Sinuzita maxilara

17-03-2009
dani2007
Nu este medic/terapeut
dani2007
Am avut o masea cu radacina pana in sinusul maxilar drept.Medicul stomatolog a descoperit ca avea o carie profunda, pe care a curatat-o, dar nu mi-a facut tratamente de canale, punandu-mi lucrarea protetica peste ea.Liantul a intrat in canale si am inceput sa simt arsura, senzatie de curent electric, efervescenta si dureri, in zona sinusului, dar mai ales la radacina maselei, care parca era intr-o masa vascoasa.Am luat augumentin 7 zile (1g la 12 h).Mirosul fetid pe care-l simteam in narea dreapta a inceput sa dispara aproape complet.(decembrie2008)
La chirurgie mi-au spus sa insist cu tratamente de canale, desi mi-am dat seama ca maseaua era compromisa si simteam ca si osul maxilar era atins de infectie.(dec.2008)
De abea in luna februarie (12)mi-a fost facuta extractia, cu alveolotomie si mi-a fost cusut orificiul buco-sinusal.Pe loc am simtit o degajare, mi-au spus sa nu mananc lactate doar24h(!?.)si sa nu iau antibiotic(!...).Dupa 12 ore am simtit ca locul incepe sa se infecteze si am luat augumentin doar 6 zile (1g/12h).Dar infectia s-a rezolvat partial.Maxilarul e umflat si cand apas ma ustura si ma doare, gingia e rosie si, ceea ce e si mai rau e ca in tot acest timp, alveola nu s-a inchis complet, fiind ca o rana pe care, daca o sterg cu un tampon steril, se ia mai intai un strat fin de puroi si apoi sangereaza (luna martie, a.c.)Ma trezeam cu cheaguri de sange pe nas sau din locul operat, daca suflam nasul.Am luat din nou Augumetin( 1g/12h)timp de 10 zile, de data aceasta, si m-am badijonat local cu un preparat cu antibiotice prescris de medicul chirurg.Situatia s-a imbunatatit dar nu s-a rezolvat total.Va rog sa-mi raspundeti cat mai repede si sa-mi dati si un nume :la ce chirurg sa merg?!.
1 comentarii
0
23-05-2009, ora 01:33
Dr. Bogdan Cristian Ion
Medicina de urgenta, Constanta
Dr. Bogdan Cristian Ion
Stimate domn, ceea ce descrieti d-voastra indica o infectie serioasa maxilara ce necesita o diagnosticare urgenta pentru aplicarea unui tratament antibiotic de urgenta.
In cazul unei implicari osoase (osteita, osteomielita) tratamentul standard al acestor afectiuni (protocolele germane BMF si HBO) sau al unei infectii cronice cu polirezistenti (protocoalele germane HBO) prima indicatie terapeutica este cea de oxigenare hiperbara (HBO), eventual combinata cu cea chirurgicala in cazul prezentei unui abces.
Cu stima
Dr. Ion
Centrul de Medicina Hiperbara Constanta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •