Dupa operatie sinuzita maxilara

12-05-2016
Ana456
Nu este medic/terapeut
Ana456
In urma cu 2 saptamani am fost operata de sinuzita maxilara dreapta cauzata de infectia unei masele. Intre timp am scos maseaua si m-am operat. Operatia (endoscopica - etmoidectomie si lavajul sinusului maxilar ) a decurs normal, fara dureri sau umflaturi la nivelul fetei sau al nasului. Am aflat ca am avut si o rinita din cauza sinuzitei. La o saptamana am fost la control si am putut sa si respir pe nara respectiva. Am facut tratament cu ACC, ibusinus, tamalis si spray avamys + picaturi de vit A (si inainte de control am facut pe langa si augmentin si vibrocil cu biseptol) La 8 zile de la operatie am simtit o senzatie ciudata la urechea dreapta, NU de infundare, insa ceva ma deranja si am avut de vreo 2-3 ori, mici dureri dupa ureche, care durau aprox 1-2 secunde. Apoi am stranunat (desi stiu ca nu e voie) insa am avut grija sa stranut cu gura deschisa. In urmatoarea zi, am avut un miros ciudat in nas (nu era un miros urat) iar spre seara mi s-a infundat nara respectiva pana in urmatoarea zi cand am scuipat 3 bilute a ceea ce parea a fi scoarta. Nara s-a desfundat insa in ziua urmatoare mi s-a umflat foarte putin zona pometelui si putin mai jos (la 1-2 cm de coltul gurii). Intre timp a disparut si senzatia de la ureche. Insa am simtit o jena la nivelul fetei si putin la nas vreo 2 zile. Apoi fata a revenit la normal si nu am mai avut nicio jena sau durere, insa azi am stat intr-o incapere mai rece (precizez ca am avut dopuri in urechi) iar cand am iesit de acolo am simtit ca am o flegma in gat. Am scuipat cand am ajuns acasa ca sa vad ce este si mi s-a parut ca ar fi puroi... Am observat si zilele trecute ca scuipatul este clar dar si cu ceva galbui (f putin) insa eu am crezut ca este mucus, nicidecum puroi, pana astazi cand am scuipat o flegma buna... Este posibil sa fi revenit sinuzita? Precizez ca in prezent nu mai am dureri absolut deloc, insa nici inainte de operatie nu am avut dureri din cauza sinuzitei, doar rinoree in gat. Pe nara respectiva nu am mai avut probleme cu respiratia. De asemenea pe partea respectiva gatul este imflamat in interior... peretele din spate cred ca imi atinge amigdala... am crezut ca s-a facut asa din cauza sinuzitei si va trece dupa operatie insa este la fel... e posibil ca alta sa fie cauza pt rinoree si nu sinuzita?
3 comentarii
0
13-05-2016, ora 08:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu are cum sa Revina.. ceva..ce NU sa vindecat inca
O vindecare completa revine dupa 3 saptamani
in acesta perioada organismul trece prin mia multe faze a inflamatiei...pana la vindecare
in acest timp trebuei sa mai faceti tratamente locale..pentru a ajuta organsimul sa urate tot din sinus si din nas... ca sa se vindece complet
0
13-05-2016, ora 15:51
Ana456
Nu este medic/terapeut
Ana456
Multumesc pentru raspuns! Eu cred ca e posibil sa am ceva la ureche sau sa fie ceva din cauza unui ganglion. Eu am ganglionii inflamati de foarte mult timp (10-12 ani), mi-am facut si ecograf atunci cand mi-am dat seama prima data de prezenta lor si nu m-au durut niciodata doar ca acum s-au inflamat din cauza sinuzitei si cred ca din cauza asta am si gatul umflat. Cand voi merge la control voi vorbi cu doctorul despre asta.

Intr-adevar am avut si aseara ceva mucus acolo si respiram foarte putin pe nara.
Doctorul mi-a recomandat sa folosesc doar vit A uleioasa 3picuri x 3/zi pentru a curata nasul insa mi-a spus sa folosesc doar 10 zile iar astazi se fac 10 zile. Oare este vreo problema daca mai pun inca 2, 3 zile?

Mai folosesc tamalis tablete 1/zi (o luna) si avamys spray 1 puf x 2/zi (o luna) - mi-a zis ca este f important spray-ul si din ce am citit pe prospect cele doua ar fi pt alergii, insa eu nu am fost alergica niciodata la nimic.
0
13-05-2016, ora 19:29
Ana456
Nu este medic/terapeut
Ana456
Am uitat sa mentionez ca la 2 zile de la operatie din pacate am plans si mi-a curs nasul putin. Am suflat usor dar nu prea a curs nimic pe nara respectiva, desi mai tarziu, noaptea am putut sa respir cateva ore pe nara respectiva. Eu am respirat calumea pe nara abia dupa o saptamana de la operatie, cand am fost la control si s-a uitat in nas, cred ca a si scos ceva de acolo... nu am vazut exact... stiu doar ca mi-a bagat ceva pe nas si mi-a facut ceva acolo, pentru ca i-am zis ca nu-mi dau seama daca respir pe nara, dupa care am putut respira... Mai devreme mi-a curs putin lichid din nas, fara sa ma aplec. m-am gandit ca poate e lichidul din spray pt ca folosisem spray-ul cu vreo 2 ore inainte. nu stiu ce sa mai cred acum...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.