sinuzita maxilara dreapta si frontala

01-04-2011
mariamoto
Nu este medic/terapeut
mariamoto
Am fost operata la SPITALUL ORL PANDURI din Bucuresti in luna noiembrie de sinuzita sfenoidala si ednoidana. Acum am fost la doctor pentru ca ma durea capul in zona frontala si a tamplelor si doctora din orasul meu mi-a spus ca durerea ar putea sa vina de la spondiloza si mi-a dat sa fac 3 zile injectabil cate o fiola pe zi de dexametazona si apoi cate 1 fiola la 2 zile, in total 5 fiole. Dar pe mine tot ma doare capul. Mi-am luat un aparat cu aerosol si am inteles ca sunt buni aerosolii cu antibiotic. Va rog sa-mi spuneti ce fel de antibiotic sa folosesc si ce concentratie.
Multumesc,
3 comentarii
0
02-04-2011, ora 23:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
durerile in zona frontala pot fi din mai multe cauze
probleme dentare si a articulatiei temporomandibulare
probleme oftalmologice
probleme a coloanei cervicale
probleme a tensiuneii arteriala
faceti investigatii
aerosoli cu antibiotic se poate face numai dupa un examen a secretiei nazale+ antibiograma
riscul tratamentulu de aerosoli cu antibioltic este de a face reactie alergica
0
03-04-2011, ora 12:02
mariamoto
Nu este medic/terapeut
mariamoto
Va multumesc pentru raspuns d-nul doctor, ma gandeam sa fac si un consult la oftalmologie si alte investigatii pe care mi le-ati sugerat sa vad de unde provin durerile. Am facut deja 3 zile de inzectabil de dexametazon si vad ca au incept sa mai dispara din durerile de cap si cervicale dar mai am usoare ameteli. Dar am totusi o intrebare ce rol are dexametazona in problema cu sinuzita, poate sa elimine infectia din zonele afectate?

Multumesc mult si astept raspuns daca se poate.
0
03-04-2011, ora 12:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu poate
este un preparat antiinflamator hormonal..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.