligatoriu vine cu nas infundat si secretii din nas
se face O radiografie SAF..sa se afle in ce sinus si ce fel de sinuzita este
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.