slabit, caderea parului

02-10-2013
rmeeee
Nu este medic/terapeut
rmeeee
Buna ziua!! Am 18 ani, 1.73 si 49 de kg. Am slabit din luna aprilie pana in iulie 9 kg tinand o cura de slabire si acum, chiar daca mananc normal, nu ma ingras. In septembrie a inceput sa imi cada parul foarte rau, am tensiunea scazuta. Ce poate fi?
9 comentarii
0
03-10-2013, ora 08:10
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Te rog calculeaza indicele de masa corporala http://www.doctor.info.ro/calculator_imc.html
Iti iese 16 iar cel normal este minim 18.
Daca acum ai 48 kg iar inainet aveai 48+9 inseamna ca inainte sa slabesti aveai 56 ceea ce inseamna ca inainte sa te apuci de cura de slabire aveai un imc de 18, 7 adica erai PERFECTA.
IMC-ul normal este intre 18 si 25.
Nu inteleg de ce ai vrut sa slabesti daca erai perfecta, la limita de jos inca, deci foaret slaba.
Cum anume ai facut cura de slabire? Ce regim alimentar? CE pastile sau ceaiuri ai luat?
Cat anume ai tensiunea?
Tensiunea poate sa scada daca slabesti brusc insa daca scade brusc si foaret mult intervin ameteli, greturi si e urgent sa mergi la medic daca slabesti mult si scade si tensiunea.

Totusi nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi ci sa iti traiesti viata frumos, cu bucurie, sanatos si sa fii multumita de corpul tau.
Nu te mai apuca de slabit dupa retete date de altii.
Mergi la un medic nutritionist sau endocrinolog si intreaba daca este nevoie sa slabesti si acesta iti va spune cum trebuie sa faci.
Slabitul dupa metode auzite de la prieteni sau de pe net poate face rau organismului.
0
03-10-2013, ora 09:46
rmeeee
Nu este medic/terapeut
rmeeee
Multumesc mult!Nu am luat pastile sau ceaiuri, am slabit doar ca sa slabesc la fata, falcutele sunt o chestie genetica. Am renuntat complet la dulciuri si paine. Lactate si oua nu am mancat niciodata, asa ca meniul meu a ramas destul de sarac in glucide, lipide.., insa acum mananc cat pot de mult si parca slabesc mai mult.. sper sa nu fie alta boala cu simptomele astea..
0
03-10-2013, ora 09:57
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Ideal este sa mergi la medicul de familie sa iti dea sa faci niste analize. Sunt gratuite.

Daca nu poti sa mergi la medic, atunci sa iei un complex de vitamine, iti va ajuta parul. Probabil cura de slabire l-a privat de diverse minerale, vitamine. Vitaminele nu te vor ingrasa, asa ca sa nu-ti fie teama.

Daca folosesti balsam, ar trebui sa renunti la el, multe persoane se confrunta cu caderea parului din pricina balsamului de par.
0
03-10-2013, ora 10:00
rmeeee
Nu este medic/terapeut
rmeeee
Multumesc!! O sa incerc sa ajung desi e destul de putin timp liber. Am inceput sa iau vitamine de o saptamana. Voi continua, inca nu au efect.
0
03-10-2013, ora 10:29
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Trebuie sa iei o luna vitamine, nu mai mult, iar rezultate poti sa ai, sau nu.. Depinde de fiecare persoana.

Cand aveam 19 ani si eu m-am confruntat cu o cadere masiva a parului si, fiindca nu aveam resurse financiare pentru tratamente costisitoare, am incercat usturoiul si galbenusul de ou. Pisam usturoiul, faceam carari cu pieptanul si masam scalpul cu usturoiul. Faceam asta numai in zona din fata, inclusive tample, pentru ca la spate nu ajungeam dar nici nu aveam problem in acea zona. Dupa 30 de minute spalam parul cu sampon prima data, iar a doua oara foloseam galbenus de ou. Am facut asta timp de 4 luni de fiecare data cand imi spalam parul, a fost epuizant si neplacut intrucat mirosul de usturoi persista dar nu mai stiu ce inseamna caderea parului de atunci, desi au trecut 10 ani. Parul a incetat sa mai cada si s-a regenerat extrem de rapid.

De atunci nu am mai facut niciun tratament impotriva caderii parului fiindca nu a mai fost necesar.
0
03-10-2013, ora 10:31
rmeeee
Nu este medic/terapeut
rmeeee
Multumeeeesc!! Chiar o sa incerc, multumesc mult inca o data
0
03-10-2013, ora 10:34
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Si apropo, scalpul ustura destul de rau din cauza usturoiului, mai ales in primele minute.. Nu trebuie sa te sperie asta, e absolut normal.
0
03-10-2013, ora 21:27
xulescu2
Nu este medic/terapeut
xulescu2
Toamna si primavara este normal ca parul sa cada mai mult.
Parul cade oricum in mod normal pentru ca se regenereaza, creste altul in loc.
Probabil ca te simti si un pic obosita (e toamna), stresata esti un pic pentru ca te-ai cam ingrijorat.
Toate acestea suna a astenie sau anxietate de schimbare de anotimp. Ai nevoie de un complex de multivitamine si minerale. Eu iti recomand vitalin (contine toate vitaminele din complexul B sunt din plante, gelatinoase, se absorb usor si B-urile sunt bune pentru par).
Trebuie sa mananci lactate si oua cat de des, nu el mai evita. Evita dulciurile din comert (mananca miere de albine). Evita fast food.
0
03-10-2013, ora 21:29
rmeeee
Nu este medic/terapeut
rmeeee
Va multumesc mult!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • MIT: Căderea părului se intensifică iarna
  • De ce chimioterapia produce căderea părului?
  • De ce testosteronul influențează pilozitatea?
  • A fost identificată cauza genetică a albirii părului și a calviției
  • Studiu: Creierul este „de vină” pentru efectul yo-yo al dietelor de slăbire
  • Cât de mult păr e normal să cadă pe zi?
  • De ce chelesc bărbații?
  • Recompensele financiare pot motiva oamenii să slăbească
  • Top alimente pentru slăbit
  •