Sinuzita maxilara cronica

18-02-2008
elena82
Nu este medic/terapeut
elena82
Buna ziua, luna trecuta am fost la un control orl in urma caruia mi s-a dat un tratament cu antibiotice, etc timp de 2 saptamani.Dupa 2 zile de la terminarea tratamentului simptomele au reaparut: dureri de cap, curgeri nazale -puroi, miros urat. Am fost din nou la control la un alt doctor care m-a trimis si la o radiografie, in urma careia mi s-a spus ca am o infectie foarte urata si ca trebuie sa fac punctie sau operatie.Am intrebat dc se poate trata si altfel fara punctie si mi s-a spus ca NU.As vrea totusi sa aflu si alte pareri, sunt programata pentru punctie saptamana asta dar vreau sa fiu sigura ca asta e singura cale de tratare.In prezent urmez un alt tratament cu zanocin, si alte pastile de eliberare a cailor respiratori prescris in urma ultimei consultatii.Dureri de cap sau maxilar nu am. Mai apar dureri de cap atunci cand ies la frig si imi curge si nasul.Va rog frumos dc ma puteti ajuta cu niste informatii, chiar este nevoie de punctie sau operatie, nu exista si o alta cale?? Va multumesc.
4 comentarii
0
18-02-2008, ora 00:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate nu am vesti bune pentru tine!
Daca la radiografie sa comfirmat un sinus plin cu puroi...nu exista alt tratament decat punctia..si uneori..cand procesul este vechi punctiile nu mai sunt suficiente si se ajunge la operatie!
mergi cat mai repede la punctie(o sa vezi cu ochii tai cat puroi poate sa fie in sinus) si neaparat trebue sa fie un tratament complet.
1.antibiotic + antimicotic
2. antiinflamator
3.inhalatii +spalaturi nazale(la domiciliu)
4. deasemenea trebue gasita cauza sinuzitei( o carie dentara la acei dinti superiori care ese din sinus; o deviatie de sept) si trebuesc rezolvate si acele cauze..altfel sinuzita se repeta!
0
21-02-2008, ora 00:00
camikaremelka
Nu este medic/terapeut
camikaremelka
din pacate, ca si dr fvaleriu, nu exista alta cale, citeste camikaremelka, si eu sunt in aceeasi situatie, si in momentul de fata fac puntie.Tine cont si de sfatul lui, s-ar putea sa fie o infectie dentara(sa nu te sperie, s-ar putea sa fie chiar dinti buni, care vor trebui extrasi, buni in ext., pt ca radacina...e varza...)E bine de facut o antibiograma, inainte de a incepe tratamentul.Indiferent ce vei alege, eu sunt alaturi de tine...am trecut si prin operatie.sunt necesare.Iti doresc sanatate si succes, si sa ai incredere si rabdare in oamenii de langa tine. cu respect camikaremelka..si sa auzim de bine
0
13-06-2008, ora 00:00
tantzi
Nu este medic/terapeut
tantzi
Nu mai sta mergi la spital, fa punctiile, deviatia de sept daca trebuie si urgent operatia de sinuzita.Cu cat intarzii cu atat boala se agraveaza si slabeste sistemul iminitar.Eu din cauza unei sinuzite pe care nu am vrut sa o tratez cum trebuie am ajuns in ultimul stadiu si am fost operata.A fost o operatie reusita nu mai am niciun fel de dureri decap, sau scurgeri nazale, infectie in gat pe care o expectoram permanent, dar am facut o alta boala mult mai grava numita lupus.Nu asculta sfaturile si nu incepe niciun tratament naturist, eu am facut o si am fost bine atat cat am urmat, apoi am ajuns tot la cutit, asa ca te sfatuiesc sa mergi la Spitalul Panduri unde sunt medici f buni si urmeaza le sfatul.Multa sanatate
0
10-06-2016, ora 18:32
simonutza10
Nu este medic/terapeut
simonutza10
Buna si eu am aceiasi probleme deviatie de sept, rinita alergica etc. Am fost la 5 medici orl-isti si mi s-a spus sa ma operez. Eu am dus-o asa 15 ani cu nas infundat, ameteli, dureri de cap( acum ma doare tot capul).Acum tratamentele nu mai au efect am luat in tot acest timp antibiotice, nasonex, milgama, bioparox, pinosol, aerius, zirtec etc nu zic ca eram dependenta de bixtonim. Am fost la acesti medici si mi s-a spus ca tb sa ma operez la Institutul Panduri Bucuresti, nu mi s-a spus la ce medic doar m-a sfatuit ca este o operatie dificila atat pt mine cat si pt cel care opereaza, medicul de familie mi-a zis ca acel medic tb sa fie artist si mi-a zis ca nu cunoaste un otl-ist bun...daca ati trecut prin situatia asta va rog sa imi comunicati si la ce dr ati fost?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.